Nowa siedziba sądu znajduje się w zabytkowym budynku z końca XIX wieku, w bezpośrednim sąsiedztwie aresztu. Budynek ten w okresie PRL-u był siedziba KW PZPR, a po upadku komunizmu przekazano go dla potrzeb edukacyjnych - mieściło się tam IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej. W 2015 roku obiekt przekazany został ponownie na potrzeby sądu zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem gmachu.
Prace przy adaptacji budynku rozpoczęły się wiosną 2020 roku i zostały zrealizowane przez firmę Arco System z Oświęcimia, która wygrała przetarg na kwotę 53,8 mln złotych. W nowej siedzibie sądu będzie pracować ponad 150 osób, w tym około 20 sędziów, a 14 sal rozpraw zostanie zlokalizowanych w jednym miejscu. W budynku znajdą miejsce wydziały: karny, sąd rodzinny i do spraw nieletnich, sąd pracy i ubezpieczeń społecznych oraz biuro obsługi interesanta.
Od tej chwili belski Sąd Rejonowy nie będzie już musiał wynajmować prywatnych obiektów, co miało miejsce wcześniej dla jednego z wydziałów karnych. Ministerstwo Sprawiedliwości zarezerwowało fundusze na inwestycję, która była uwzględniona w wieloletnim planie na lata 2020-2023. Na razie nie została podana data oficjalnego otwarcia nowej siedziby sądu.
********
Warto tu przypomnieć, iż ten okazały, neorenesansowy obiekt wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku przy dawnej ulicy Strzelniczej. Autorem projektu budowli był architekt Karol Korn, który za jego wykonanie został mianowany przez cesarza Franciszka Józefa I cesarsko-królewskim radcą budowlanym. Gmach oddano do użytku w 1903 roku jako siedzibę sądu.
Ze względu na swój reprezentacyjny charakter budynek bardzo szybko awansował do miana Centralnego Budynku Urzędowego. W 1906 roku mieściły się w nim: Starostwo Powiatowe, Sąd Powiatowy, Urząd Podatkowy i Dyrekcja Policji.
W czasie II wojny światowej budynek podlegał niemieckiej administracji, a po jej zakończeniu został znacjonalizowany i przekazany administracji państwowej. W 1975 roku po utworzeniu województwa bielskiego, budynek zajął Komitet Wojewódzki PZPR w Bielsku-Białej. Po likwidacji PZPR w 1990 roku w budynku znalazło swoją siedzibę IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej. Latem 2014 roku liceum opuściło gmach. [żródło historyczne - www.projektbb.pl]
dziwne czasy18:12, 03.05.2023
Latem 2014 roku liceum opuściło ten gmach. I aż 9 lat trwał remont budynku??? Toć zburzoną Warszawę chyba szybciej odbudowano...
CIC w Bielsku-Białej. Wiadomo gdzie powstanie
To jest szokujące swoi ludzie czekają lata na mieszkanie ,do lekarza miesiącami zabiera się przymusowo ,bez pytania duże kwoty składki zdrowotnej a leczyć musimy się prywatnie za 400zl wizyta u specjalisty bez paragonów gotówka (dlaczego nie ma kasy fiskalnej)obcy dostanie od dzystko ma tacy
Ewakasimska
10:08, 2025-06-18
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
From the river to the sea, Palestine will be free!
Bielszczanin
19:41, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Wiecie czego nienawidzę bardziej niż femoidy? Propalestyńskich femoidów!
Incel
19:30, 2025-05-22
Flagi Palestyny na obchodach rocznicy powstania Izraela
Skandaliczne zachowanie. Mam nadzieję że zostaną porządnie ukarani i ewentualnie wywaleni ze studiów. W państwie demokratycznym nie ma miejsca na antysemityzm i popieranie terroryzmu.
Żonaty Prawiczek Rog
19:20, 2025-05-22
0 0
Po opuszczeniu budynku przez LO, obiekt stał pusty. Remont rozpoczął się dopiero w 2020 r. i zakończył zgodnie z planem po 36 miesiącach.