Zamknij

Jadalne kwiaty pomogą urozmaicić Twoje potrawy, lecz i tutaj należy zachować ostrożność

10:24, 18.07.2022 . Aktualizacja: 10:32, 18.07.2022
Skomentuj Kulinarne specjały z kwiatów jadalnych Kulinarne specjały z kwiatów jadalnych

Najczęściej jedzone kwiaty to oczywiście kalafior i brokuł, sprowadzone do Polski przez królową Bonę w XVI wieku. Są tak powszechne, ze nie wywołują już żadnego konsumenckiego zdziwienia. Podobnie jak płatki róży w formie konfitury czy płatki hibiskusa jako dodatek do zimowych herbat.

Od ponad tysiąca lat kwiaty w kulturze europejskiej wykorzystuje się w ziołolecznictwie do wspomagania i przywracania zdrowia. Należy jednak pamiętać, że co innego spożywanie świeżych kwiatów, a co innego spożywanie wyciągów kwiatowych np. w formie nalewek czy naparów z suszu.

Zanim zaczniemy jeść świeże kwiaty należy nauczyć się rozpoznawania gatunków jadalnych od niejadalnych – podobnie jak podczas grzybobrania. Niektóre trujące rośliny są bardzo podobne do tych, które można bezpiecznie zjadać, więc jeśli nie mamy stuprocentowej pewności z jakim kwiatem mamy do czynienia lepiej zrezygnować z jego zjedzenia.

Kwiaty, których nie wolno spożywać:

azalia, rododendron, różanecznik, barwinek, bieluń, goryczka, groszek pachnący, goryczka, hiacynt, hortensja, irys, jaskier, kaczeniec, konwalia, zimowit jesienny, lantana pospolita, lobelia, naparstnica, oleander, orlik, ostróżka, pokrzyk wilcza jagoda, powojnik, psianka, sasanka, tojad, wawrzynek wilczełyko, wiciokrzew, wilczomlecz, zawilec, żonkil i narcyz.

Nie należy również spożywać kwiatów papryki, ziemniaków, szparagów i bakłażanów ponieważ zawierają silnie działające glikoalkaloidy. Poza tym pamiętajmy, że kwiaty to silny nośnik alergenów (pyłki) więc zaczynajmy od spożycia kilku opłukanych płatków i poczekajmy na reakcję organizmu. Szczególnie osoby mające alergię na miód powinny zachować ostrożność i zacząć od spożycia kwiatów przetworzonych a dopiero później świeżych.

Rośliny należy zbierać w czystym terenie lub z naszej własnej uprawy. Absolutnie nie nadają się do spożycia kwiaty zakupione w kwiaciarni ponieważ są pełne sztucznych nawozów, opryskane pestycydami i herbicydami, traktowane hormonami, nabłyszczaczami, utrwalaczami czy płynami wzmacniającymi zapach.

Kwiaty mają bardzo niską wartość kaloryczną i są bogate w magnez, potas, fosfor i wapń. Zawierają również sporo kwasu foliowego, witaminy C i E oraz karotenoidy, bezcenne dla zdrowia naszych oczu.

Kwiaty jadalne to „superfood”, naturalna żywność prozdrowotna !

Zachęcam Państwa do jak najczęstszego wykorzystania kwiatów w swej kuchni i podaję parę sprawdzonych przepisów. Z pewnością podane potrawy zaskoczą swym pięknem domowników i gości.

NA ŚNIADANIE:

Jajecznica z dziewanną (dziewanna działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i moczopędnie)

  • 2 jajka
  • 1-2 łyżki kwiatów dziewanny
  • 1 łyżka masła
  • szczypta soli

Jajka rozdziel na białka i żółtka, roztrzep w osobnych miseczkach. Masło rozgrzej na patelni i dodaj większość kwiatów dziewanny. Wlej białka i mieszaj, aż zaczną się ścinać. Dodaj żółtka, posól, zamieszaj i dokończ smażenie. Od razu podawaj udekorowane resztą kwiatów.

NA OBIAD:

Pstrąg z begonią (płatki begonii są chrupkie i kwaśne co wspaniale łamie smak mdłej ryby)

  • 2 pstrągi
  • listki nasturcji
  • białe begonie
  • 2 selery
  • sól, majeranek, cząber
  • oliwa

Rybę natrzyj solą z ziołami i piecz w temperaturze 150 stopni przez około 20 minut. Seler ugotuj i zmiksuj na puree z dodatkiem ziół i oliwy. Przełóż wszystko na talerz i posyp kwiatami begonii oraz listkami nasturcji.

NA KOLACJĘ:

  • Tarta z kwiatami cukinii (kwiaty są bogate w witaminę A)
  • Ciasto: 1 i ½ szklanki mąki, 200 g zimnego masła, sól. Zagnieć ciasto, wylep nim formę do tarty i włóż na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 200 stopni.
  • Nadzienie: 10-12 męskich kwiatów cukinii, 2 jajka, 200 ml kwaśnej śmietany, 1 mała cebula, 1 łyżka masła, około 100 g startego, żółtego sera, sól, pieprz, gałka muszkatołowa.
  • Farsz: 150 g kremowego twarożka, 2 łyżki posiekanych migdałów, bazylia, oregano, sól.

Zeszklij cebulę na maśle i wymieszaj ze składnikami nadzienia. Kwiaty cukinii napełnij farszem, ułóż na podpieczonym cieście i zalej masą jajeczną. Zapiekaj w temperaturze 180 stopni do zrumienienia. Smacznego !

[Tekst w oparciu o książkę Małgorzaty Kalemby-Drożdż „Jadalne kwiaty” wyd.Pascal]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%