Co obejmuje zakaz?
Zakaz dotyczy m.in.
Łącznie zakazem objęto około 25 tysięcy lokalizacji na terenie całego kraju
Obiekty objęte zakazem będą oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnym. Tablica ma kształt kwadratu o boku 60 cm, z czerwoną obwódką i napisem "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA. Na tablicy znajdują się przekreślone piktogramy aparatu, kamery i telefonu komórkowego oraz tłumaczenia napisu w językach angielskim, niemieckim, rosyjskim i arabski.
Osoby, które bez zezwolenia fotografują lub filmują oznaczone obiekty, podlegają karze aresztu do 30 dni lub grzywnie do 20 tysięcy złotych. Dodatkowo, sąd może orzec przepadek urządzenia, którym dokonano utrwalenia, nawet jeśli nie jest ono własnością sprawcy.
Zezwolenie na fotografowanie lub filmowanie obiektów objętych zakazem można uzyskać na wniosek zainteresowanej osoby lub podmiotu Wniosek może być złożony w formie papierowej lub elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.
Zakaz fotografowania nie obejmuje zdjęć satelitarnych wykonywanych przez komercyjne satelity. Obecnie dostępne są usługi oferujące zdjęcia satelitarne o wysokiej rozdzielczości, które mogą przedstawiać infrastrukturę krytyczną, jednostki wojskowe czy inne obiekty strategiczne. Takie zdjęcia są często wykorzystywane w różnych dziedzinach, od planowania urbanistycznego po monitorowanie środowiska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz