Zamknij

Czar Nocy Świętojańskiej na placu Wojska Polskiego. OD JANA DO IWANA

07:00, 19.06.2024 Aktualizacja: 19:42, 20.06.2024
Skomentuj Noc Świętojańska na placu Wojska Polskiego Noc Świętojańska na placu Wojska Polskiego

22 czerwca na Placu Wojska Polskiego odbędzie się wyjątkowy festiwal z okazji Nocy Świętojańskiej "Od Jana do Iwana". Organizatorzy przygotowali bogaty program dla miłośników tradycji i dobrej zabawy. W programie znajdą się koncerty muzyki, widowiska uliczne oraz tradycyjne puszczanie wianków na wodę.

Noc Świętojańska to połączenie dawnych pogańskich tradycji z chrześcijańskimi obrzędami, co sprawia, że jest to unikalne święto, które przyciąga zarówno miłośników kultury ludowej, jak i tych, którzy poszukują mistycznych i magicznych przeżyć.

Program wydarzenia:

  • 16:30 i 18:20: Gimnastyka Słowiańska
    Gimnastyka Słowiańska, szczególnie Gimnastyka dla Kobiet, to praktyka psychoruchowa z szerokim spektrum działań prozdrowotnych. Ćwiczenia w wolnym tempie, połączone z oddechem brzuszno-przeponowym, wzmacniają i stabilizują mięśnie głębokie, poprawiając zdrowie i funkcjonowanie organów wewnętrznych oraz regulując gospodarkę hormonalną.
  • 17:00: Koncert zespołu Dym
    Zespół Dym zaprasza na mistyczną podróż pełną egzystencjalnych refleksji, inspirowaną kulturą przeworską i otaczającą nas naturą. Ich muzyka to hołd dla pogańskich korzeni, wzbogacony nutą folkową i progresywną. Recenzenci określają ich twórczość jako odważne spotkanie ducha przeszłości z realiami XXI wieku.
  • 18:00: Spektakl "Wianki"
    Wianki to widowisko uliczne, będące manifestem młodych kobiet chcących kształtować świat na własnych zasadach. Spektakl nawiązuje do obrzędów Zielonych Świątek, gdzie kobiety pełniły istotną rolę.
  • 19:00: Koncert zespołu Trio Mandili
    Trio Mandili to trzy gruzińskie wokalistki, które swoim delikatnym wykonaniem tradycyjnej muzyki polifonicznej przeniosą uczestników w baśniowy świat Gruzji. Ich magiczne głosy, niczym strumienie górskiej rzeki, wzbudzą w słuchaczach emocje i zachwyt. Zespół regularnie występuje na festiwalach muzyki ludowej na całym świecie, zdobywając coraz większe uznanie.
  • 20:00: Tradycyjne plecenie wianków i pochód do rzeki Zapraszamy do udziału w tradycyjnym pleceniu wianków oraz pochodzie do rzeki, przy akompaniamencie bębnów zespołu "Walimy w Kocioł". 

Organizatorami wydarzenia są: Ośrodek Integracji Cudzoziemców MY BB, Bielskie Centrum Kultury im. M. Koterbskiej i Miasto Bielsko-Biała. Portal 

*****

Dlaczego Obchodzimy Noc Świętojańską?

Noc Świętojańska, obchodzona z 23 na 24 czerwca, to magiczny czas pełen dawnych tradycji i obrzędów. To wyjątkowe święto, które łączy pogańskie korzenie z chrześcijańskimi zwyczajami, nadal przyciąga tłumy i fascynuje swoją atmosferą.

Święto wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich, kiedy słowiańskie plemiona celebrowały letnie przesilenie, najkrótszą noc w roku. Było to święto płodności, miłości i ognia, pełne magii i tajemnic. Rozpalanie wielkich ognisk symbolizowało zwycięstwo światła nad ciemnością i miało odstraszać złe duchy. Skakanie przez ogniska przynosiło szczęście i zdrowie, a tańce wokół nich budowały wspólnotę.

Puszczanie wianków na wodę to jeden z najbardziej romantycznych i tajemniczych obrzędów. Dziewczęta wróżyły swoją przyszłość, a młodzieńcy starali się wyłowić wianki, by zdobyć serce ich właścicielek. Legenda głosi, że tej nocy zakwita kwiat paproci, przynoszący szczęście, bogactwo i mądrość temu, kto go znajdzie. To symbol tajemnicy i magii, który pobudza wyobraźnię i zachęca do eksploracji.

Po wprowadzeniu chrześcijaństwa wiele pogańskich tradycji zostało zaadaptowanych przez Kościół. Noc Świętojańska zaczęła być obchodzona jako wigilia św. Jana Chrzciciela, patrona wody i oczyszczenia, co dodało świętu nowych znaczeń. To również czas spotkań, biesiadowania, śpiewania i tańca. 

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

DariuszDariusz

1 0

Parada dla pedałów, ten świat zmierza ku za gładzie. Jakie wartości mają dzieci, co ich czeka. Ten kto wydaje pozwolenia na te masakryczne imprezy. Ktoś miał bardzo trudne dzieciństwo. Trauma do dzisiaj, tylko nie kosztem innych ludzi i dzieci!!!!

21:38, 22.06.2024
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Nie do wydarzenieNie do wydarzenie

1 0

Pomylił się pan i z rozpędu umieścił komentarz nie pod tym wydarzeniem. Hejt przyćmił wzrok...

12:14, 23.06.2024

Młoda osoba Młoda osoba

0 0

No tak bo w Polsce od zawsze było chrześcijaństwo….nienawiść jest straszna bardzo zaślepia :(( przykro się patrzy ze ktoś żyje złością i negatywnymi emocjami mam nadzieje ze będzie u pana lepiej

14:00, 04.07.2024

OSTATNIE KOMENTARZE

0%