Nie tak dawno urządzenie ratujące życie pojawiło się na placu Wojska Polskiego. W sobotę kolejne trafiło na osiedle Złote Łany. Przekazanie sprzętu miało miejsce w siedzibie Klubu Best. Decyzja o tym, gdzie ulokowana zostanie skrzynka AED, podjęta zostanie w ciągu najbliższych dni. Musi to być miejsce ogólnie dostępne i objęte monitoringiem, aby zapobiec jego dewastacji.
Kiedy używamy defibrylatora
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to groźne zdarzenie, które może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest szybkie udzielenie pomocy w przypadku NZK, która może uratować życie.
Co to jest NZK i dlaczego jest tak groźne?
NZK to sytuacja, w której serce nagle przestaje prawidłowo pompować krew do organizmu. Jest to jedna z głównych przyczyn nagłych zgonów, także u osób młodych. Głównym problemem jest fakt, że każda minuta opóźnienia w udzieleniu pomocy może mieć katastrofalne skutki dla pacjenta.
Migotanie komór - najczęstsza przyczyna NZK
Najczęstszą przyczyną NZK jest migotanie komór, czyli nieregularne i chaotyczne bicia serca. W przypadku migotania komór niezbędne jest jak najszybsze zastosowanie defibrylacji, czyli przywrócenie regularnego rytmu pracy serca poprzez dostarczenie kontrolowanego impulsu elektrycznego.
AED - urządzenie ratujące życie
W przypadku NZK kluczowe znaczenie ma posiadanie odpowiedniego urządzenia do defibrylacji, zwłaszcza gdy na skuteczną pomoc mamy tylko kilka minut. Dlatego też tak ważne jest, aby w miejscach publicznych, gdzie przebywa duża liczba osób, znajdowały się automatyczne kardiowertery-defibrylatory, znane jako AED.
"Nie bójmy się ratować ludzkie życie"
Użycie defibrylatora nie jest skomplikowane - pokazał to podczas krótkiej prezentacji dr Klaudiusz Komor. Ważne jest natomiast, aby wiedzieć gdzie go znaleźć - tu liczy się każda minuta. Urządzenie po wyjęciu go ze skrzynki i włączeniu przeprowadza "ratownika" krok po kroku przez wszystkie konieczne do wykonania czynności.
[WIDEO]101[/WIDEO]
Moim marzeniem jest aby wyposażyć miasto w więcej tego typu sprzętu, tym bardziej że jego cena nie jest aż tak wysoka - powiedział dr Komor. W wielu miastach na zachodzie istnieją takie systemy i aplikacje pozwalające zlokalizować miejsca, gdzie znajdują się defibrylatory. Dobrym rozwiązaniem byłoby także połączenie ich z pogotowiem ratunkowym, które w momencie aktywacji AED otrzymywałoby sygnał do podjęcia akcji ratunkowej.
Obecnie na terenie miasta znajduje się 11 tego typu urządzeń. Ich lokalizacje to:
[ZT]102[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz