Zamknij

Jak odbywają się przetargi od syndyka?

12:56, 06.05.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:56, 06.05.2024

Syndyk, zarządzający majątkiem zadłużonego, ma na celu sprzedaż nieruchomości. Cała procedura jest jasno podzielona na etapy, bezpieczna i również daje szansę na zakup domu, mieszkania, działki czy lokalu w cenie niższej niż rynkowa. Sprawdź, jakie nieruchomości sprzedaje syndyk, jak odbywa się przetarg i jak wziąć w nim udział!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wziąć udział w przetargu od syndyka,
  • jakie nieruchomości od niego kupisz,
  • kto może skorzystać z tego rozwiązania.

Przetarg od syndyka krok po kroku

Aby wziąć udział w przetargu, powinieneś:

  1. zapoznać się z najnowszymi ogłoszeniami – sprawdź aktualne przetargi od syndyka,
  2. wpłacić wadium w wyznaczonej wysokości – w kwocie stanowiącej 10% ceny wywoławczej, która zostanie zaliczona na poczet pozostałej do zapłacenia ceny lub zwrócona, jeśli nie uda Ci się wygrać,
  3. złożyć pisemną ofertę – syndyk wyznacza termin, do którego zbiera propozycje od oferentów, a następnie je weryfikuje.

⚠️Pamiętaj!

Chcąc wygrać przetarg od syndyka, musisz złożyć ofertę spełniającą określone warunki. Kluczowe znaczenie ma wpłacenie wadium i złożenie oferty w wyznaczonym terminie. ⚠️

Kto wygrywa przetarg?

Sędzia-komisarz na posiedzeniu otwiera koperty z ofertami, wpisuje do protokołu dane oferenta i zaoferowaną cenę. Następnie przekazuje je syndykowi do decyzji. Syndyk dokonuje wyboru oferty lub zarządza aukcję, o ile była przewidziana w warunkach przetargu. Syndyk po szczegółowej analizie ofert przedstawia sędziemu-komisarzowi swoje stanowisko w sprawie wyboru oferty lub przystąpienia do przetargu ustnego. Co istotne, przetarg ustny prowadzi syndyk, a wygrywa najwyższa z zaoferowanych cen. Wybór oferty wymaga zatwierdzenia w formie postanowienia.

Następnie w terminie wyznaczonym przez sędziego-komisarza zawierana jest umowa notarialna, a oferent zobowiązany jest do wpłacenia pozostałej kwoty za nieruchomość. Koszty aktu pokrywa kupujący. Do kosztów zaliczamy taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych -2% ceny nabycia, koszty wpisów do ksiąg wieczystych i wypisów aktu notarialnego.

Jakie nieruchomości sprzedaje syndyk?

Są to głównie nieruchomości pochodzące od przedsiębiorców, a więc magazyny, kompleksy biurowe i gabinety, zakłady produkcyjne, lokale usługowe i handlowe, obiekty przemysłowe, lecz również mieszkania i domy. Różnią się pod względem lokalizacji, stanu technicznego i innych kryteriów, dlatego każdy ma szansę znaleźć dla siebie interesujące rozwiązanie.

Kto może kupić nieruchomość od syndyka?

Przetargi syndyka są publiczne i ogłaszane poprzez obwieszczenie, więc każdy może się o nich dowiedzieć. Aby wziąć w nich udział, należy mieć ukończone 18 lat i spełnić warunki przetargu – wpłacić wadium, terminowo złożyć ofertę, a w przypadku wygranej podpisać umowę notarialną.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%