Przy ul. Romana Dmowskiego w Bielsku-Białej trwają prace przy przebudowie i adaptacji budynków nr 6 i 10. Po remoncie będzie tam Centrum Seniora, powierzchnie biurowe na wynajem dla młodych przedsiębiorców, zielony dach i ściany z pnącą zielenią, a także Archiwum i Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Lada dzień na siatce zabezpieczającej rusztowania od strony ul. Romana Dmowskiego zawisną wizualizacje obrazujące obiekty po adaptacji, a te robią wrażenie - poinformował Urząd Miejski w Bielsku-Białej.
Najpierw w obu budynkach odbyły się roboty rozbiórkowe i demontażowe. Do 31 maja wykonawca, firma C&Z Caputa i Zając Sp. z o.o. z Leśnej, zakończy prace nad stanem surowym otwartym obu budynków, po czym zacznie się montaż okien. Równocześnie trwają prace instalacyjne w środku – przy instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania oraz przy wentylacji. Prowadzone są też prace elewacyjne od strony ul. Romana Dmowskiego. Będzie ona wyglądała szczególnie estetycznie - utrzymana w stonowanej kolorystyce - zgaszonej bieli, koloru ciemnoszarego i piaskowca. Wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.
W adaptowanym obiekcie miejskim przy ul. Romana Dmowskiego 6 ponad 320 m2 powierzchni zajmie Centrum Seniora. Plany przewidują również utworzenie tu sporej powierzchni biurowej na wynajem dla nowych, młodych przedsiębiorców do tzw. coworkingu. Na drugim budynku – przy ul. Romana Dmowskiego 10 - powstanie zielony dach i ściany z zielenią pnącą.
Na kondygnacji znajdą się pomieszczenia administracyjne, do których przeniesie się m.in. Rada Seniorów, będzie działać punkt informacyjny, gdzie osoby starsze będą mogły zasięgnąć informacji o przysługujących im ulgach, podejmowanych w mieście działaniach na ich rzecz czy imprezach oraz wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.
Będzie tu również zaplecze cyklicznych spotkań i powierzchnia szkoleniowo-konferencyjna. Do dyspozycji seniorów planowana jest sala komputerowa służąca do prowadzenia warsztatów i szkoleń z obsługi komputera i poruszania się w sieci, np. przy okazji obsługi konta bankowego. Jedno pomieszczenie zostanie przeznaczone na świadczenie porad przez psychologa i prawnika. Będą też dwa pomieszczenia do zajęć manualnych, pomieszczenia integracyjne, sala do zajęć ruchowych, biblioteka i szatnia. Cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych, wyposażony w wygodną windę.
Na przyległym do trzypiętrowego budynku nr 6 - dwupiętrowym obiekcie pod numerem 10 powstanie zielony dach, na który seniorzy będą mieli bezpośrednie wyjście ze swojego centrum. Będzie to tzw. dach intensywny z zielenią niską i średniowysoką, sadzoną w sposób mieszany - tak, aby rośliny tworzyły zróżnicowane kompozycje. Do tego dołączy potrzebna do wypoczynku infrastruktura – m.in. ławki i stoliki.
będą zajmowały powierzchnie biurowe do wynajęcia. Na prawie 100 m2 zostanie zlokalizowana strefa coworkingu (z ang. praca razem – możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni, najczęściej biurowej). Znajdą się tu sala konferencyjna i sala główna z ośmioma wyposażonymi stanowiskami do pracy, sanitariaty, phonebox – czyli odosobnione miejsce do prowadzenia rozmów telefonicznych oraz strefa automatów vendingowych (sprzedażowych). Z założenia ma być to miejsce rozwoju przedsiębiorczości - nowoczesne i w pełni wyposażone powierzchnie biurowe będą bowiem wynajmowane młodym, nowym podmiotom gospodarczym.
Docelowo zostanie do niego przeniesione archiwum Urzędu Miejskiego, archiwum zajmie też część parteru w głównym budynku, natomiast na drugim i trzecim piętrze przy ul. Romana Dmowskiego 6 swoje miejsce znajdzie niemieszczący się w dotychczasowym pomieszczeniach, a ważny ze względu na intensywną obsługę mieszkańców miasta Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. W skrzydle budynku głównego od strony dziedzińca znajdzie się miejsce na rowerownię, sanitariaty i węzeł ciepła.
Pod budynkiem nr 6, tak jak do tej pory, będzie znajdował się jednokierunkowy wjazd. W podwórku będą usytuowane miejsca parkingowe, w tym dla osób niepełnosprawnych, a do wejścia obiektu poprowadzić będzie ścieżka dotykowa w systemie fakturowych oznaczeń nawierzchni ze znacznikami dla osób niewidomych. Teren wokół będzie wyłożony gładką kostką bezfazową – też ze względu na to, aby osoby niepełnosprawne nie miały problemów z poruszaniem się.
Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez Radę ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Bielska-Białej. Poza zielonym dachem budynek archiwum będzie miał też coś na kształt zielonej ściany. Od strony dziedzińca bowiem jego elewację pokryje pnąca roślinność. Przebudowa i adaptacja budynków ma być gotowa do końca tego roku.
Inwestycja jest finansowana ze środków tzw. pożyczki rewitalizacyjnej w ramach projektu pn.: Nowe życie w starych-nowych budynkach. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – etap I, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2014-2020. Oś priorytetowa: X. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, Działanie 10.4: Poprawa stanu środowiska miejskiego. Projekt polega na rewitalizacji infrastrukturalnej obszarów zdegradowanych w samym sercu miasta Bielsko-Biała wraz z nadaniem im nowych funkcji społecznych i gospodarczych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bielskirynek.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz