Zamknij

Powstanie nowy park linearny nad rzeką Białą, łączący istniejące parki Włókniarzy i Strzygowskiego

21:00, 17.05.2023 Aktualizacja: 21:08, 17.05.2023
Skomentuj Makieta planowanej inwestycji Makieta planowanej inwestycji

Bielsko-Biała planuje poszerzyć swoje zielone zasoby o nowy obszar - park linearny, który połączy park Włókniarzy i Strzygowskiego. Wykorzystany zostanie pomysł Szymona Chromika z 2020 roku.

Bielsko-Biała angażuje się w rozwijanie miejskich obszarów zielonych, a obecnie miasto skupia swoje wysiłki na opracowaniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu pomiędzy ulicami Partyzantów, Leszczyńską i Piotra Bardowskiego. Celem tego planu jest stworzenie nowego obszaru zielonego, znanego jako park linearny, który połączy istniejące już parki – Włókniarzy i Strzygowskiego.

Makieta parku linearnego

W tym samym czasie, gdy prace nad planem zagospodarowania przestrzennego rozpoczęły się w 2020 roku, Wydział Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego nawiązał współpracę z Szymonem Chromikiem, studentem Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, który jest mieszkańcem Bielska-Białej. Chromik poświęcił swoją późniejszą pracę inżynierską opracowaniu projektu pt. "Bulwar industrialny „Apena” rzeki Białej w Bielsku-Białej", który łączy teren dawnej fabryki z Parkiem Włókniarzy.

Aktualnie istnieją plany wykorzystania pracy Chromik,a jako koncepcji dla nowego terenu zielonego w mieście, konkretnie dla bulwaru wzdłuż rzeki Białej, po jej wschodniej stronie, od Parku Włókniarzy do Parku Strzygowskiego. W toku jest przygotowanie projektu podziału terenu jednostki wojskowej - 18 Batalionu Powietrznodesantowego, aby wydzielić pas zieleni wzdłuż rzeki. Rozmowy o kupnie gruntu prowadzone są też z właścicielem działki, na której stoi zakład Apena.

Według koncepcji, bulwar zostanie zagospodarowany na szerokość 25 metrów od brzegu rzeki, na długości prawie 400 metrów i będzie obejmował ścieżki dla pieszych i rowerzystów, roślinność oraz elementy małej architektury.

Makieta parku linearnego

"Dzięki temu połączymy Park Włókniarzy z Parkiem Strzygowskiego, tworząc wzdłuż rzeki jednolitą przestrzeń zieleni o powierzchni około 10 hektarów, sięgającą od ulicy 1 Maja do ulicy gen. Stanisława Maczka" - mówi Dariusz Gajny, ogrodnik miejski.

Autor koncepcji podkreśla wybór motywu przewodniego dla zagospodarowania tego obszaru, odnosząc się do historii przemysłowej miasta. Teren ten był niegdyś domem jednej z największych fabryk włókienniczych regionu, która znajdowała się wzdłuż brzegu rzeki Białej. Koncepcja projektu opiera się na niepowtarzalnych wzorach oplotów włókien, które były wykorzystywane do produkcji lin i były ważnym eksportowym produktem tego regionu.

Wzdłuż brzegu rzeki, po stronie ulicy Partyzantów, teren pozostanie niezagospodarowany, z naturalną roślinnością. Z drugiej strony, koncepcja przewiduje stworzenie ogrodu dydaktycznego poświęconego postaci Ignacego Bieńka. Projektowanie tego miejsca będzie nawiązywać do jednej z bezpowrotnie zniszczonych mozaik tego artysty, wykorzystując rośliny o zróżnicowanej wysokości i fakturze.

Wzdłuż głównej alei, szerokiej na 5 metrów, która umożliwi ruch pieszych i rowerzystów w obu kierunkach, przewidziano trawiaste polany z betonowymi leżakami dla rekreacji. Wzór nawierzchni będzie inspirowany wzorem splotu liny. Projekt zakłada również budowę trzech tarasów widokowych nad rzeką, które zostaną wykonane z żelbetowych konstrukcji z przeszklonymi balustradami, dodając jeszcze większego uroku rzekom miasta.

Na terenie parku będą również betonowe stoły, krzesła i ławki, zapewniające wygodne miejsca do odpoczynku wśród zieleni.

Projekt przewiduje również budowę kładki pieszo-rowerowej przez rzekę od strony Parku Włókniarzy. Konstrukcja kładki będzie inspirowana zewnętrznym splotem włókien liny. Celem projektu jest stopniowe rozwinięcie wzoru oplotu w miejscu połączenia z nadbrzeżem, aby poszczególne włókna płynnie przechodziły w obszary roślinne. Kładka będzie miała 42 metry i zostanie wykonana jako konstrukcja nadwieszana, z całkowicie przeszklonymi elementami.

Szacunkowy koszt realizacji parku linearnego wynosi około 30 milionów złotych. Realizacja projektu będzie możliwa jedynie po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz pozyskaniu zewnętrznych źródeł finansowania.

(A.R / Bielskirynek.pl: UM Bielsko-Biała )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%