Zamknij

Gołębi problem w miastach - miejskie dylematy z piórami w tle

13:57, 27.07.2024 Aktualizacja: 09:22, 28.07.2024
Skomentuj Gołębie to często nieodzowny element miejskiego krajobrazu Gołębie to często nieodzowny element miejskiego krajobrazu

Gołębie, to nie tylko problem bielskiego Ratusza, ale także wielu kamienic w centrum miasta. Włodarze na chwilę obecną poszukują firmy, która usprawni i zmodernizuje instalację odstraszającą ptaki, nazywane przez niektórych "latającymi szczurami".

Budynek bielskiego Ratusza, zlokalizowany w sercu miasta, często pada ofiarą ptaków, które gromadzą się na jego dachach, gzymsach i parapetach. Ich obecność prowadzi do licznych problemów, takich jak: zanieczyszczenie elewacji i otoczenia odchodami, co wymaga częstego czyszczenia i konserwacji. i uszkodzeń strukturalnych spowodowanych przez kwasowość ptasich odchodów.

Gołębi problem w miastach: Miejskie dylematy z piórami w tle

Gołębie miejskie - to ptaki, które jedni kochają, a drudzy... niekoniecznie. Znane z kręcenia się po rynkach, skwerkach i balkonach, gołębie stały się stałym elementem miejskiego krajobrazu. Ale za ich uroczym gruchaniem kryje się kilka problemów, które mogą przyprawić mieszkańców o ból głowy.

Weźmy na przykład Plac Ratuszowy w Bielsku-Białej. To piękne miejsce, które niestety przyciąga nie tylko turystów, ale i całe stada gołębi. Te ptaki, nie bacząc na nic, załatwiają swoje potrzeby gdzie popadnie - na zabytkowych fasadach, ławkach i... czasem na nieświadomych przechodniach. 

Gołębie to prawdziwi mistrzowie przetrwania. Znajdą pożywienie wszędzie: resztki jedzenia, okruchy, a nawet... frytki z fast foodów! Niektórzy mieszkańcy dokarmiają je z sympatii, nie zdając sobie sprawy, że tworzą tym samym jeszcze większy problem. Bo im więcej jedzenia, tym więcej gołębi.

Nie tylko estetyka cierpi przez obecność gołębi. Ich odchody mogą uszkadzać elewacje budynków, a kwas w nich zawarty niszczy kamień i metal. Poza tym, gołębie są nosicielami różnych chorób, które mogą przenosić na ludzi.

Miasta podejmują różne działania, aby ograniczyć populację tych ptaków. Montowane są kolce na parapetach, siatki na budynkach, a nawet systemy dźwiękowe, które odstraszają gołębie. Nie każdy do końca spełnia swoją funkcję, stąd właśnie rodzi się często konieczność jego usprawnienia (patrz bielski Ratusz).

Mimo wszystko, gołębie pozostają częścią miejskiego ekosystemu. Jedni uważają je za urocze symbole miejskiego życia, inni zaś widzą w nich latające kłopoty. Niezależnie od opinii, jedno jest pewne - gołębie nigdzie się nie wybierają i jeszcze długo będą elementem miejskiego krajobrazu.

Podsumowując, miejskie gołębie to temat, który budzi mieszane uczucia. Chociaż mogą sprawiać kłopoty, są też integralną częścią życia w mieście. Jak mówi przysłowie, "nie ma róży bez kolców" - i chyba nie ma miasta bez gołębi.

(Agata Rucińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%