Zamknij

Ile kosztuje budowa domu parterowego?

08:48, 01.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:48, 01.06.2022

Wiele osób zadaje sobie pytanie: ile kosztuje budowa domu parterowego? W obliczu rosnących cena materiałów budowlanych i kosztu finansowania budowy domu warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z najważniejszymi aspektami tworzenia kosztorysu domu parterowego.

Wybór projektu domu jednorodzinnego

Koszty budowy domu parterowego są zależne od wielu zróżnicowanych czynników, dlatego należy je wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyceny. Wśród nich wskazuje się przede wszystkim wybór konkretnego projektu domu parterowego. Koszty budowy domu parterowego będą uzależnione od jego metrażu. Optymalnym rozwiązaniem będzie lokal mieszkalny o powierzchni od stu do stu dwudziestu metrów kwadratowych. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na fakt, iż budynek z piwnicą będzie droższy niż ten niepodpiwniczony.

Stan surowy otwarty

Pierwszym etapem budowy domu jest stan surowy otwarty. Obejmuje on wykonanie takich elementów jak ściany wewnętrzne i zewnętrzne, schody wewnętrzne, a także kominy oraz stropy. Wśród jego kluczowych składowych można także wskazać konstrukcję dachu oraz stworzenie pokrycia dachowego i orynnowania. Szacuje się, iż koszt budowy domu o powierzchni około stu metrów kwadratowych w stanie surowym otwartym wyniesie w 2022 roku około stu siedemdziesięciu tysięcy złotych.

Stan surowy zamknięty

Kolejnym etapem budowy obiektu mieszkalnego jest stan surowy zamknięty. Podczas tego etapu konstrukcja nośna oraz stropy i dach stają się kompletne. Dodatkowo wstawiane zostają okna oraz drzwi zewnętrzne, co sprawia, że budynek staje się zamkniętą konstrukcją. Szacowane koszty stanu surowego zamkniętego to dodatkowe trzydzieści pięć tysięcy złotych, jednak kwota ta może być zróżnicowana ze względu na rodzaj oraz jakość zastosowanych podczas budowy materiałów.

Stan deweloperski

Po stanie surowym zamkniętym kolejnym etapem jest stan deweloperski. Jednak prace wykonywane podczas stanu deweloperskiego nie są jasno określone i bardzo często są ustalane inaczej przez każdego wykonawcę. Jednak najczęściej w zakresie tego rodzaju prac można wskazać wykonanie posadzek, podłączenie wszelkich niezbędnych instalacji, a także montaż drzwi wejściowych i grzejników. Oprócz tego ściany i sufity są w odpowiedni sposób przygotowywane do malowania. Kosztorys tego etapu w przypadku domu o powierzchni około stu metrów kwadratowych szacowany jest na sto dziesięć tysięcy złotych.

Etap wykończenia budynku

Ostatnim etapem budowy lokalu mieszkalnego jest etap wykończenia, który inaczej nazywane jest również realizacją pod klucz. W tym przypadku dom parterowy przygotowywany jest do zamieszkania, dlatego powinny się w nim znaleźć wszystkie najważniejsze elementy. Wśród nich wymienia się montaż wyposażenia łazienki oraz kuchni, a także oświetlenia oraz innych niezbędnych elementów, takich jak na przykład meble. Koszty na etapie wykończenia zależne będą od jakości zastosowanych materiałów, dlatego mogą być bardzo różne.

Zastosowana technologia

Koszty budowy domu parterowego zależne będą także od zastosowanej technologii, dlatego warto na ten aspekt zwrócić uwagę. Na terenie kraju dość dużą popularnością cieszą się domy szkieletowe. Koszt ich postawienia w przypadku domu o powierzchni około stu metrów kwadratowych waha się od dwustu do nawet trzystu pięćdziesięciu tysięcy. Dotyczy to stanu deweloperskiego. Coraz większą popularność zyskują także domy z bali. Koszty ich budowy mogą wahać się od stu dziesięciu do dwustu pięćdziesięciu tysięcy złotych. Koszty budowy domu z wykorzystaniem tradycyjnych metod również mogą być względem siebie dość zróżnicowane. Standardowe koszty budowy realizowanej przez ekipę budowlaną mogą sięgnąć nawet trzystu pięćdziesięciu tysięcy. W przypadku stosowania metody gospodarczej ogólny kosztorys może się zmniejszyć nawet o trzydzieści procent, co warto rozważyć, jeśli ma się taką możliwość.

Na co zwrócić uwagę?

Koszt budowy domu parterowego pod klucz jest w dużej mierze zależny od standardu jego wykończenia. Oprócz tego podczas tworzenia kosztorysu należy wziąć pod uwagę także wynagrodzenie ekipy budowlanej, która będzie wykonywała prace. Ceny materiałów i robocizny wciąż rosną w górę, dlatego może się okazać, że pierwotna wycena będzie wyższa nawet o dwadzieścia procent. Warto być na to przygotowanym.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%