Zamknij

79-letnia bielszczanka padła ofiarą oszustów. Kolejne przestępstwo metodą na wnuczka

09:34, 25.08.2023 Bielskirynek.pl - źródło: bielsko-biala.policja.gov.pl Aktualizacja: 09:39, 25.08.2023
Skomentuj

Mieszkanka Bielska-Białej straciła ponad 30 tysięcy złotych po tym, jak uwierzyła w historię o wypadku spowodowanym przez córkę. Przekazanie gotówki miało pomóc w uniknięciu konsekwencji rzekomego wypadku. Po długiej rozmowie telefonicznej seniorka niestety zgodziła się przekazać pieniądze. Nie była to jedyna próba oszustwa tego dnia. 

Policjanci z bielskiej komendy w środę wieczorem przyjęli zgłoszenie o oszustwie metodą na tak zwanego „wnuczka”. Na numer 79-latki zadzwoniła kobieta, która twierdziła, że jest jej córką i wraz z mężem miała wypadek samochodowy.

Zmanipulowana starsza kobieta uwierzyła w historię o potrąceniu pieszej. Oszustka przekazała, że potrzebne są pieniądze, aby uniknąć konsekwencji i wynająć adwokata. Kobieta wykonywała polecenia przestępców, bo była przekonana, że pomaga córce i zięciowi. Do jej domu przyszedł następnie tak zwany kurier, który zabrał gotówkę.

Kobieta dopiero później zorientowała się, że doszło do oszustwa. Niestety ta feralna rozmowa zakończyła się przekazaniem przestępcom ponad 30 tysięcy złotych.

Policjanci po raz kolejny przypominają, by rozważnie i bez emocji podejmować decyzję dotyczące przekazywania pieniędzy. Funkcjonariusze i prokuratorzy nie odbierają gotówki i nie wysyłają kurierów. Oszuści często podają się za bliskich i twierdzą, że dzwonią z innego numeru telefonu, bo ten wcześniejszy jest nieaktywny - został zmieniony lub utracony.

Przestępcy podszywają się również pod przedstawicieli instytucji zaufania publicznego takich jak Policja lub banki informując o zagrożeniu pieniędzy ulokowanych przez klienta i potrzebie podjęcia natychmiastowych działań w celu ich zabezpieczenia przed kradzieżą. Przedstawione powyżej schematy działań przestępców należy traktować jako przykładowe, gdyż przestępcy rozwijając swój proceder tworzą nowe scenariusze działania oparte na fikcyjnych historiach.

Cechami wspólnymi tego typu przestępstw są:

  • kontakt telefoniczny;
  • stosowanie manipulacji;
  • podszycie się pod osobę bliską lub wzbudzającą zaufanie;
  • wprowadzenie w stan silnych emocji wywołujących ograniczone postrzeganie rzeczywistości i błędną ocenę sytuacji;
  • nakłanianie do wypłaty pieniędzy ze swojego rachunku bankowego.

Poniżej przedstawiamy przykładowe warianty działania przestępców.

Wariant I – „na wnuczka” – osobę bliską

Przestępcy nawiązując kontakt telefoniczny z potencjalną ofiarą, który może trwać nawet kilka godzin, swoje działania dzielą na kilka etapów:

  • w pierwszym etapie oszust podszywając się pod osobę bliską lub jej znajomego buduje poczucie zagrożenia dla bliskiej osoby i wskazują na konieczność udzielenia bardzo pilnej pomocy finansowej;
  • w drugim etapie oszust włącza do gry inną osobę, która odbierze pieniądze, aby rzekomo przekazać je zagrożonej osobie bliskiej;
  • w trzecim etapie ofiara wypłaca pieniądze z kasy w banku i przekazuje je zgodnie z instrukcją podaną przez oszusta;
  • alternatywnie dla powyższych etapów: drugiego i trzeciego przestępcy mogą wskazywać potrzebę przelania pieniędzy na podany przez nich rachunek bankowy.

Wariant II – „na policjanta” – przedstawiciela instytucji zaufania publicznego

Podobnie jak to ma miejsce w wariancie nr I przestępcy nawiązują kontakt z potencjalną ofiarą z wykorzystaniem telefonu:

  • w pierwszym etapie oszust podszywając się pod policjanta lub inną osobę reprezentującą instytucję zaufania publicznego kontaktuje się budując poczucie zagrożenia i informując o wysokim ryzyku utracenia pieniędzy;
  • w drugim etapie oszust wskazuje bezpieczną metodę ochrony pieniędzy przed złodziejami – może to być tzw. „bezpieczne konto”;
  • w trzecim etapie zmanipulowana ofiara przelewa pieniądze na wskazany przez oszusta „bezpieczny rachunek” lub może dokonać wypłaty pieniędzy w oddziale banku i wpłaceniu ich w bankomacie z wykorzystaniem kodu BLIK lub porzuceniu ich we wskazanym przez przestępców miejscu.

Kiedy ktoś dzwoni i próbuje wywierać na Tobie presję, wymuszając wypłatę pieniędzy, stosuj się do poniższych zasad:

  • zachowaj spokój;
  • nie wykonuj ślepo poleceń;
  • rozłącz się i weź kilka głębokich wdechów;
  • zweryfikuj opisaną sytuację:
  • w przypadku scenariusza „na wnuczka” - powiadom najbliższych o zdarzeniu – zweryfikuj przedstawioną Ci historię;
  • w przypadku scenariusza „na policjanta” – skontaktuj się z najbliższą jednostką policji lub instytucją, pod którą podszył się oszust;
  • Powiadom Policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu.
  • Powiadom swój bank, dzwoniąc do niego na numer infolinii znajdującej się na stronie internetowej banku – nigdy nie korzystaj z numeru podanego przez oszustów podczas rozmów.
(Bielskirynek.pl - źródło: bielsko-biala.policja.gov.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%