W Bielsku-Białej służbę pełni obecnie 91 policjantek. Kobiety w bielskiej Policji zajmują stanowiska w różnych pionach, od prewencji i ruchu drogowego, po wydziały kryminalne i dochodzeniowo-śledcze. Ich obecność jest szczególnie widoczna w zadaniach wymagających empatii, mediacji i pracy z ofiarami przestępstw.
Jubileusz 100-lecia służby kobiet w Policji to nie tylko okazja do wspomnień, ale również moment refleksji nad ewolucją ich roli, kluczowymi postaciami i wyzwaniami, z jakimi się mierzyły. Jak wyglądała ich droga do równości w mundurze?
Pierwsze policjantki – misja i wyzwania
Lata 20. XX wieku przyniosły w wielu krajach postulaty dotyczące włączenia kobiet do służb policyjnych. W odrodzonej II Rzeczypospolitej początkowo nie dopuszczano ich do Policji Państwowej, uważając ten zawód za domenę mężczyzn. Szybko jednak dostrzeżono, że nowe zagrożenia społeczne – handel ludźmi, przestępczość nieletnich, prostytucja – wymagają nie tylko siły fizycznej, ale także empatii i umiejętności mediacyjnych, którymi wyróżniały się kobiety.
Pod wpływem zaleceń Ligi Narodów, Polska zdecydowała się na utworzenie Policji Kobiecej. Już w kwietniu 1925 roku rozpoczął się pierwszy kurs szkoleniowy dla 30 kobiet w Komendzie Głównej w Warszawie. Przeszkolone funkcjonariuszki zajmowały się przede wszystkim zwalczaniem nierządu, sutenerstwa i handlu żywym towarem.
Latem tego samego roku w Warszawie powstała Brygada Sanitarno-Obyczajowa, czyli tzw. VI Brygada Urzędu Śledczego. Pierwsze 18 policjantek, pracujących w cywilu, miało za zadanie ochronę kobiet i nieletnich, zwalczanie przestępczości obyczajowej oraz działalność śledczą.
Rola kobiet w Policji przed II wojną światową
Początkowo policjantki nie nosiły mundurów, jednak już w 1935 roku zdecydowano, że umundurowana funkcjonariuszka będzie skuteczniejsza w pracy wychowawczej. W kolejnych latach kobiece zespoły śledcze zaczęły powstawać w innych miastach, takich jak Łódź, Lwów, Poznań czy Wilno.
Polska Policja Kobieca zyskała wówczas międzynarodowe uznanie. W 1935 roku do Polski przyjechała brytyjska delegacja policjantek z komendantką Mary S. Allen, która po zapoznaniu się z działalnością Polek stwierdziła, że „polska policja kobieca jest najlepsza na świecie”.
Polskie policjantki do 1939 roku wypracowały skuteczne metody działania, cieszyły się autorytetem i uznaniem w Europie. Niestety, ich praca została przerwana przez wybuch II wojny światowej.
Okupacja i lata powojenne
Po ataku Niemiec i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku Policja Kobieca przestała istnieć. Wielu funkcjonariuszek zaangażowało się jednak w działalność konspiracyjną i ruch oporu. Część z nich działała w strukturach Armii Krajowej, inne w Wojsku Polskim na uchodźstwie.
Po wojnie nowa komunistyczna władza rozwiązała Policję Państwową i w 1944 roku powołała Milicję Obywatelską (MO). Kobiety od początku pełniły w niej służbę, lecz nie tworzono już odrębnych oddziałów kobiecych. W pierwszych dekadach PRL funkcjonariuszki zajmowały głównie stanowiska administracyjne, dochodzeniowe i biurowe. Dopiero w kolejnych latach zaczęły pełnić służbę patrolową oraz pracować w ruchu drogowym.
Przełom po 1990 roku – policjantki na równych prawach
Transformacja ustrojowa w 1989 roku i reforma Policji w 1990 roku przyniosły duże zmiany w postrzeganiu roli kobiet w tej formacji. W latach 90. i 2000. liczba funkcjonariuszek zaczęła rosnąć, a kobiety zaczęły obejmować coraz więcej stanowisk dowódczych.
Dziś policjantki służą we wszystkich pionach – od prewencji, przez pion kryminalny, dochodzeniowo-śledczy, ruch drogowy, aż po jednostki antyterrorystyczne i specjalistyczne. Widok kobiety zatrzymującej pojazd do kontroli, dowodzącej patrolem czy kierującej skomplikowaną operacją policyjną nie budzi już zdziwienia.
W 2019 roku co piąty funkcjonariusz Policji był kobietą. Na początku 2025 roku liczba policjantek w Polsce przekroczyła 20 tysięcy, stanowiąc niemal jedną piątą całego składu osobowego. Kobiety służą dziś we wszystkich korpusach – od posterunkowych po oficerów – a także zajmują stanowiska kierownicze na każdym szczeblu.
Przyszłość i wyzwania
Mimo ogromnego postępu, przed policjantkami wciąż stoją wyzwania. Nadal w wielu przypadkach muszą mierzyć się z stereotypami dotyczącymi ich predyspozycji do służby w trudnych warunkach. Jednak rosnąca liczba kobiet w Policji i ich sukcesy w różnych specjalizacjach pokazują, że są nieodłącznym filarem tej formacji.
A oto kilka ciekawostek związanych z kobietami w policyjnych mundurach
Kobiety w Policji przeszły długą drogę – od surowych wymogów i licznych ograniczeń po pełnoprawne członkostwo w służbach mundurowych na równi z mężczyznami.
CIC w Bielsku-Białej. Wiadomo gdzie powstanie
To jest szokujące swoi ludzie czekają lata na mieszkanie ,do lekarza miesiącami zabiera się przymusowo ,bez pytania duże kwoty składki zdrowotnej a leczyć musimy się prywatnie za 400zl wizyta u specjalisty bez paragonów gotówka (dlaczego nie ma kasy fiskalnej)obcy dostanie od dzystko ma tacy
Ewakasimska
10:08, 2025-06-18
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
From the river to the sea, Palestine will be free!
Bielszczanin
19:41, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Wiecie czego nienawidzę bardziej niż femoidy? Propalestyńskich femoidów!
Incel
19:30, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Skandaliczne zachowanie. Mam nadzieję że zostaną porządnie ukarani i ewentualnie wywaleni ze studiów. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na antysemityzm i popieranie terroryzmu.
Żonaty Prawiczek Rog
19:20, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz