Zamknij

Za te grzechy nie otrzymasz rozgrzeszenia

08:20, 08.04.2022 materiał prasowy
Skomentuj Za te grzechy nie otrzymasz rozgrzeszenia Za te grzechy nie otrzymasz rozgrzeszenia
reo

Według Katechizmu Kościoła katolickiego sakrament pokuty i pojednania - czyli spowiedź - jest aktem liturgicznym, poprzez który chrześcijanin w postawie nawrócenia prosi o przebaczenie Boga i o pojednanie z Kościołem. Przykazania kościelne nakazują katolikom przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi, a kolejne zobowiązuje do przyjęcia Komunii świętej przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym. Dlatego też tuz przed świętami wielkanocnymi, a najczęściej w Wielkim Tygodniu, w kościołach ustawiają się długie kolejki do konfesjonałów.

Przed przystąpieniem do sakramentu spowiedzi warto przypomnieć sobie, za jakie grzechy nie otrzymamy rozgrzeszenia. Przypadków takich jest kilkanaście i bynajmniej nie należy do nich zabójstwo. 

Oto grzechy, za które nie otrzymamy rozgrzeszenia, lub udzielić je może tylko biskup

  1. Życie w konkubinacie.
    Zgodnie z wyznaniem katolickim, ksiądz nie może rozgrzeszyć osoby, która mieszka i współprowadzi gospodarstwo domowe z partnerem bez zawarcia związku małżeńskiego. Dzieje się tak, ponieważ w wiernym nie ma szans na postanowienie poprawy, jeżeli po spowiedzi i przystąpieniu do sakramentu powróci do "życia w grzechu", czyli życia w konkubinacie. Aby ksiądz udzielił spowiedzi, wierny musiałby wyprowadzić się od partnera zaraz po udzieleniu rozgrzeszenia.
  2. Życie w powtórnym związku, bez stwierdzenia nieważności małżeństwa.
    Małżeństwo w kościele katolickim jest nierozerwalne i nie uznaje on rozwodów. Można jedynie stwierdzić nieważność takiego związku w sądzie archidiecezjalnym. Życie w powtórnym związku, nawet z osobą innego wyznania i po otrzymaniu rozwodu cywilnego, jest grzechem, który nie podlega rozgrzeszeniu.
  3. Aborcja.
    Aborcja jest zabójstwem własnego dziecka. Zgodnie z nauką kościoła, rozgrzeszyć z niej może tylko biskup. Prawo rozgrzeszania aborcji mają także dominikanie i franciszkanie.
  4. Formalne odstępstwo od wiary
    Tzw. apostazja oznacza porzucenie wiary religijnej. W pierwotnym znaczeniu – całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej; termin został również adaptowany do ogólnych pojęć religioznawczych oraz wykorzystywany przez religie i wyznania niechrześcijańskie. Ten grzech może zdjąć jedynie biskup.
  5. Pobicie lub zabójstwo biskupa
    Tego grzechu również nie zdejmie zwykły ksiądz. Pobicie lub zabójstwo biskupa należą do grzechów zastrzeżonych biskupowi.
  6.  Usiłowanie odprawiania Mszy Św. lub udzielenia rozgrzeszenia przez osobę, która nie ma święceń kapłańskich
    Tego grzechu również nie zdejmie zwykły ksiądz. Grzech próby świadczenia posług kapłańskich należą do grzechów zastrzeżonych biskupowi i tylko on może je rozgrzeszyć.
  7. Próba zawarcia małżeństwa przez księdza lub osobę zakonną
  8. Zabicie własnego dziecka
    Podobnie do aborcji, rodzica, który zabił własne dziecko, rozgrzeszyć może jedynie biskup lub osoba wyżej od niego postawiona.
  9. Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu
    Grzech przeciwko Duchowi Świętemu to w teologii chrześcijańskiej jedyny grzech, o którym Jezus powiedział, że nie będzie odpuszczony. Mówią o nim słowa Ewangelii, np. św. Mateusza: "Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym".Katechizm Św. Piusa X rozróżnia sześć poszczególnych grzechów wymierzonych przeciwko Duchowi Świętemu:- o łasce Bożej rozpaczać;- przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć;- uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać;- bliźniemu łaski Bożej zazdrościć;- na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce;- rozmyślnie trwać w niepokucie
  10. Znieważenie Najświętszego Sakramentu, tzw. świętokradztwo
    Jeżeli wierny znieważy Najświęrszy Sakrament, np. poprzez podeptanie go, przyjęcie bez spowiedzi i otrzymania rozgrzeszenia bądź w inny sposób, taki grzech może zdjąć z niego jedynie Stolica Apostolska. Jest to grzech śmiertelny, zaliczany do najcięższych wg prawa kanonicznego.
  11. Zdradzenie przez księdza tajemnicy spowiedzi
    Księdzu, który zdradził tajemnicę spowiedzi wiernego, rozgrzeszenia udzielić może jedynie Stolica Apostolska
  12. Przyjęcie przez księdza sakry biskupiej bez zgody papieża
  13. Pobicie lub zabicie papieża
    Taki grzech może zdjąć z kogoś jedynie Stolica Apostolska.
(materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

ghfghghfgh

0 0

Za zabicie papieża, biskupa lub własnego dziecka jest jedna z najsroższych kar. Za zabicie czyjegoś dziecka lub drugiego człowieka czeka rozmowa z Kają Godek lub Zbigniewem Ziobro. Duch Święty jest tutaj uprzywilejowany w całej Trójcy i jak to się ma do innych zasad religii? 11:12, 09.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

BBBB

0 0

Jeżeli kosciół będzie odrzucał pary żyjące zgodnie bez ślubu lub z innym partnerem po rozwodzie to już niebawem zabraknie mu wiernych.Amen 12:53, 09.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%