Zamknij

Autobusy w Bielsku-Białej przyspieszą. Od marca 55 przystanków tylko „na żądanie”

17:44, 24.02.2025 Aktualizacja: 07:57, 25.02.2025
Skomentuj 55 przystanków na żądanie w Bielsku-Białej 55 przystanków na żądanie w Bielsku-Białej

Czy bielskie autobusy będą kursować szybciej i punktualniej? Od 1 marca 2025 r. aż 55 mniej popularnych przystanków autobusowych na terenie Bielska-Białej zmieni się w przystanki „na żądanie”. Decyzja Wydziału Komunikacji Miejskiej jest efektem szczegółowej analizy, z której wynika, że ponad połowa zatrzymań autobusów na tych przystankach odbywa się bez wymiany pasażerów. Nowy system obejmie około 12% wszystkich przystanków autobusowych w mieście, co ma przełożyć się na zwiększenie płynności ruchu i skrócenie czasu przejazdu autobusów.

Co się zmieni od 1 marca?

Przystanki autobusowe „na żądanie” będą obowiązywały w kilku dzielnicach miasta, m.in. w Starym Bielsku (ul. Nad Potokiem, al. gen. Władysława Andersa), Lipniku (ul. Polna, ul. ks. Stanisława Brzóski), Kamienicy (ul. Gościnna, ul. Kolista) oraz Hałcnowie (ul. Krzemionki). Wszystkie lokalizacje, które zostaną objęte nowym systemem, będą wyraźnie oznaczone – zarówno na tablicach rozkładów jazdy, jak i bezpośrednio na wiatach lub słupkach przystankowych.

– Dzięki przystankom „na żądanie” podróżowanie autobusami stanie się bardziej efektywne, a pasażerowie odczują poprawę punktualności i komfortu podróży. To rozwiązanie sprawdziło się już w wielu innych polskich miastach – zaznacza rzecznik Wydziału Komunikacji Miejskiej.

Warto podkreślić, że system „na żądanie” zostanie również wdrożony na wszystkich liniach nocnych. Wyjątkiem będą jedynie przystanki początkowe i węzłowe, na których autobusy będą zatrzymywać się standardowo.

Jak skorzystać z przystanku „na żądanie”?

Zasada działania jest bardzo prosta. Pasażerowie, którzy będą chcieli wysiąść na przystanku oznaczonym „NŻ” (na żądanie), powinni z odpowiednim wyprzedzeniem nacisnąć specjalny przycisk („drzwi” lub „stop”) dostępny w autobusie przy drzwiach. Kierowca zostanie automatycznie poinformowany o konieczności zatrzymania i bezpiecznie zatrzyma pojazd na najbliższym przystanku. Drzwi otworzą się automatycznie po zatrzymaniu autobusu.

W sytuacjach, gdy pasażerowie zapomną o naciśnięciu przycisku, ale ich zachowanie wskazuje na chęć opuszczenia pojazdu (np. stoją przy drzwiach), kierowca ma obowiązek zatrzymania pojazdu.

Jeśli natomiast chcemy wsiąść do autobusu na przystanku „na żądanie”, należy zdecydowanie podnieść rękę w momencie zbliżania się autobusu do przystanku. W celu uniknięcia sytuacji, w której autobus nie zatrzyma się z powodu braku sygnału, kierowca będzie miał obowiązek zatrzymać się również w każdym przypadku, gdy na przystanku oczekują pasażerowie. Tym samym osoby o ograniczonej mobilności – niepełnosprawne ruchowo, niewidome oraz niedowidzące poruszające się z białą laską lub psem asystującym – będą traktowane w sposób szczególny. Wystarczy, że będą oczekiwały na przystanku w miejscu widocznym dla kierowcy.

Należy pamiętać, że zatrzymanie autobusu na przystanku „na żądanie” nie oznacza automatycznego otwarcia drzwi przez kierowcę. Aby wejść do autobusu, pasażer powinien nacisnąć okrągły przycisk z napisem „Przycisk otwierania drzwi”, który znajduje się obok każdych drzwi lub bezpośrednio na drzwiach autobusu (w przypadku autobusów wyposażonych w zewnętrzny system otwierania drzwi).

Skąd pomysł na przystanki „na żądanie”?

System przystanków „na żądanie” nie jest nowością – od wielu lat funkcjonuje skutecznie w największych polskich miastach takich jak Kraków, Warszawa, Poznań, Łódź, Lublin czy Gdańsk. Analizy pokazują, że rozwiązanie to istotnie wpływa na poprawę punktualności oraz ograniczenie zbędnych zatrzymań autobusów, co skutkuje nie tylko szybszą, ale również bardziej ekologiczną podróżą.

Wdrożenie tego rozwiązania w Bielsku-Białej jest zatem kolejnym krokiem miasta w stronę usprawnienia lokalnej komunikacji zbiorowej, aby lepiej odpowiadała rzeczywistym potrzebom mieszkańców.

Gdzie znaleźć szczegółowe informacje?

Szczegółowa lista przystanków, które od marca staną się przystankami „na żądanie”, będzie dostępna na stronie internetowej Wydziału Komunikacji Miejskiej. Informacje te zostaną również zamieszczone w rozkładach jazdy (papierowych i elektronicznych) oraz na ekranach LCD w autobusach miejskich.

 

(BR/ materiał prasowy /MZK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%