Zamknij
REKLAMA

Zmiany w bielskim pediatryku. Więcej łóżek na oddziale psychiatrycznym i nowa poradnia urazowo-ortopedyczna

10.32, 30.11.2022 źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej Aktualizacja: 15.55, 30.11.2022
Skomentuj fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
REKLAMA

Będzie więcej łóżek, a terapia będzie odbywała się w lepszych warunkach. Zakończyła się przebudowa drugiego piętra pawilonu nr V Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej na potrzeby psychiatrii dziecięcej. Dla małych pacjentów uruchomiono także poradnię urazowo-ortopedyczną.

Szpitalny pawilon nr V od 2018 roku służy dziecięcej psychiatrii - na parterze budynku funkcjonuje dzienny oddział psychiatryczny oraz poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, a na pierwszym piętrze całodobowy zamknięty oddział psychiatryczny. Drugie piętro tego budynku pozostawało dotąd puste.

W związku z ogromnymi potrzebami - pacjenci byli tam przyjmowani w trybie pilnym ze względu na zagrożenie życia i zdrowia na tak zwane dostawki - szpital i Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, które jest organem prowadzącym dla tej placówki, zdecydowali o adaptacji pustej przestrzeni. Udało pozyskać się na ten cel ponad 1.500.000 złotych z Ministerstwa Zdrowia, ponad 330.000 złotych dołożył powiat.- Mieliśmy dotąd 17 łóżek, ale praktycznie nie zdarzyło nam się, żeby nie było dostawek. Przeważnie na oddziale mieliśmy 22 pacjentów – mówi dyrektor placówki Katarzyna Czauderna.Dodaje, że coraz więcej młodych pacjentów przyjmowanych jest po próbach samobójczych. Tylko około 50 procent młodych ludzi trafiających na oddział to mieszkańcy powiatu bielskiego i Bielska-Białej. Teren, z którego pochodzą pacjenci, jest o wiele większy.- Współpracujemy ze szpitalami w Sosnowcu czy w Warszawie. Leczy się u nas pacjentka z Białegostoku - mówi Czauderna.

- Jeszcze 4 lata temu nie było takiego oddziału na Podbeskidziu, a potrzeby są ogromne. W województwie jesteśmy tylko my i Sosnowiec. Cieszę się, że tyle osób zaangażowało się w to przedsięwzięcie. Dziękuję za wsparcie wiceministrowi Stanisławowi Szwedowi, wicewojewodzie Janowi Chrząszczowi, a na ręce radnej wojewódzkiej Ewy Żak składam podziękowania panu marszałkowi – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Oddział zwiększy liczbę łóżek z 17 do 30, w tym 3 w izolatkach na wypadek pacjentów z COVID-19. Na drugim piętrze powstały m.in. gabinety psychoterapii indywidualnej, terapii grupowej, sala terapii zajęciowej oraz sala integracji sensorycznej.Co ciekawe, w nowej kuchni oddziałowej i jadalni będą dodatkowo prowadzone zajęcia kulinoterapii. Na piętrze tym zlokalizowane są również sale z łazienkami przeznaczone do izolacji pacjentów z COVID-19, punkt pielęgniarski, gabinet zabiegowy, pomieszczenia sanitarne, w tym łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Całkowita wartość zrealizowanego projektu wyniosła 1.909.450 złotych. Inwestycja była możliwa dzięki otrzymaniu przez szpital funduszy z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu Wsparcie inwestycji dla oddziałów psychiatrii dziecięcej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 w wysokości 1.536.481 złotych oraz finansowej pomocy ze strony Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej w kwocie 334.780 złotych; pozostałą część wydatków stanowiły środki własne szpitala. Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na temat kontraktowania większego oddziału.

Od grudnia Szpital Pediatryczny w Bielsku- Białej poszerzy swoją ofertę medyczną uruchamiając poradnię urazowo-ortopedyczną dla dzieci. Będzie ona funkcjonować w budynku zajmowanym przez inne szpitalne poradnie.

Poradnia urazowo-ortopedyczna dla dzieci to nowość w medycznej ofercie bielskiego Szpitala Pediatrycznego. – Ta poradnia to odpowiedź na potrzeby naszych pacjentów związane z rosnącą od kilku lat liczbą różnego rodzaju urazów. Jednocześnie będzie ona stanowić znakomite rozszerzenie i uzupełnienie możliwości leczniczych naszej placówki, która posiada oddział chirurgii dziecięcej i poradnię chirurgiczną oraz dysponuje bogatą bazą diagnostyczną – mówi Katarzyna Czauderna. Dodaje, że otwarcie nowej poradni poprzedziły długie starania i konieczność spełnienia wymagań stawianych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby umówić dziecko na wizytę w poradni urazowo-ortopedycznej wystarczy skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. 

(źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%