Fotowoltaika, czyli technologia wykorzystująca energię słoneczną do produkcji elektryczności, staje się coraz popularniejsza nie tylko w sektorze mieszkaniowym. Zastosowanie fotowoltaiki przynosi szczególne korzyści w gospodarstwach rolnych. Poniżej omawiamy, kiedy takie rozwiązanie jest korzystne i czy fotowoltaika w gospodarstwie rolnym zawsze się sprawdza.
Kiedy warto zamontować fotowoltaikę w gospodarstwach rolnych?
Instalacja fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym jest opłacalnym rozwiązaniem w bardzo wielu sytuacjach. Wśród nich wskazać można:
- wysokie rachunki za prąd - gospodarstwa rolne często zużywają duże ilości energii elektrycznej, zarówno do zasilania maszyn rolniczych, jak i do oświetlenia, wentylacji czy chłodzenia. W przypadku, gdy rachunki za energię stanowią znaczące obciążenie dla budżetu gospodarstwa, warto rozważyć instalację paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie, które - w dalszej perspektywie - pozwala znacząco ograniczyć koszt energii elektrycznej;
- duża powierzchnia pod montaż fotowoltaiki - gospodarstwa rolne często dysponują dużymi powierzchniami, które mogą zostać wykorzystane do montażu paneli fotowoltaicznych. Niezależnie od tego, czy miejsce na fotowoltaikę znajduje się np. na dachu budynku gospodarczego czy na gruncie, panele mogą być zamontowane w sposób efektywny i bezpieczny. Dobra lokalizacja paneli, chociażby na płaskim dachu z odpowiednią ekspozycją na słońce lub na nieużytkowanym polu gwarantuje maksymalne naświetlenie paneli promieniami słonecznymi, co zwiększa wydajność systemu fotowoltaicznego.
Wyżej wskazane przyczyny montażu paneli fotowoltaicznych to tylko niektóre z powodów, które mogą okazać się czynnikami decydującymi przy podejmowaniu tego rodzaju decyzji. Warto pamiętać, że jeśli montaż paneli wydaje się być opłacalnym rozwiązaniem również z innych względów - zdecydowanie należy rozważyć tę opcję.
Dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym?
Wiemy już, w jakich przypadkach najczęściej panele są montowane w gospodarstwach rolnych. Jednak jakie są największe plusy takiego rozwiązania?
- oszczędności finansowe - chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że jedną z największych zalet fotowoltaiki montowanej w gospodarstwach rolnych (i nie tylko!) są znaczne oszczędności finansowe. Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej gospodarstwo może uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej i zmniejszyć swoje koszty eksploatacyjne, a w przypadku nadwyżki energii - sprzedać ją. Aby ograniczyć koszty związane z montażem fotowoltaiki, warto poszukać części w sprawdzonych miejscach. Dobra hurtownia fotowoltaiczna zaoferuje konkurencyjne ceny;
- zrównoważony rozwój i ochrona środowiska - fotowoltaika należy do tzw. czystych źródeł energii, ponieważ produkcja elektryczności odbywa się bez emisji szkodliwych substancji. W przypadku gospodarstw rolnych, które bardzo często są usytuowane w otoczeniu pięknych krajobrazów, zastosowanie energii słonecznej w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych jest szczególnie korzystne;
- niezależność energetyczna - instalacja systemu fotowoltaicznego w gospodarstwie rolnym daje możliwość osiągnięcia większej niezależności energetycznej od prądu oferowanego przez firmy. Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej gospodarstwo może być mniej uzależnione od dostawców energii i zmieniających się cen. Ta kwestia jest szczególnie istotna w przypadku gospodarstw oddalonych od głównych linii energetycznych, gdyż w takiej sytuacji koszty dostarczenia tradycyjnej energii mogą znacząco wpływać na budżet gospodarstwa rolnego.
Choć koszt osadzenia paneli fotowoltaicznych jest znaczący, warto pamiętać, że ich instalacja w gospodarstwie rolnym stanowi długoterminową inwestycję. Panele fotowoltaiczne mają długi okres eksploatacji, a przy tym nie wymagają częstej i znaczącej konserwacji czy pielęgnacji. Po zainstalowaniu systemu, koszty eksploatacji są stosunkowo niskie, co przekłada się na długoterminowe oszczędności. Ponadto, w Polsce istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego poprzez korzystanie z programów rządowych i samorządowych.
Zastosowanie fotowoltaiki w gospodarstwach rolnych niesie za sobą wiele korzyści - nie tylko tych finansowych. Panele fotowoltaiczne dają również gospodarstwom rolnym większą niezależność energetyczną oraz stanowią długoterminową inwestycję. Dzięki tego typu rozwiązaniom można zadbać o własne finanse, ale również ciągłość pracy gospodarstwa rolnego, a także uchronić środowisko naturalne przed emisją szkodliwych gazów, które powstają przy produkcji prądu przez elektrownie.
Więcej informacji na temat paneli fotowoltaicznych można znaleźć na stronie https://pvstar.pl/