Zamknij

Górskie przygody bez wysiłku: szczyty Beskidów dla początkujących

08:00, 25.07.2024 M.G.
Skomentuj Szczyty Beskidów na które wejdziesz bez trudu Szczyty Beskidów na które wejdziesz bez trudu

Położenie Bielska-Białej u stóp Beskidu Śląskiego i Małego daje możliwość wielu górskich wędrówek. Znajdziesz tu piękne miejsca, łatwe szlaki, a nawet szczyty, które zdobędziesz bez wysiłku.

„Wokół góry, góry i góry” – Bielsko-Biała nie bez powodu uważne jest bramę do Beskidów. Otoczone przez szczyty Beskidu Śląskiego i Małego stanowi idealną bazę wypadową na górskie wycieczki. Dla początkujących, średniozaawansowanych, zaawansowanych – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Góry zachwycają o każdej porze roku, jednak jesień maluje niesamowity klimat: liście na drzewach przybierają różnorodne barwy. Beskidy wyglądają wtedy niezwykle, zachęcają nas do górskich wędrówek. Poznaj siedem szczytów, które zdobędziesz jeszcze tej jesieni!

Kozia Góra (683 m n.p.m.)

Ta niewielka górka w Beskidzie Śląskim będzie dla ciebie idealnym „wyzwaniem”. Łagodne podejście gwarantuje lekką i przyjemną wycieczkę. Na miejscu można usiąść, wypić herbatę i zjeść pyszne ciasto. Znajdziesz tutaj wiatę ogniskową, ławy i stoliki, schronisko Stefanka, a także ciekawy plac zabaw – źródło radości dla najmłodszych wędrowców. Kozia Góra to mekka dla rowerzystów, znajdują się są tu liczne górskie trasy rowerowe.

Plac zabaw na Koziej Górze

W tym roku na szczyt Koziej Góry wróciła drewniana altana – miejsce wypoczynku dla turystów. Pawilon widokowy po raz pierwszy w tym miejscu postawiono w 1898 r. Obiekt jest kryty drewnianym gontem. Ma posadzkę wyłożoną kamieniem i kamienny stół na środku, dokoła balustrady od środka są miejsca do siedzenia. Swoją konstrukcją ściśle nawiązuje do tego sprzed 120 lat. Do altany prowadzi kamienny chodnik i balustrada, zupełnie jak dawniej. Turyści mogą tu odpocząć i podziwiać widoki.

Widok z Koziej Góry

Kozia to piękna okolica, z której widać panoramę miasta Bielsko-Biała.

W tamtym roku w Cygańskim Lesie, w rejonie zielonego szlaku na Kozią Górę, rozpoczęły się prace związane z projektem „Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Bielsko-Biała”. Trasa na starym śladzie toru saneczkowego częściowo została wylana betonem. Do jej zalet należy łatwość poruszania się wózkiem. W dalszej części ścieżka jest utwardzona i biegnie wzdłuż kamiennych pozostałości toru. Szlak to również część ścieżki edukacyjnej z drewnianymi tablicami i grami edukacyjno-manualnymi, z których dzieci mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek o otaczającej ich przyrodzie.

Na Kozią Górę prowadzi:

  • Szlak żółty – wiodący z Cygańskiego Lasu w Bielsku-Białej.
  • Szlak zielony – najczęściej uczęszczany, ponieważ jest krótki i łatwy, z atrakcjami dla dzieci, prowadzi z terenów Błonia w Bielsku-Białej.
  • Szlak czerwony – zaczyna się na końcu ul. Pocztowej (parking przy terenie wypoczynkowym Błonia).

Na Kozią Górę podejdziemy też od Bystrej czerwonym i niebieskim szlakiem.

Dębowiec (686 m n.p.m)

Dębowiec to szczyt z wieloma atrakcjami. Znajduje się w paśmie Beskidu Śląskiego. Tę górę zdobędziesz łatwo, szybko i przyjemnie wygodną 4-os. koleją kanapową. Samochód najlepiej zaparkować przy ul. Karbowej 55, gdzie przy okazji można skorzystać z pierwszej dostępnej atrakcji – parku linowego. Widoki z polany Dębowca są przepiękne, można tu podziwiać rozległą panoramę na województwo śląskie. Z kolei w zimie na Dębowcu działa stok narciarski. Na górze znajduje się fajny plac zabaw, mini ściana wspinaczkowa, gospoda, w której można zjeść tradycyjne, domowe obiady i ugasić pragnienie. Na Dębowcu usytuowana jest też kapliczka Matki Bożej Fatimskiej i Bł. Dzieci Fatimskich, a u stóp góry przy ul. Skalnej 58 znajduje się super atrakcja – tor saneczkowy Słoneczna Polana. Szybki, zakręcony zjazd to świetna zabawa dla każdego bez względu na wiek oraz idealny pomysł na spędzenie czasu z rodziną czy ze znajomymi.

Jak wejść na Dębowiec?

Szlakiem czerwonym – szeroka droga dojazdowa do gospody na Dębowcu (zamknięta dla ogólnego ruchu). Samochód proponujemy zaparkować przy ul. Karbowej i przejść na ul. Skalną, po czym wejść do lasu w ścieżkę oznaczoną czerwonym szlakiem.

  • Z ul. Skalnej wejść do lasu dróżką prowadzącą na wprost.
  • Ścieżką prowadzącą pod kolejką i przez stok narciarski.

Szlakiem zielonym – wejście znajduje się tuż za pętlą autobusową, idąc w stronę Szyndzielni. Od ronda na ul. Armii Krajowej, za znakiem zakazu ruchu trzeba podejść pieszo ok. 1 km do Polany Dębowiec (536 m n.p.m.). Następnie z Polany na szczyt Dębowca czeka nas jeszcze ok. 30 min. marszu.

Szyndzielnia (1028 m n.p.m.)

Kolejny szczyt w paśmie Beskidu Śląskiego. Tu też łatwo dotrzesz na szczyt, chociaż położony jest znaczenie wyżej niż Dębowiec. Na górze czekają na Ciebie: przytulne schronisko, alpinarium i panoramiczne widoki, które najlepiej podziwiać z wieży widokowej. Z platformy widokowej roztacza się rozległa panorama na miasto Bielsko-Biała, pasma Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego, a nawet Babią Górę, Pilsko i Tatry. Dzięki 25-krotnemu powiększeniu lunety obserwacyjnej szczyty górskie są widoczne prawie na wyciagnięcie ręki. W kamiennym budynku starej górnej stacji kolei znajduje się mini ekspozycja z wagonikami używanymi w latach 1953-2016.

Jak najszybciej zdobędziesz Szyndzielnię?

  • Najłatwiej skorzystać z kolejki gondolowej – wjazd dostarcza niesamowitych wrażeń. Do gondoli mieści się wózek czy rower.
  • Samochód można zaparkować na jednym z trzech dostępnych parkingów: przy ul. Karbowej, przy al. Armii Krajowej 222, na terenie firmy ZIAD Bielsko-Biała SA (wjazd przez bramę zakładu od alei Armii Krajowej 220).
  • Szlak czerwony przez Dębowiec zaprowadzi Cię na szczyt Szyndzielni w ok. 2,5 godz. Droga jest szeroka, wygodna i niezbyt stroma – zakolami.
  • Szlak zielony przez Dębowiec – krótszy, szybszy (2 godz.), ale bardziej stromy.

Z Bielska-Bielska na szczyt Szyndzielni prowadzą jeszcze szlaki: żółty z Olszówki Dolnej, żółty z Doliny Wapienicy, przystanek Wapienica Zapora – wszystkie ponad 2 godz.

  • Szlak niebieski od dolnej stacji kolei linowej (1:40 godz.) – najkrótsza trasa.

Klimczok (1 117 m)

Na Klimczok prowadzi kilka szlaków o różnym stopniu trudności. Jeżeli dotarłeś na Szyndzielnię, to od Klimczoka dzieli Cię zaledwie 45 min. spacerem. Nie zmęczysz się zbytnio, wybierając szlak żółty.

Widok z Kllimczoka

Na szczycie znajduje się nadajnik radiowo-telewizyjny oraz tron z drewna, gdzie warto usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ciekawym miejscem jest wystawa kamieni z różnych gór Polski i świata. Znajduje się koło trasy narciarskiej.

Z kolei najlepsze miejsce na odpoczynek to duża polna, z której widać Magurę, schronisko pod Klimczokiem, Skrzyczne, Babią Górę.

Chrobacza Łąka (828 m n.p.m.)

Tu samochodem wjedziesz prawie na szczyt! Przed wejściem na szlak jest parking na kilkanaście samochodów. Natomiast od strony Międzybrodzia to godzina spaceru. Chrobacza Łąka leży w Grupie Magurki Wilkowickiej w Beskidzie Małym. Znajduje się w głównym grzbiecie tej grupy, między przełęczą Przegibek a Bujakowskim Groniem. Nazwa szczytu pochodzi od polany Chrobacza Łąka, a ta z kolei od popularnego w okolicy nazwiska Chrobak.

Na szczycie znajdują się: Krzyż Milenijny z mini platformą widokową (który po zmroku jest oświetlony), schronisko i miejsce do rozpalenia ogniska. Spod krzyża rozciągają się piękne widoki na Śląsk, górę Żar, Kiczerę, Kocierz i Jaworzynę, Beskid Śląski ze Skrzycznem oraz Klimczokiem i Magurą, a z drugiej strony na Międzybrodzie. Na dalszym planie można podziwiać Królową Beskidów – Babią Górę, masyw Pilska i Romanki oraz Tatry Zachodnie.

Jak dojechać?

Samochodem wjeżdżamy po asfaltowej części żółtego szlaku wiodącego z Żarnówki Małej i zostawiamy go przy granicy lasu. Jest to najkrótsza trasa.

Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m)

Na jej szczyt dostaniesz się samochodem! Jednak aby to zrobić legalnie, potrzebujesz zezwolenia ze Straży Gminnej w Wilkowicach. Pozwolenie jest czasowe do 31 marca.

Ze szczytowych polan Magurki zobaczymy wzniesienia należące do Beskidu Małego, Śląskiego oraz Żywieckiego, a przy dobrej widoczności nawet szczyty Tatr. Na Magurce znajdują się: nadajnik radiowo-telewizyjny, duża polana oraz schronisko górskie PTTK, trasy do narciarstwa biegowego.

Wejść na Magurkę Wilkowicką możemy od kilku stron.

Najwygodniejsza trasa prowadzi drogą asfaltową od ul. Harcerskiej w Wilkowicach.

  • Szlak niebieski na Magurkę Wilkowicką wiedzie z Przełęczy Przegibek.

Góra Matyska (609 m n.p.m)

To niewysoka góra położona pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza koło Żywca. Na jej szczycie stoi Krzyż Milenijny wybudowany w 2001r., z kolei wzdłuż trasy znajdują się stacje drogi krzyżowej, są nimi intrygujące rzeźby. Stąd druga nazwa Matyski to Golgota Beskidów. Tę drogę krzyżową zdecydowanie warto zobaczyć. Matyska przyciąga jeszcze wspaniałymi widokami, m.in. na Jezioro Żywieckie, Bielsko-Białą oraz szczyty Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Babią Górę, Rysiankę i Lipowską. Miejsce popularne jest wśród fanów paralotniarstwa – panują tutaj dobre warunki do rozpoczęcia nauki latania. Na szczycie znajdują się ławeczki i stoliki, gdzie można wygodnie usiąść i zjeść prowiant.

Widok z Matyska

Jak tutaj dotrzeć?

Samochód najlepiej zaparkować na parkingu przy kościele pw. św. Marcina w Radziechowach lub podjechać wyżej i zaparkować gdzieś na poboczu. Podejście na górę wiedzie wygodną asfaltową drogą, jedynie ostatni, krótki odcinek to droga utwardzona.

Czas przejścia z parkingu – 40 min.

(M.G.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%