Zamknij

Nostalgiczna podróż do lat 70. na deskach Teatru Polskiego już w styczniu

21:35, 28.12.2023 Agata Rucińska Aktualizacja: 22:45, 28.12.2023
Skomentuj fot. archiwum BR fot. archiwum BR

Przeglądając przyszłoroczny repertuar Teatru Polskiego, nie sposób przejść obojętnie obok jednej z najbardziej oczekiwanych premier - scenicznej adaptacji komedii Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana". Tym bardziej, że będzie to pierwsza w Polsce próba przeniesienia kultowej produkcji z lat 70. na deski teatru. 28 grudnia dziennikarze mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z twórcami tego spektaklu. Premiera już 6 stycznia.

Trzy ikoniczne inscenizacje w Teatrze Polskim

Teatr Polski w Bielsku-Białej ponownie sięgnie po klasykę filmową. Po sukcesie "Kabaretu" Johna Kandera w reżyserii Małgorzaty Warsickciej nadszedł czas na kolejną perełkę, tym razem rodzimej produkcji – kultową komedię Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana", a już w marcu na bielskiej scenie pojawi się nie wystawiana od 20 lat sztuka Tadeusza Różewicza "Do piachu" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza i Piotra Ratajczaka. 

Po raz pierwszy na deskach teatralnej sceny

Premiera kultowej komedii Stanisława Barei, "Poszukiwany, Poszukiwana," zaplanowana jest na 6 stycznia. Jednak uczestnicy sylwestrowego wieczoru w Teatrze Polskim będą mieli okazję zobaczyć ją znacznie wcześniej. Co czyni tę inscenizację wyjątkową? Otóż, to pierwsze wystawienie tej komedii na deskach teatru w Polsce. Wyzwania tego podjął się reżyser Paweł Szkotak, a 13-osobowa ekipa bielskich aktorów wcieli się w niezapomniane postacie z filmu.

Minimalistyczny monumentalizm scenografii 

Autor scenografii Damian Styrna (będzie to jego 8 dzieło w bielskim Teatrze) wzorował swoją wizję na jednej z pamiętnych scen z filmu. Na deskach teatru zobaczymy monumentalną makietę z "wielkiej płyty", jaka dominowała za czasów gierkowskich. Stonowane kolory z przewagą szarości będą stanowiły żywy kontrast z kostiumami aktorów. Tu swoją kobiecą rękę przyłożyła Barbara Guzik, wzorując się na oryginalnej modzie lat 70. Być może niektórzy widzowie rozpoznają na scenie przyniesione do teatru własne elementy garderoby. 

12 szlagierów okresu PRL-u

Podczas spektaklu nie zabraknie też muzycznych wspomnień z lat minionych. Widzowie usłyszą 12 znanych i lubianych przebojów w aranżacji Łukasza Matuszka. Jak twierdzi sam reżyser spektaklu, realizacja takiej koncepcji muzycznej, była możliwa właśnie w Bielsku-Białej, w gronie utalentowanych muzycznie aktorów. 

Michał Czaderna w podwójnej roli

Michał Czaderna, jak się okazuje wielki miłośnik i znawca twórczości Barei, chociaż sam należy do pokolenia nie pamiętającego tamtych czasów, nie po raz pierwszy ubierze damskie szpilki. W roli damsko/męskiej podziwialiśmy go już w spektaklu " Pół żartem, pół sercem". 

Nostalgiczna podróż i lekcja historii

Reżyser Paweł Szkotak z optymizmem patrzy na odbiór sztuki przez młode pokolenie. Będzie to dla nich swoista lekcja historii podana w lekkiej i przystępnej formie. Zaś dla nieco starszej widowni będzie to nostalgiczna podróż do minionych lat ich młodości.

"Do Piachu" - powrót po dwudziestu latach

Marzec przyniesie kolejne niespodzianki dla widzów Teatru Polskiego. Sztuka Tadeusza Różewicza, "Do Piachu," wraca na scenę po dwudziestu latach przerwy. Spektakl wystawiany dwa razy na deskach teatru i raz w teatrze telewizji, wzbudził swego czasu sporo kontrowersji, burząc istniejący w społeczeństwie etos partyzanta. Czy marcowa reaktywacja utworu Różewicza obudzi ponownie demony? zastanawiał się podczas rozmowy z dziennikarzami Witold Mazurkiewicz, który podejmie się reżyserii spektaklu. 

(Agata Rucińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%