Zamknij

61. Tydzień Kultury Beskidzkiej: święto tradycji i folkloru 

14:57, 04.07.2024 A.R Aktualizacja: 15:09, 04.07.2024
Skomentuj fot. archiwum TKB fot. archiwum TKB

Już wkrótce Beskidy staną się areną jednego z największych festiwali folklorystycznych w Polsce. Od 27 lipca do 4 sierpnia 2024 roku odbędzie się 61. edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej – wydarzenia, które od dekad przyciąga tysiące miłośników tradycji, muzyki i tańca z całego świata.

Bogactwo kultury i różnorodność tradycji

Blisko 100 zespołów, w tym około 4000 wykonawców, zaprezentuje swoje umiejętności na scenach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz w Ujsołach, Jabłonkowie i Istebnej. To niezwykła okazja, by zobaczyć i usłyszeć tradycyjne pieśni, tańce i obrzędy z różnych regionów Polski, takich jak Kaszuby, Małopolska, Wielkopolska, Podkarpacie, Mazowsze, Górny i Dolny Śląsk.

Międzynarodowy rozmach

W tym roku na Tygodniu Kultury Beskidzkiej nie zabraknie również zespołów z zagranicy. Na estradach wystąpią artyści z Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, Europy oraz Azji. Szczególną atrakcją będą występy grup z takich krajów jak Stany Zjednoczone, Meksyk, Peru, Kolumbia, Indonezja, Grecja, Macedonia Północna, Chorwacja, Bułgaria, Gruzja, Turcja, Słowacja, Niemcy i Litwa. To doskonała okazja, by zobaczyć różnorodność folkloru na najwyższym poziomie.

Folklor na żywieckim rynku

Nieodłącznym elementem festiwalu jest Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, który odbędzie się po raz pięćdziesiąty piąty. Od 27 do 30 lipca zespoły z różnych części Karpat zaprezentują widowiskowe programy obrzędowe, tańce i śpiewy. Konkursowe wykonania kapel, grup śpiewaczych, instrumentalistów i śpiewaków ludowych będą rozbrzmiewać na żywieckim Rynku, a laureaci zaprezentują się 4 sierpnia w Amfiteatrze „Pod Grojcem”.

Muzyka świata i wydarzenia towarzyszące

Festiwal to także koncerty inspirowane kulturą ludową. W Wiśle odbędzie się koncert "Muzyka Świata" (31 lipca), a w Oświęcimiu – "Folkowe Klimaty" (3 sierpnia). Ponadto każda z miejscowości oferuje bogaty program wydarzeń towarzyszących: potańcówki, warsztaty, kiermasze sztuki ludowej, degustacje kuchni regionalnej, pokazy rękodzieła i wyrobów owczych, targi, wystawy, plenery malarskie oraz animacje dla najmłodszych.

Bielskie akcenty Festiwalu: sztuka, haft i nowy mural

W ramach 61. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, od 19 lipca do 30 sierpnia w bielskiej Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury będzie można podziwiać wyjątkowe ekspozycje.

Wystawa "Artystyczny Pozytyw" to prezentacja twórczości Małgorzaty i Jerzego Soremskich, którzy obchodzą 45-lecie swojej pracy twórczej oraz 25-lecie członkostwa w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Na wystawie znajdą się ludowe rzeźby wykonane w graficie, drewnie i kamieniu, a także finezyjne koronki szydełkowe. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć prace artystów, którzy przez dekady kultywowali i rozwijali tradycyjne techniki artystyczne.

Równolegle, również w Galerii Sztuki ROK, będzie można obejrzeć wystawę "Rozhaftować Podbeskidzie". Swoje mistrzowskie dzieła zaprezentuje Beata Grim, której hafty zachwycają precyzją i pięknem. Wystawa jest efektem warsztatów haftowania prowadzonych przez Beatę Grim w Regionalnym Ośrodku Kultury, w których uczestniczyło dziewiętnaście kobiet. Ich prace, pełne kolorów i regionalnych motywów, będą świadectwem tego, jak tradycyjne rzemiosło żyje i rozwija się w XXI wieku.

Kolejnym wyjątkowym wydarzeniem będzie uroczyste odsłonięcie muralu autorstwa Macieja „Kamera” Szymonowicza na północnej ścianie budynku Regionalnego Ośrodka Kultury. Ceremonia odbędzie się 2 sierpnia o godzinie 14.00. Odsłonięciu muralu towarzyszyć będzie wspólne odśpiewanie hymnu „Szumi jawor, szumi” z udziałem grupy śpiewaczej TKOCZE z Wisły. 

Więcej informacji oraz szczegółowy program koncertów można znaleźć na stronie https://tkb.art.pl/szczegolowy-program-koncertow/

 

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%