1 i 2 maja bielskie Błonia wyglądały tak, jakby ktoś na chwilę uchylił drzwi do innej epoki. A właściwie do kilku epok naraz. W jednym miejscu spotkali się rekonstruktorzy, miłośnicy fantastyki, rodziny z dziećmi i mieszkańcy, którzy przyszli zobaczyć z bliska wydarzenie „Wojownicy Światów”.
::photoreport{"type":"see-button","item":"920"}
Od początku było wiadomo, że to nie będzie spokojna majówka na kocyku. Wioska wojowników żyła własnym rytmem. Były obozy, pokazy, inscenizacje, pojedynki i rozmowy z uczestnikami, którzy nie tylko prezentowali stroje czy uzbrojenie, ale potrafili o nich opowiadać z pasją. Na Błoniach historia spotykała się z fantasy, a zbroje, tarcze i rekwizyty przyciągały uwagę zarówno najmłodszych, jak i dorosłych.
Towarzyszyliśmy wojownikom od otwarcia wioski. Najpierw były kroki, szczęk elementów zbroi, przygotowania do pokazów i pierwsze zaciekawione spojrzenia publiczności. Dzieci zaglądały do obozowisk, dorośli robili zdjęcia, a rekonstruktorzy cierpliwie odpowiadali na pytania.
Wydarzenie miało w sobie coś z pikniku, ale z wyraźnie mocniejszym charakterem. Tu zamiast leżaka i lemoniady główne role grały miecze, pancerze i opowieści o dawnych światach.
Po południu atmosfera zaczęła przesuwać się w stronę widowiska. Kolejne pokazy budowały napięcie, a obecność 300-stu rekonstruktorów sprawiała, że Błonia nie były tylko miejscem spaceru, ale sceną plenerowej opowieści.
To właśnie w tym tkwiła siła wydarzenia: nie w samej dekoracji, ale w ludziach, którzy potrafili tę dekorację ożywić. „Wojownicy Światów” pokazali, że rekonstrukcja i fantasy mogą być atrakcyjne nie tylko dla pasjonatów, ale też dla rodzin szukających ciekawego sposobu na majówkę.
Wieczorem wydarzenie przeniosło się na plac Wojska Polskiego. Tam odbył się Wielki Koncert Muzyki Filmowej, który zamknął pierwszy dzień V edycji wydarzenia przygotowanego przez Akademię Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki oraz Powrót Bractwa Śródziemia wspólnie z Bielskim Centrum Kultury.
Na scenie wystąpiła Bielska Orkiestra Kameralna pod batutą Mateusza Walacha wraz z solistką Karoliną Leszko. Publiczność usłyszała znane motywy z kina fantasy, historycznego i przygodowego.
::photoreport{"type":"see-button","item":"923"}
W repertuarze znalazła się muzyka z serii „Władca Pierścieni” i „Hobbit”, a także z filmów „Gladiator”, „Braveheart”, „Ostatni Samuraj”, „Piraci z Karaibów” i „Star Wars”. Pojawiły się również nawiązania do serii o Jamesie Bondzie oraz polskich produkcji: „Czarne chmury” i „Przygody pana Michała”.
Muzyce towarzyszyły inscenizacje historyczne, dzięki czemu koncert nie był zwykłym plenerowym występem orkiestry. Filmowe dźwięki połączyły się z ruchem, obrazem i rekonstrukcyjnym rozmachem.
Najpierw na Błoniach było słychać szczęk zbroi, później na placu Wojska Polskiego wybrzmiały tematy znane z wielkiego ekranu. I właśnie ten kontrast najlepiej oddaje pierwszy dzień „Wojowników Światów” w Bielsku-Białej.
To była majówka z wyobraźnią, ale też z bardzo konkretnym zapleczem organizacyjnym i ludźmi, którzy wiedzą, po co zakładają zbroję. Nie tylko po to, by dobrze wyglądać na zdjęciach, choć trzeba przyznać: zdjęcia robiły się tu właściwie same.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Fajnie, tylko nie lepiej jak by to był nocny pociąg? Kiedyś był idealny pociąg bodajże Bielsko - Gdynia główna osobowa, zaczynał o 19:00 a w Gdyni był chyba o 6 rano, szybka zapiekanka na dworcu i jechało się dalej na Hel.
Anka skakanka
08:21, 2026-06-29
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Ja nie rozumiem po co aż tyle przystanków w szczególności poza południem Polski
Janek
17:31, 2026-06-28
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Bardzo fajnie .Jednak dobrze by było gdyby z Bielska wyruszył o 1.00 w nocy a powrót 12-13 z Ustki
Klo
13:09, 2026-06-28
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Ogarnijcie się ludzie nic Wam nie pasuje masakra 🤦😤
Ktoś
12:53, 2026-06-28