Nowe przepisy ułatwiają dostęp do bezpłatnych leków
W piątek, 14 lutego wchodzi w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Nowe regulacje rozszerzają grono lekarzy uprawnionych do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65 lat. Oznacza to, że pacjenci nie muszą już szukać lekarza mającego kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ), by otrzymać darmowy lek – teraz taką receptę mogą dostać również w prywatnym gabinecie.
Ile kosztuje rozszerzenie programu?
Resort zdrowia oszacował, że zmiana będzie kosztować budżet państwa około 415 mln zł rocznie. Rozszerzenie dostępu do refundowanych leków ma przede wszystkim ułatwić życie pacjentom, skrócić kolejki do lekarzy NFZ oraz zmniejszyć obciążenie placówek publicznych.
Dotychczasowe ograniczenia
Do tej pory recepty na bezpłatne leki mogły być wystawiane wyłącznie przez lekarzy zatrudnionych w placówkach posiadających umowę z NFZ, czyli w ramach:
Uprawnienia do wystawiania recept mieli również lekarze emeryci – ale tylko dla siebie i swoich najbliższych – oraz niektóre pielęgniarki.
Warunki otrzymania darmowego leku
Od 1 września 2023 r. dzieci i seniorzy mogą otrzymać bezpłatny lek, jeśli:
Nowelizacja przepisów upraszcza procedurę i pozwala większej liczbie lekarzy na wystawianie takich recept, co w praktyce oznacza szybszy dostęp do terapii dla wielu pacjentów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz