Od 9 do 11 października 2025 roku Bielsko-Biała ponownie stanie się stolicą polskiej muzyki poważnej. Festiwal Kompozytorów Polskich, jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w kraju, odbędzie się m.in. w Cavatina Hall, Bielskim Centrum Kultury, kinie Helios oraz sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. W programie znajdą się koncerty orkiestrowe, kameralne, projekcje filmowe i wydarzenia edukacyjne.
Patronem medialnym tegorocznej edycji został portal Bielski Rynek.

Festiwal Kompozytorów Polskich, organizowany od 1996 roku w Bielsku-Białej, to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych muzyce współczesnej w Polsce. Od początku patronował mu Henryk Mikołaj Górecki, a od 2010 roku Festiwal nosi jego imię.
W ciągu ponad 25 lat zaprezentowano ponad 500 utworów 50 polskich kompozytorów. Na scenie wystąpiło 19 orkiestr, 15 chórów, 10 zespołów kameralnych oraz ponad 100 solistów i dyrygentów. Do najważniejszych momentów w historii Festiwalu należy światowe prawykonanie III Kwartetu smyczkowego „Pieśni śpiewają” H.M. Góreckiego przez Kronos Quartet w 2005 roku.
Organizatorem wydarzenia jest Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej. Przez 25 lat program tworzył Witold Szulakowski, a od 2022 roku funkcję dyrektora artystycznego pełni Andrzej Kosowski.
Znajdziesz tu aktualności o koncertach, wystawach, spektaklach i projektach organizowanych przez BCK oraz jego partnerów.
2025-10-31
Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko w Bielsku-Białej – cztery dni światowego jazzu
2025-10-31
Obchody Święta Niepodległości w Bielsku-Białej
2025-10-01
Jesień w BCK: Festiwal Kompozytorów, Jazzowa Jesień i nowości na 2026 rok
2025-09-15
Muzyka organowa i góralskie brzmienia: niezwykły koncert „Offbeat Organ: od baroku do Beskidów” w Bielsku-Białej
2025-01-14
Organy w nowej odsłonie – cykl koncertowy Offbeat Organ w Bielsku-Białej
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.