Zamknij

Bielsko-Biała dołącza do akcji WSPÓLNY LAS

16:47, 21.03.2024 A.R / materiały prasowe Aktualizacja: 16:50, 21.03.2024
Skomentuj Plakat organizatora Plakat organizatora
reo

Wspólny Las 2024: Bielsko-Biała w akcji dla przyrody. Bielsko-Bialska społeczność włącza się do ogólnopolskiej inicjatywy już w najbliższy weekend.

Bielsko-Bialskie stowarzyszenia oraz inicjatywy obywatelskie stanęły na wysokości zadania, angażując się w organizację czwartej edycji akcji "Wspólny Las 2024". Przygotowano kilka interesujących propozycji dla mieszkańców, z których pierwsza już rusza dzisiaj!

Lasy i Klimat: motyw przewodni tegorocznej edycji

Motyw przewodni tegorocznej akcji "Wspólny Las" to "Lasy i Klimat", co doskonale odzwierciedla znaczenie lasów dla równowagi ekologicznej. W dniach 23–24 marca, nie tylko Bielsko-Biała, ale cała Polska, będzie świadkiem blisko stu leśnych wydarzeń.

Wydarzenia na terenie całego kraju

W trakcie akcji zaplanowano różnorodne przedsięwzięcia, takie jak spacery z przyrodnikami, wycieczki rowerowe, leśne kąpiele, plenery fotograficzne oraz dyskusje z udziałem specjalistów. To doskonała okazja do poszerzenia wiedzy na temat ochrony przyrody i klimatu oraz do spędzenia czasu na łonie natury.

Zbiórka podpisów i aktywne działania społeczne

Akcję "Wspólny Las" towarzyszy również zbiórka podpisów pod dwiema istotnymi petycjami. Pierwsza z nich dotyczy ochrony lasów wokół Bielska-Białej, natomiast druga apeluje o bezterminowe zatrzymanie wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Cele projektu

Głównym celem projektu "Wspólny Las" jest budowanie świadomości społecznej na temat roli lasów w ochronie klimatu i bioróżnorodności. Inicjatywa ta ma także za zadanie integrować społeczność lokalną w działania na rzecz zachowania i ochrony ekosystemów leśnych.

W Bielsku-Białej 4 wydarzenia w ramach ogólnopolskiej akcji Wspólny Las

W wydarzenia włączyły się Bielsko-Bialskie organizację: Stowarzyszenie Atmosfera, Stowarzyszenie Olszówka, Inicjatywa „Las Wokół Miast", Fundacja „Świat w Naszych Rękach", Klubokawiarnia Aquarium, Fundacja Leśne Przebudzenie, Stowarzyszenie Akademia Seniora.

Oto program wydarzeń:

  • 21.03 – o godz. 17.30 w Klubokawiarni Aquarium pokaz filmu „Katastrofa na talerzu" oraz dyskusja o tym jak żywność wpływa na ludzi, zwierzęta i naszą Planetę. - Link do wydarzenia https://fb.me/e/aQ1NaTiGF
  • 23.03 – początek godz. 10.00, spotkanie w Lipniku pod tytułem „Gaiki - tam gdzie mógł powstać rezerwat".

Będzie to spacer z przyrodnikiem w rejon szczytu Gaiki w Beskidzie Małym, który jeszcze w 2019 roku było rekomendowany przez Klub Przyrodników do utworzenia rezerwatu ze względu na występowanie bardzo cennych zespołów kwaśnej i żyznej buczyny, jaworzyny górskiej wśród których spotkać można było chronione stanowiska różnych gatunków roślin naczyniowych. Niestety - na czas nie zapadła decyzja o powstaniu rezerwatu i las poszedł pod topór. Część obszaru bezpowrotnie została wycięta - a w miejscu majestatycznych drzew pozostały pnie buków i jaworów oraz samosiejki bukowe i młode sadzonki świerka. Będziemy szukać na pocieszenie w wąwozie potoku Niwka resztek przyrodniczych skarbów oraz rozglądać się za drzewami o wymiarach pomnikowych, które chcemy uchronić przed piłą!

Spacer poprowadzi Marcin Fiszer ze Stowarzyszenia Olszówka, edukator przyrodniczy, szczególnie lubiący ptaki i płazy. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/LasWokolMiast/posts/pfbid094dsZVJiVgUG9ymEuuArnXKuvDrEW4QSsmUFv3hwTmpnxP55khp4sFfAGkw3S9uJl

  • 23.03 - w godzinach 10.00-12.00 klimatyczny spacer w Cygańskim Lesie.

Będzie to wyjątkowe spotkanie, którego przewodniczkami będą dr Joanna Golonka-Legut, andragog, badaczka i miłośniczka lasów oraz dr nauk społecznych Paulina Popek-Kucbora, filozofka, edukatorka przyrodniczo-leśna.

Leśny spacer, na który zaproszone są osoby starsze, będzie miał na celu wspólne odkrywanie wszystkimi zmysłami budzącego się do życia lasu oraz rozmowa o sekretnym życiu drzew i wartościach, które są ważne dla relacji: człowiek - natura – kultura. Podczas spotkania będziemy m.in. poszukiwać odpowiedzi na pytania: O czym mówią drzewa? Co łączy życie ludzkie z życiem drzew? Jakie znaczenia pełnią drzewa w (z)rozumieniu indywidualnych doświadczeń życiowych człowieka? Jak więź z lasem może zmienić Nasze życie?
Link do wydarzenia https://fb.me/e/1jeyDTiH2

  • 09.04 - wycieczka do Małej Straconki z grupą spacerową Stowarzyszenia Akademia Seniora, SPOTKAJMY SIĘ W NASZYM LESIE
(A.R / materiały prasowe)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%