Zamknij

Czy można nie zdać ustnej matury? 

08:50, 27.04.2024 BR/ materiał prasowy
Skomentuj fot. ilustracyjne fot. ilustracyjne

Wraz z nadejściem terminów egzaminów maturalnych, tysiące uczniów w Polsce przygotowuje się do decydującego sprawdzianu swojej wiedzy i umiejętności. Jednym z najbardziej stresujących elementów tego procesu są egzaminy ustne. Ale czy rzeczywiście mają one wpływ na wynik końcowy? Czy każdy maturzysta musi je zdać? Jak przebiegają i jak są oceniane?

Matura ustna w 2024 roku

Według ustaleń Ministerstwa Edukacji Narodowej, w 2024 roku egzaminy ustne maturalne odbędą się w terminie od 11 do 25 maja. Każdy maturzysta ma obowiązek przystąpić do ustnego egzaminu z języka polskiego oraz z języka obcego nowożytnego.

Jak przebiega egzamin ustny na maturze?

Egzamin ustny z języka polskiego trwa 30 minut. Zdający losuje dwa pytania, z których jedno dotyczy lektur obowiązkowych, a drugie zagadnień związanych z literaturą, kulturą i językiem. Pierwsze 15 minut przeznaczone są na przygotowanie odpowiedzi, a kolejne 15 na jej przedstawienie i rozmowę z komisją egzaminacyjną.

Natomiast egzamin ustny z języka obcego nowożytnego trwa zaledwie 15 minut. Zdający wylosowuje zestaw egzaminacyjny, składający się z 3 zadań, a następnie przeprowadza rozmowę z komisją oraz wykonuje zadania związane z wcieleniem się w role, opisem ilustracji oraz udzielaniem odpowiedzi na pytania.

Jak są oceniane egzaminy ustne na maturze?

Ocenianie egzaminów ustnych odbywa się na podstawie różnych kryteriów. W przypadku egzaminu z języka polskiego, zdający może uzyskać łącznie 30 punktów, które przyznawane są za aspekty merytoryczne wypowiedzi, kompozycję, rozmowę z egzaminującymi oraz zakres i poprawność środków językowych.

Podobnie, w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego, zdający może zdobyć maksymalnie 30 punktów, które przyznawane są za sprawność komunikacyjną, zakres i poprawność środków leksykalno-gramatycznych, wymowę oraz płynność wypowiedzi.

Dlaczego egzaminy ustne są istotne?

Choć wyniki z egzaminów ustnych nie są brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia wyższe, to jednak są one niezbędne do zdania matury. Warunkiem uzyskania świadectwa dojrzałości jest uzyskanie wymaganego minimum 30% z każdego z egzaminów, w tym także z egzaminów ustnych z języka polskiego i obcego nowożytnego.

(BR/ materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%