Zamknij

Jak założyć własne biuro podróży?

art. sponsorowany + 09:43, 20.03.2023 Aktualizacja: 09:43, 20.03.2023

Biuro podróży to ciekawy pomysł na własny dochodowy biznes. Różnego rodzaju badania i dane potwierdzają, że Polacy są skłonni wydawać na podróże i wypoczynek coraz większe sumy, więc można zakładać, że popyt na usługi biur podróży w kolejnych latach będzie wzrastał. Podpowiadamy, w jaki sposób założyć tego typu działalność.

Na początek warto uświadomić sobie, że „biuro podróży” to tak naprawdę tylko potoczne określenie działalności związanej z turystyką. W przepisach gospodarczych pojęcie to nie funkcjonuje - można natomiast prowadzić:

· organizację imprez turystycznych, czyli przygotowywanie oraz planowanie wycieczek krajowych i zagranicznych,

· pośrednictwo turystyki, a więc wykonywanie na zlecenie klienta, którym jest większa firma turystyczna, czynności związanych ze świadczeniem usług turystycznych, np. wynajmowanie hoteli albo rezerwowanie przelotów,

· agencję turystyczną, czyli firmę, która specjalizuje się w pośrednictwie zawierania umów na rzecz organizatorów turystyki.

Najprostszą formą działalności jest właśnie agencja turystyczna, bo nie wymaga dopełnienia tak wielu formalności jak pozostałe dwie. O tym jednak nieco później.

Jak założyć biuro podróży – wskazówki praktyczne

Każda forma prowadzenia biura podróży jest działalnością gospodarczą, a więc wymaga rejestracji tak jak wszystkie inne firmy. Można to zrobić stacjonarnie, w wybranym urzędzie miasta/gminy lub przez Internet - rozwój nowoczesnych technologii pozwala rejestrować działalność bez wychodzenia z domu. Wypełnienie wszystkich formularzy nie powinno sprawić większych problemów. Warto jednak pamiętać o kilku praktycznych kwestiach związanych z zakładaniem biura podróży.

· Kody PKD

Rejestrując biuro podróży należy podać odpowiedni kod PKD działalności. Jeśli chodzi o branżę turystyczną, w grę wchodzą trzy kody: 7912Z – działalność organizatorów turystyki, 7911B – działalność pośredników turystycznych lub 7911A – działalność agentów turystycznych.

· Forma prowadzenia działalności

Biuro podróży może być prowadzone zarówno jako jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka prawa handlowego (jawna, komandytowa, komandytowo-akcyjnej), spółka cywilna, akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę cywilną rejestruje się w CEIDG, pozostałe - w KRS oraz sądzie właściwym dla siedziby spółki.

· Forma opodatkowania

Bardzo ważną kwestią dla biura podróży jest forma opodatkowania działalności. Firmy z branży turystycznej nie mogą rozliczać się z fiskusem poprzez kartę podatkową - do wyboru pozostaje skala podatkowa (zasady ogólne), podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. I tak np. przy skali podatkowej obowiązują wszystkie ulgi podatkowe i kwota wolna od podatku. Podatek liniowy jest stały bez względu na wysokość dochodów - wynosi 19%. Z kolei ryczałt dla usług turystycznych wynosi 17%, ale nie można wówczas uwzględniać kosztów uzyskania przychodu.

· Składki ZUS

Osoba prowadząca biuro podróży - w dowolnej formie - podlega obowiązkowi ubezpieczenia ZUS. Należy zgłosić to najpóźniej w ciągu 7 dni po założeniu działalności - najczęściej na druku ZUS ZUA (jeśli prowadzenie biura podróży jest jedynym tytułem do ubezpieczenia). Oczywiście tak jak wszyscy inni przedsiębiorcy, również osoby świadczące usługi turystyczne mają prawo do skorzystania z tzw. ulgi na start (tylko jednoosobowe działalności i spółki cywilne, przez 6 miesięcy) oraz preferencyjnych składek ZUS (kolejne 24 miesiące).

Własne biuro podróży – jakie dokumenty i pozwolenia są potrzebne?

Nie można zapominać, że branża turystyczna jest dość mocno obwarowana różnego rodzaju wymaganiami i warunkami prawnymi, administracyjnymi oraz finansowymi, tak aby na rynku funkcjonowały jedynie rzetelne, stabilne przedsiębiorstwa, gwarantujące klientom bezpieczeństwo podróżowania i wypoczynku. I tak nowo zakładane biuro podróży wymaga posiadania:

· wpisu do tzw. rejestru organizatorów turystyki prowadzonego przez urząd marszałkowski każdego województwa,

· gwarancji finansowej dotyczącej pokrycia kosztów związanych z kontynuacją imprezy turystycznej, powrotu z podróży w razie jej przerwania oraz zwrotu całości lub części kosztów poniesionych przez podróżnych za niezrealizowane imprezy turystyczne,

· dowodu regularnego opłacania składek na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego,

· deklaracji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego,

· umowy ubezpieczenia na rzecz podróżnych/gwarancji bankowych/gwarancji ubezpieczeniowych/umowy o turystyczny rachunek powierniczy.

Firmy turystyczne muszą również prowadzić wykazy umów zawieranych z klientami oraz regularnie składać we właściwym urzędzie marszałkowskim oryginały lub poświadczone notarialnie kopie zabezpieczenia finansowego.

Uwaga! Obowiązek wpisu do rejestru organizatorów turystyki oraz posiadania gwarancji bankowych lub ubezpieczeniowych nie dotyczy agencji turystycznych.

Warto również pamiętać, że biuro podróży prowadzić można w ramach franczyzy, czyli pod marką firmy-matki, korzystając z jej know-how, identyfikacji wizualnych, systemów sprzedaży itp. Opcję taką oferują liczne znane i cenione firmy turystyczne, takie jak np. Fostertravel.pl - franczyzobiorca musi dysponować lokalem o powierzchni około 25-30 m2 oraz około 15 tys. zł na jego aranżację oraz wyposażenie. Fostertravel.pl pobiera od

partnerów opłatę od obrotów wynoszącą 20% wartości prowizji od stawek wypracowanych przez sieć. Franczyzobiorca może natomiast liczyć m.in. na prawo do używania znaku firmowego, udostępnianie sprzedaży ofert największych touroperatorów, wewnętrzny system przepływu informacji oraz back office, a także szeroki zakres szkoleń.

Jak widać, założenie biura podróży nie jest najprostszą sprawą, ale warto na to poświęcić czas i energię - perspektywy rozwoju biznesu dla całej branży są bowiem naprawdę dobre.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%