Zamknij
REKLAMA

Aladyn z Czechowic-Dziedzic - filmowa opowieść Janusza Chmielniaka

26.05.2021 Roman Anusiewicz

Aladyn z Czechowic-Dziedzic - filmowa opowieść Janusza Chmielniaka

Janusz Chmielniak - urodził się i mieszka w Czechowicach-Dziedzicach. Z zawodu elektronik, a z zamiłowania historyk i kolekcjoner. Jego zbiór lamp liczy w chwili obecnej około 1500 eksponatów. Trafiały do niego w różnym stanie, często niemal katastrofalnym, a on zawsze starał się nadać im drugie życie.

Lampy w kolekcji pana Janusza pochodzą głównie z Europy i terenów dzisiejszej Rosji. Nie brakuje jednak eksponatów z Ameryki, Egiptu, Bliskiego Wschodu i Japonii. Z wieloma z nich wiąże się historia człowieka i to właśnie nadaje im wyjątkową, niematerialną wartość. Tak był z lampą z Francji, w której odnalazł dwa tajemnicze listy, na których unosił się jeszcze zapach damskich perfum.

[WIDEO]28[/WIDEO]

Janusz Chmielniak jest autorem książki “Ewolucja światła”. Marzy o tym, aby kiedyś jego kolekcja stała się zaczynem pod Muzeum światła w jego rodzinnym mieście. Obok lamp w zbiorach pana Janusza od jakiegoś czasu znaleźć można różnego rodzaju urządzenia do projekcji obrazów ruchomych i nieruchomych. Zgromadził ich około 200. Jak sam twierdzi, jego nowa kolekcja, to kolejny stopień, jaki musi pokonać w poszukiwaniu światła, bo przecież za pomocą światła zapisywano te obrazy.


komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz