Pierwsze zgłoszenie wpłynęło około 9:30 na skrzynkę mailową ZDZ. Władze szkoły natychmiast zarządziły ewakuację 273 uczniów i 30 nauczycieli. Na miejscu pojawiły się jednostki policyjne, w tym specjaliści pirotechniczni i pies wyszkolony do wykrywania materiałów wybuchowych.
Kolejne zawiadomienia pojawiły się po godzinie 10:00. Dotyczyły Wyższej Szkoły Ekonomiczno-Humanistycznej oraz budynku Wyższej Szkoły Informatyki przy ul. Legionów 81. W tej drugiej placówce ewakuowano 80 uczniów i 12 nauczycieli.
Fałszywe alarmy i konsekwencje prawne
Wszystkie zgłoszenia wpłynęły drogą mailową. Policja prowadzi dochodzenie w celu ustalenia sprawcy lub sprawców. Jak poinformował mł. asp. Sławomir Kocur z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, teren szkół został dokładnie sprawdzony i nie znaleziono żadnych ładunków wybuchowych.
Tego typu fałszywe alarmy mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z art. 224a Kodeksu karnego, za wywołanie nieuzasadnionego alarmu grozi nawet 8 lat pozbawienia wolności.
Powtarzający się problem
Fałszywe alarmy bombowe w szkołach i urzędach to zjawisko, które nasila się w całej Polsce. W ostatnich latach podobne incydenty miały miejsce m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Często stoją za nimi osoby próbujące sparaliżować pracę instytucji lub wywołać chaos.
Policja zapowiada intensywne działania w tej sprawie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz