Podobna tendencja utrzymuje się w całym województwie śląskim, gdzie w ciągu ostatniego miesiąca (od 16 stycznia do 15 lutego) na grypę zachorowało 42 336 osób, podczas gdy w ubiegłym roku w tym samym okresie było to 13 171 przypadków. Jak dotąd, z powodu powikłań pogrypowych w regionie zmarło 25 osób w wieku od 55 do 89 lat.
Choć w ostatnich dniach liczba nowych zachorowań zaczęła spadać, eksperci ostrzegają, że grypa pozostaje poważnym zagrożeniem, zwłaszcza dla osób starszych i przewlekle chorych.
Jak dochodzi do zakażenia?
Grypa przenosi się drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel, kichanie oraz bliski kontakt z osobą zakażoną. Możliwe jest także zakażenie przez kontakt ze skażonymi powierzchniami.
Objawy i diagnostyka
Choroba ma nagły początek i objawia się:
Potwierdzenie zakażenia możliwe jest poprzez badania wirusologiczne lub szybkie testy antygenowe.
Jak długo zarażamy?
Leczenie i profilaktyka
Lekarze przypominają, że antybiotyki nie działają na wirusy i powinny być stosowane wyłącznie w przypadku powikłań bakteryjnych. Zaleca się:
Szczepienia jako najlepsza ochrona
Eksperci podkreślają, że szczepienie przeciwko grypie sezonowej jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed groźnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego czy oskrzeli. Szczególnie zalecane jest ono osobom starszym, przewlekle chorym oraz osobom z obniżoną odpornością.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz