Zamknij

Wielkie sprzątanie w Dolinie Gościnnej

18:35, 10.06.2021 Aktualizacja: 18:52, 10.06.2021
Skomentuj fot. UM BB Dolina Gościnna fot. UM BB Dolina Gościnna

Rozpoczęły się prace porządkowe w Dolinie Gościnnej. Usuwane są liczne wiatrołomy zawieszone nad ścieżkami spacerowymi, pnie mogące doprowadzić do niekontrolowanego spiętrzenia wody oraz nagromadzony susz stwarzający zagrożenie pożarowe. Przy okazji likwidowane są dzikie wysypiska śmieci, a teren wraz z korytem potoku jest sprzątany.

  • Teren Doliny Gościnnej w 2013 r. uchwałą Rady Miejskiej otrzymał status zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

  • Obszar obejmuje doliny trzech potoków: potoku Kamienickiego II, potoku Dębowiec oraz potoku o nazwie Dopływ od Zieleni Miejskiej. 

  • Dolina Gościnna poprzecinana jest drogami – ulica Kolista czy Gościnna i mniejszymi uliczkami prowadzącymi do domów jednorodzinnych – np. ulica Falista. Z boku dolinę ograniczają ulice Armii Krajowej i Karpacka.

Zespół ma 30,34 ha powierzchni. Większość terenu Doliny Gościnnej to grunty prywatne, niewielki obszar należący do miasta stanowi część lasu komunalnego i jest objęty - zgodnie z obowiązującą od stycznia 2021 r. ustawą o lasach - planem urządzenia lasu.

Ze względu na charakter miejsca i jego ważne funkcje ekologiczne, Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej nie zamierza traktować lasów położonych w dolinie jako lasów produkcyjnych.

Dla bezpieczeństwa mieszkańców oraz utrzymania doliny w jak najlepszym stanie, prowadzona jest - w minimalnym zakresie - zrównoważona gospodarka leśna, mająca na celu ukształtowanie struktury lasu w sposób oraz w tempie zapewniającym trwałe zachowanie jego bogactwa biologicznego, potencjału regeneracyjnego, żywotności i zdolności do wypełniania - teraz i w przyszłości - wszystkich ważnych ochronnych, gospodarczych i socjalnych funkcji, bez szkody dla innych ekosystemów.

fot. UM BB Dolina Gościnna - efekty prac porządkowych

  • Od stycznia br. za bezpieczeństwo na terenie lasu w Dolinie Gościnnej odpowiada leśniczy miejski. Z uwagi na liczne wiatrołomy zawieszone nad ścieżkami spacerowymi oraz w związku z zagrożeniem pożarowym zwiększonym przez zalegający susz, las powinien zostać całkowicie zamknięty dla odwiedzających. Po konsultacjach leśniczego z ogrodnikiem miejskim, mając na uwadze dobro przyrody oraz korzystających z terenu mieszkańców, podjęta została decyzja o doprowadzeniu do usunięcia wszystkich zagrożeń w tym lesie bez zamykania go.
  • Usuwane są drzewa w postaci wiatrołomów, pni mogących doprowadzić do niekontrolowanego spiętrzenia wody oraz nagromadzonego suszu stwarzającego zagrożenie pożarowe. Przed pracami teren sprawdzany jest pod względem przyrodniczym i ornitologicznym.
  • Wszystkie zbutwiałe pnie oraz część zdrowych są pozostawiane w celu wytwarzania naturalnej próchnicy oraz tworzenia siedlisk dla zwierząt i grzybów.
  • Obumarłe drzewa, które podczas naturalnego wywrotu nie upadną w zasięgu ścieżek spacerowych, również są pozostawiane.
  • Wywrócone drzewa, które znajdują się w zbyt dużym zagęszczeniu, są wywożone poza las, cechowane oraz przygotowane do sprzedaży - co jest wymogiem ustawowym.
  • Przy okazji likwidowane są dzikie wysypiska śmieci, a teren wraz z korytem potoku jest sprzątany.
  • Leśniczy planuje w okresie jesiennym zawieszenie w lesie budek lęgowych dla ptaków.
  • Prowadzone prace porządkowe nadzorują miejskie służby leśne, ogrodnik miejski oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska UM.

W związku z trwającymi pracami częściowo ograniczony został wstępu na teren leśny. Po zakończeniu robót kilka miesięcy potrwa odbudowa warstwy podszytu, który potrzebuje czasu na odrodzenie się. Po tym czasie dolina będzie jeszcze bardziej gościnna - zarówno pod względem przyrodniczym, jak i bezpieczeństwa.

(Bielskirynek.pl - źródło: UM Bielsko-Biała)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%