Zamknij

Coraz częstsze przypadki zapalenia się sadzy w kominach. Strażacy ostrzegają

09:28, 10.12.2021 Aktualizacja: 09:37, 10.12.2021
Skomentuj Coraz częstsze przypadki zapalenia się sadzy w kominach. Strażacy ostrzegają Coraz częstsze przypadki zapalenia się sadzy w kominach. Strażacy ostrzegają

Sezon grzewczy już w pełni. Straż pożarna odnotowuje coraz więcej przypadków zapalenia się sadzy w kominach. W ostatnim okresie odnotowano ponad 30 tego typu interwencji na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego.

Wczoraj po godzinie 13.00 strażacy gasili pożar sadzy w budynku mieszkalnym mieszczącym  się w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy A. Krzanowskiego. Właściciel zasypał palenisko pieca centralnego ogrzewania piskiem, a następnie opuścił budynek i nie wymagał pomocy medycznej.

Działania zastępów polegały na wygaszeniu paleniska oraz wyniesieniu resztek palącego się opału na zewnątrz. Przy użyciu zestawu kominiarskiego usunięto palącą się sadzę ze ścianek komina. Cały komin sprawdzono kamera termowizyjną, nie stwierdzono zagrożenia.

Spalanie w piecu mokrego drewna, płyt wiórowych, śmieci i odpadów komunalnych oraz elementów z tworzywa sztucznego i gumy skutkuje odkładaniem się wewnątrz przewodu kominowego sadzy, czyli pozostałości z niepełnego spalania tychże materiałów stałych. W wyniku ich nagromadzenia może dojść do zapalania się sadzy w kominie.

Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego.

Co robić gdy dojdzie do zapalenia się sadzy w kominie?

  • niezwłocznie powiadomić straż pożarną,
  • wygasić ogień w urządzeniu grzewczym,
  • zamknąć dopływ powietrza do komina od dołu i o ile to możliwe od góry.

Czego nie wolno robić w przypadku zapalenia się sadzy

  • Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.
  • Aby ugasić palącą się sadzę zaleca się wsypanie do wlotu komina soli kuchennej lub piasku.
  • Gdy to nie przynosi skutku można użyć gaśnicy proszkowej, podając prąd proszku przez wyczystkę w dolnej części komina.

 Jak nie dopuścić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym?

  •  Nie spalaj w urządzeniu grzewczym żadnych odpadów. Utylizuj je zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Dokonuj regularnego czyszczenia przewodu kominowego - w odstępach czasu - zależnych od stosowanego paliwa.
  • Dokonuj przeglądu stanu technicznego przewodu kominowego i przewodów wentylacyjnych - nie rzadziej niż co trzy lata.
(Bielskirynek.pl - Straż Pożarna)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%