Znamy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2026 w bielskich szkołach podstawowych. Z danych obejmujących placówki z Bielska-Białej wynika, że uczniowie najlepiej poradzili sobie z językiem angielskim. Średni wynik dla miasta wyniósł 75,7 proc. Z języka polskiego bielscy ósmoklasiści uzyskali średnio 66,5 proc., a z matematyki 58,4 proc.
W zestawieniu znalazły się 44 szkoły z Bielska-Białej. Dane dotyczą wyników średnich z poszczególnych przedmiotów. Trzeba przy tym pamiętać, że porównywanie szkół wymaga ostrożności. W jednym zestawieniu są zarówno duże szkoły rejonowe, placówki niepubliczne, szkoły dwujęzyczne, jak i szkoły specjalne. To nie są identyczne warunki startu, więc prosta „lista najlepszych i najgorszych” byłaby zbyt dużym uproszczeniem.
Z języka polskiego najwyższy średni wynik uzyskała Szkoła Podstawowa nr 30 w Bielsku-Białej. Uczniowie tej placówki osiągnęli średnio 81,4 proc. Bardzo wysokie wyniki odnotowała także Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki, gdzie średnia wyniosła 81 proc.
W czołówce z języka polskiego znalazła się również Szkoła Podstawowa Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner z wynikiem 79,9 proc. Wysoko uplasowały się także Szkoła Podstawowa „Skała” oraz Społeczna Szkoła Podstawowa Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego.
Średni wynik dla bielskich szkół z języka polskiego wyniósł 66,5 proc. To oznacza, że najlepsze placówki przekroczyły miejską średnią o kilkanaście punktów procentowych.
Najwyższy wynik z matematyki uzyskała Społeczna Szkoła Podstawowa Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego. Średnia tej szkoły wyniosła 81,6 proc. To bardzo mocny rezultat, szczególnie że matematyka tradycyjnie jest przedmiotem, który najmocniej różnicuje wyniki uczniów.
Drugie miejsce wśród najwyższych średnich zajęła Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa „Primary Steps” z wynikiem 80,8 proc. Kolejne wysokie wyniki uzyskały Szkoła Podstawowa „Skała” - 79,8 proc. oraz Anglojęzyczna Szkoła Podstawowa Oxford Primary School - 77,9 proc.
Średnia dla Bielska-Białej z matematyki wyniosła 58,4 proc. Widać więc wyraźnie, że między najwyżej notowanymi szkołami a wynikiem miejskim różnica jest znacząca.
Najwyższe średnie w zestawieniu pojawiają się przy języku angielskim. Liderem jest Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Kopalińskiego, która uzyskała średni wynik 97,2 proc. Bardzo blisko znalazła się Anglojęzyczna Szkoła Podstawowa Oxford Primary School z wynikiem 97,1 proc.
W ścisłej czołówce są także Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa „Primary Steps” - 96,8 proc., Anglojęzyczna Szkoła Podstawowa „Europejczyk” - 96 proc. oraz Społeczna Szkoła Podstawowa Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego - 94,7 proc.
Średni wynik z języka angielskiego dla Bielska-Białej wyniósł 75,7 proc. To najwyższy rezultat spośród trzech głównych przedmiotów egzaminacyjnych.
Z danych wynika, że szkoły niepubliczne osiągnęły wyższe średnie wyniki niż szkoły publiczne. W placówkach niepublicznych średnia z języka polskiego wyniosła 69 proc., z matematyki 64,9 proc., a z języka angielskiego 86,2 proc.
W szkołach publicznych było to odpowiednio 65,9 proc. z języka polskiego, 56,7 proc. z matematyki i 73,3 proc. z języka angielskiego.
Jeśli spojrzeć łącznie na trzy główne przedmioty - język polski, matematykę i język angielski - najwyżej wypada Społeczna Szkoła Podstawowa Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego. Jej średnia z tych trzech egzaminów wyniosła 84,7 proc.
Bardzo wysoko znalazły się także:
Wśród szkół publicznych szczególnie dobrze wypada Szkoła Podstawowa nr 30, która miała najwyższy wynik z języka polskiego i bardzo dobre wyniki z pozostałych przedmiotów. Wysoko znalazła się także Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Stanisława Moniuszki.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty są ważnym sygnałem, ale nie powinny być jedyną miarą oceny szkoły. Pokazują poziom opanowania materiału egzaminacyjnego, ale nie oddają całej pracy placówki, sytuacji uczniów, wsparcia specjalistycznego, składu klas czy wyzwań wychowawczych.
Najbardziej wyraźny wniosek z tegorocznych danych jest jednak prosty: bielscy uczniowie najlepiej radzą sobie z językiem angielskim, matematyka pozostaje największym wyzwaniem, a różnice między szkołami są bardzo duże. I właśnie te różnice będą zapewne jednym z najważniejszych tematów do analizy dla rodziców, dyrektorów i miejskiej oświaty.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Fajnie, tylko nie lepiej jak by to był nocny pociąg? Kiedyś był idealny pociąg bodajże Bielsko - Gdynia główna osobowa, zaczynał o 19:00 a w Gdyni był chyba o 6 rano, szybka zapiekanka na dworcu i jechało się dalej na Hel.
Anka skakanka
08:21, 2026-06-29
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Ja nie rozumiem po co aż tyle przystanków w szczególności poza południem Polski
Janek
17:31, 2026-06-28
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Bardzo fajnie .Jednak dobrze by było gdyby z Bielska wyruszył o 1.00 w nocy a powrót 12-13 z Ustki
Klo
13:09, 2026-06-28
Dzisiaj startuje Pendolino do Ustki
Ogarnijcie się ludzie nic Wam nie pasuje masakra 🤦😤
Ktoś
12:53, 2026-06-28