Zamknij

Liczby nie kłamią - czeka nas wzrost wycinek drzew

09:27, 25.04.2024 ŻRÓDŁO: inicjatywa LAS WOKÓŁ MIAST Aktualizacja: 09:28, 25.04.2024
Skomentuj Inicjatywa LAS WOKÓŁ MIAST Inicjatywa LAS WOKÓŁ MIAST

Wbrew zapewnieniom ze strony Nadleśnictwa Bielsko, skala wycinek ma wzrosnąć. Inicjatywa „Las Wokół Miast" zwróciła się do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach o udostępnienie informacji na temat wycinki drzew w latach 2018-2023 oraz planowanych działań do roku 2027. Wynika z nich, że jeśli nie nastąpi zmiana w podejściu, możemy spodziewać się jeszcze większej degradacji lasów.

Nadleśnictwo Bielsko ciągle uspokaja, że kontrolują sytuację i zmniejszają skalę wycinek. Jednak inicjatywa społeczna „Las Wokół Miast" ujawniła zupełnie inne fakty. Dzięki zebranym przez aktywistów informacjom od samych leśników, okazało się, że pozysk drewna jest nadal na wysokim poziomie, a perspektywy nie są wcale optymistyczne.

Jacek Zachara z Inicjatywy Las Wokół Miast/Stowarzyszenia Olszówka nie pozostawia złudzeń: „Dane pokazują oczywistą prawdę - lasy są rżnięte i będą rżnięte na potęgę.".

Mimo zapewnień ze strony Lasów Państwowych o mniejszym pozyskaniu, analiza dostępnych dokumentów przez Inicjatywę wykazała inny obraz sytuacji. Jeśli nie dojdzie do zmiany w Planie Urządzania Lasu, co zdecydowanie domaga się społeczeństwo, możemy spodziewać się jeszcze większej dewastacji przyrody.

Skala wycinek planowanych na lata 2024-2027 prezentuje się niepokojąco w porównaniu do wcześniejszych lat. Największe ilości drewna pozyskano dotychczas w Jaworzu (obszar ten obejmuje przede wszystkim Nadleśnictwo Bielsko, ale i Nadleśnictwo Ustroń – np. Szlak Harcerski leży już w Leśnictwie Cisowa), okolicach Bielska-Białej (Leśnictwo Kamienica, gdzie znajdują się wycięte w pień zbocza Kołowrotu) oraz Brennej (Leśnictwo Bukowa).

Najbardziej dramatyczne planowane wycinki dotyczą obszarów Bielska, m.in. lasów wokół Cybernioka, Szyndzielni i Koziej Góry, oraz okolic Brennej. To właśnie tam możemy spodziewać się największych strat w kontekście zrównoważonego rozwoju środowiska.

Pozyskanie drewna bukowego na terenie różnych leśnictw osiągnęło alarmujące poziomy w latach 2018-2024, co jeszcze bardziej podkreśla skalę problemu, z jakim mamy do czynienia.

Niestety, perspektywy nie są obiecujące. Wszystko wskazuje na to, że przed nami jeszcze większe wyzwanie w zakresie ochrony lasów i środowiska naturalnego.

(ŻRÓDŁO: inicjatywa LAS WOKÓŁ MIAST)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%