Zamknij

Czas na pączki….zielarskie czyli o gemmoterapii

08:27, 05.03.2022 . Aktualizacja: 20:11, 07.03.2022
Skomentuj Wiosenne pączki Wiosenne pączki

Miniony Tłusty Czwartek przypomniał mi, że zaczął się sezon na zbieranie i przetwarzanie pączków liści, pędów i kwiatów z budzących się pomału do życia drzew. Gemmoterapia to dział ziołolecznictwa zajmujący się zastosowaniem przetworów z wszelakich pączków roślinnych zbieranych od lutego do maja.

Słowo „gemma” w języku łacińskim to klejnot, drogocenny kamień a w potocznej łacinie to oczko, pączek. Poprawnie powinniśmy mówić „germenoterapia” i wówczas dosłownie jest to określenie leczenia pąkami roślin (łac.germen-pączek). Jeśli jednak zagłębimy się w bogactwo składu chemicznego zawiązków młodych liści czy pędów chętnie zgodzimy się ojcami zielarstwa, że to faktycznie drogocenne klejnoty w ratowaniu naszego zdrowia.

Na niedzielnym spacerze nazbierałam młode pączki olchy i leszczyny, które są już mocno rozwinięte i to właściwie ostatnie dni na ich zebranie. To doskonały sposób na dostarczenie wymęczonemu zimą organizmowi witamin i jednocześnie „oczyszczenie” krwi z toksyn. Lista witamin jest imponująca: C, PP, P, B3, B5, B8, B11, B1, B2, A, E, F…Poza tym w składzie znajdziemy fitosterole i fitohormony potrafiące wpłynąć na gospodarkę hormonalną, garbniki, żywice, olejki eteryczne i flawonoidy. Popijany napar czy nalewka na gorącej wódce pomoże nam w leczeniu chorób ginekologicznych, reumatyzmie, obrzękach, alergii, trądziku, łuszczycy, przeziębieniu i grypie a także uspokoi i pomoże zwalczyć depresję.

Zewnętrznie odwary możemy zastosować do przemywań i okładów trudno gojących się ran, liszajów, wyprysków, nadżerek i stanów zapalnych oczu. Przy wypadających włosach i brakiem ich połysku warto zastosować płukanki przez kilka tygodni co 7 dni z jednoczesnym piciem naparów czy nalewki.

Bardzo podobne działanie mają pączki leszczyny, które pomogą również w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, stanów zapalnych układu moczowego i gardła. Napary osłodzone miodem czy sokiem mogą być podawane w maleńkich ilościach przy zapaleniu gardła i oskrzeli nawet niemowlętom, ale za zgodą pediatry prowadzącego (ryzyko alergii). Zachęcam Państwa do wykonania własnego syropu ze świeżych kwiatów olchy i leszczyny lub miodu na kaszel:

Świeże pączki kwiatów męskich kroimy nożem ceramicznym i zalewamy do zakrycia gorącym 40% alkoholem. Po 7 dniach dolewamy miód w proporcji 1:1. W razie kaszlu i przeziębienia podawać 3x dziennie po 5 ml rozcieńczając w ciepłej wodzie.

Równie wartościowymi przetworami będą nalewki na mocnym alkoholu z drzew iglastych. Co prawda maleńkie pączki zbiera się dużo trudniej ale warto poświęcić trochę czasu i mieć w spiżarni własną butelkę np. preparatu z jodły. Wyciąg cudownie zadziała na nieżyt dróg oddechowych i zaflegmienie, oraz stany zapalne nerek czy ropne zapalenie pęcherza moczowego. Zaleca się wówczas picie do 25 kropli nalewki 4-6 razy dziennie.

Nie do przecenienie będzie nalewka z pączków sosny, która oprócz właściwości wykrztuśnych i antyseptycznych na układ oddechowy będzie dostarczać dużo witaminy C i jednocześnie stymulować układ odpornościowy do walki z wirusem. Poza tym cudownie pachnącą nalewkę z sosny można wetrzeć w bolący mięsień czy staw.

Z drzew liściastych szerokie zastosowanie mają pączki z orzecha włoskiego. Zadziałają w nieżytach żołądka i jelit, kandydozie, chorobach alergicznych, żylakach odbytu czy zaburzeniach miesiączkowania.

Jeżeli potrzebujemy ukoić nerwy należy sięgnąć po nalewkę z pączków akacji (robinia akacjowa). Zażywamy po około 30 kropli 2-3x dziennie w stanach napięcia emocjonalnego, bezsenności, nadciśnieniu i osłabieniu pamięci.

Nalewki z pączków maliny i dzikiego bzu będą działać napotnie i przeciwreumatycznie a z pączków topoli przyniesie ulgę w zapaleniu stawów.

Przy zbieraniu koniecznie pamiętajmy aby ogałacać drzewa z „klejnotów” z umiarem. Na 0,5 l nalewki wystarcza garść pączków.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%