Zamknij

Teatr Lalek Banialuka czeka przeprowadzka

11:10, 15.01.2024 BR / materiał prasowy Aktualizacja: 12:24, 17.01.2024
Skomentuj fot. archiwum BR fot. archiwum BR

W najbliższych latach władze Bielska-Białej zamierzają przeprowadzić spektakularną zmianę w krajobrazie kulturalnym miasta. Planowane jest wzniesienie nowej siedziby Teatru Lalek Banialuka, ikony teatru lalek, działającego już od 76 lat w kamienicy w centrum miasta przy ulicy Mickiewicza. Miasto ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczną nowego teatru.

Konieczność zmiany

Teatr Lalek Banialuka, istniejący od dawna w kamienicy przy ulicy Mickiewicza, stoi w obliczu konieczności zmiany. Budynek o ponad 70-letniej historii, choć integralną częścią centrum miasta, nie sprostał rosnącym potrzebom i oczekiwaniom. Jego żywotność techniczna dobiega końca, a koszty remontu zbliżają się do wartości nowego obiektu.

Prezydent miasta, Jarosław Klimaszewski, wyraził przekonanie, że nowa siedziba, zaprojektowana z myślą o dzisiejszych czasach, jest niezbędna dla rozwoju kulturalnego miasta. W trakcie debat nad nową lokalizacją pojawiały się różne koncepcje, w tym ulokowanie teatru na miejscu targowiska przy ulicy Lompy. Argumentem za była bliskość interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, co mogłoby stworzyć ciekawą przestrzeń rozrywki dla najmłodszych. Ostatecznie, miasto zdecydowało się na projekt przy zbiegu ul. Broniewskiego i PCK.

Inwestycja kosztować ma 35 mln euro i planowana jest na 2028 r. Obejmuje nie tylko nowoczesną przestrzeń teatralną, ale także podziemny parking i innowacyjną "zieloną bibliotekę".

Kluczowym etapem będzie konkurs urbanistyczno-architektoniczny, ogłoszony przez miasto. To wówczas poznamy szczegóły nowej przestrzeni dla sztuki lalkowej, której entuzjastycznie oczekuje dyrektor Teatru Lalek Banialuka, Jacek Popławski.

Jacek Popławski widzi w nowym obiekcie szansę na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań i rozwinięcie działalności teatru. Obecna siedziba, już dawno po latach świetności, nie spełnia nowoczesnych norm budynków użyteczności publicznej. Funkcjonuje w niej wysłużona instalacja ppoż., a winda towarowa pochodzi jeszcze z 1974 roku.

Konieczność dostosowania obiektu dla osób ze szczególnymi potrzebami, brak parkingu, zwłaszcza dla autokarów obsługujących grupy przedszkolne i szkolne, to tylko niektóre z wyzwań, przed którymi stoi Banialuka. Nowa siedziba obiecuje poprawę warunków dla wszystkich grup odbiorców, zgodnie z zalecanymi standardami.

Aktualna siedziba teatru lata świetności ma już dawno za sobą. Nie spełnia już nowoczesnych założeń i norm wymaganych dla budynków użyteczności publicznej. W Banialuce funkcjonuje wysłużona i odbiegająca od zalecanych standardów funkcjonowania, instalacja ppoż., zaś winda towarowa łącząca sceny, magazyny i pracownie teatralne, pochodzi z roku 1974. Konstrukcja obiektu nie pozwala na jego odpowiednie dostosowanie dla osób ze szczególnymi potrzebami (w tym m.in. osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, matek z małymi dziećmi, osób ze spektrum autyzmu itp.). Wysłużone elementy coraz częściej ulegają awariom. Głównymi odbiorcami oferty instytucji są grupy przedszkolne i szkolne. Brak parkingu, zwłaszcza dla autokarów, wpływa niekorzystnie na wygodę i bezpieczeństwo dzieci. 

- stwierdza Jacek Popławski.

(BR / materiał prasowy)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%