W wyniku zdarzeń związanych z czadem zmarła jedna osoba, a 23 trafiły do szpitala z objawami zatrucia. W działaniach ratowniczych udział wzięło łącznie 75 zastępów PSP, czyli blisko 400 strażaków.
Najtragiczniejsze zdarzenie miało miejsce 10 grudnia 2024 r. w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie w łazience mieszkania odnaleziono zaczadzonego 51-letniego mężczyznę. Pomiary wykazały obecność tlenku węgla w całym lokalu.
Jak informują strażacy, najczęstszymi przyczynami emisji tlenku węgla były niesprawne piecyki gazowe, niedrożne przewody kominowe oraz nieprawidłowa wentylacja. – Prawidłowe działanie instalacji grzewczej i wentylacyjnej oraz montaż czujników tlenku węgla to podstawowe środki, które mogą uratować życie – przypomina rzecznik prasowy KM PSP w Bielsku-Białej.
W porównaniu do poprzedniego sezonu grzewczego liczba pożarów sadzy wzrosła o 12. Do najczęstszych przyczyn ich powstawania zaliczono spalanie mokrego drewna oraz odpadów, co sprzyja gromadzeniu się sadzy w przewodach kominowych.
Strażacy apelują o regularne przeglądy techniczne przewodów kominowych oraz instalacji wentylacyjnych. Przypominają również o konieczności właściwej eksploatacji pieców oraz zapewnienia dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz