Zamknij

Czy umiesz używać defibrylatora? Od tego może zależeć ludzkie życie

18:11, 15.03.2021 A.R Aktualizacja: 18:16, 15.03.2021
Skomentuj

Jak używać defibrylator AED podczas nagłego zatrzymania krążenia? Instrukcja podpowiada, że jest to proste i niemal intuicyjne. Jednak w momencie, gdy to od nas zależy ludzkie życie, sprawa przestaje być prosta, zwłaszcza dla osoby, która ma do czynienia z tym urządzeniem po raz pierwszy.

Podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia to wskazanie do skorzystania z defibrylatora AED. Od czego zacząć?

  1. Włącz defibrylator i przyklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową osoby poszkodowanej. 
  2. Jeśli podczas reanimacji towarzyszy Ci druga osoba, powinna ona wciąż kontynuować podjętą wcześniej resuscytację krążeniowo-oddechową. 
  3. Postępuj według poleceń defibrylatora. Defibrylator samodzielnie wykona analizę rytmu serca poszkodowanego.

Pamiętaj! Podczas analizy nie wolno zbliżać się do urządzenia.

Jeśli defibrylacja jest wskazana, należy upewnić się, że wszyscy odsunęli się od poszkodowanego, a następnie nacisnąć przycisk defibrylacji. Jednak w przypadku w pełni automatycznych defibrylatorów nie jest to konieczne.

Następnie należy powrócić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli RKO (30 uciśnięć na 2 oddechy ratownicze) i kontynuować ją zgodnie z poleceniami defibrylatora. 

Jeśli defibrylacja nie jest wskazana, nie wolno przerywać RKO aż:

  • do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego,
  • poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać,
  • ulegniesz wyczerpaniu i nie będziesz w stanie kontynuować RKO.

Czy defibrylator AED można stosować u dzieci?

Podczas nagłego zatrzymania krążenia u dziecka należy zawsze zacząć od 5 oddechów ratowniczych. Wynika to z faktu, iż zatrzymanie krążenia u najmłodszych jest najczęściej związane z niewydolnością oddechową. Następnie należy kontynuować resuscytację krążeniowo-oddechową w takim sam sposób, jak u dorosłych (30 uciśnięć, 2 oddechy ratownicze). Uwaga! W przypadku dziecka powyżej 1 roku życia uciskaj klatkę piersiową jedną ręką. Podczas RKO warto zawołać kogoś, aby jak najszybciej pobiegł po najbliższy AED. Defibrylator może być używany w przypadku dzieci powyżej 1 roku życia – wskazane jest tu użycie elektrod pediatrycznych lub przełączenie AED na tryb dziecięcy i przyklejenie elektrod zgodnie z rysunkiem. Dziecko powyżej 8 roku życia lub w okresie dojrzewania można reanimować z użyciem standardowych elektrod lub bez przełączania na tryb dziecięcy.

Sytuacje szczególne przy użyciu defibrylatora AED

  1. Podczas używania defibrylatora AED należy pamiętać o kilku istotnych zasadach:
  2. Nie wolno dotykać poszkodowanego w trakcie analizy rytmu serca oraz defibrylacji, ponieważ może to zakłócić działanie AED. Najlepiej wówczas odsunąć się od poszkodowanego o kilka kroków – defibrylator sam poinformuje nas, kiedy to zrobić.
  3. Defibrylatora AED nie wolno używać, gdy poszkodowany znajduje się w wodzie. Należy wyciągnąć go na ląd i osuszyć klatkę piersiową, dopiero wtedy można bezpiecznie nakleić elektrody.
  4. Nie należy korzystać z AED w pobliżu materiałów łatwopalnych, np. paliw czy rozpuszczalników, ze względu na wysokie ryzyko zapalenia lub wybuchu.
  5. Nie wolno przebywać obok urządzeń emitujących silne pole elektromagnetyczne, gdyż mogą one zaburzać proces sprawdzania rytmu serca i powodować niewłaściwy odczyt. Należy unikać korzystania z AED w pobliżu telefonów komórkowych, urządzeń radiokomunikacyjnych i elektroniki biurowej.

Jeśli poszkodowany ma rozrusznik serca (świadczy o tym zgrubienie z blizną w okolicach serca), należy przykleić elektrody w odległości około 10 cm od tego miejsca. Podobnie jest z plastrami leczniczymi, które także należy ominąć lub usunąć podczas przyklejania elektrod.

Jeżeli poszkodowany ma mocno owłosioną klatkę piersiową, usuń włosy przy pomocy jednorazowej maszynki do golenia, dołączonej do zestawu AED.

Kobiety w ciąży należy defibrylować zgodnie z wytycznymi odnośnie defibrylacji osób dorosłych.

Defibrylator AED to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie skuteczną resuscytację. Dzięki intuicyjnej obsłudze i rosnącej dostępności w przestrzeni publicznej sięga po niego coraz więcej osób. Pamiętajmy, że to dzięki nim szanse na uratowanie życia rosną nawet do 75%. Warto pomagać!

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%