Zamknij

Park Włókniarzy otwarty dla mieszkańców. Pierwsi goście z przedszkola Kropelka wydają się być zadowoleni

15:09, 23.11.2022 A.R. Aktualizacja: 17:01, 23.11.2022
Skomentuj Park Włókniarzy otwarty dla mieszkańców /  pierwsi goście z przedszkola Kropelka Park Włókniarzy otwarty dla mieszkańców / pierwsi goście z przedszkola Kropelka
reo

Chociaż aura nie sprzyja długim spacerom, to właśnie dzisiaj oficjalnie oddano do użytku mieszkańców, park Włókniarzy. Niestety, jego uroki w pełni poznamy dopiero na wiosnę, gdy zakwitnie kilka tysięcy posadzonych tam roślin.

22 listopada, po trwającej pół roku rewitalizacji, oficjalnie oddano do użytku park Włókniarzy i przebudowany plac Mickiewicza. Przecięcie naturalnej bluszczowej "wstęgi" przypadło w udziale młodzieży z klasy architektury krajobrazu z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej i przewodniczącej Rady Osiedla Bielsko Południe Joannie Kosteckiej-Wal. Tym razem tradycyjne nożyczki zastąpić musiały sekatory.

 Oficjalne oddanie do użytniu parku Włókniarzy w Bielsku-Białej

Przy odnowionych schodach, wiodących do pomnika Adama Mickiewicza, stanęły potężne donice z piaskowca (podobne do tych, jakie widzimy na przedwojennych fotografiach), zaś plac przed monumentem obsadzony został roślinnością z przewagą krzewów różanych.

Pominik Adama Mickiewicza

Od strony południowej i północnej plac zamykają drewniane pergole obsadzone wisterią (zakwitnie dopiero w maju). Na brak ławek w tym miejscu z pewnością nie będzimy narzekać. 

Drewniane pergole zamykające plac od północnej i południowej strony

Teren za placem zabaw obsadzono trawą, być może w sezonie letnim pojawią się na nim koce i leżaki.

Teren za placem zabaw obsadzony został trawą

Brzeg rzeki Białej oczyszczony z inwazyjnego rdestowca, będzie teraz bardziej wykorzystany. Betonowe schody z drewnianymi siedziskami pozwolą na zejście aż do samego nurtu rzeki. 

Bezpośrednie zejście do rzeki Białej

Obok schodów znajduje się platforma widokowa, która być może nie zagwarantuje oszałamiających widoków, ale stanowić może dodatkową atrakcję parku.

Platforma widokowa na brzegu rzeki Białej

Plac zabaw - serce parku, zaprojektowany został tak, aby wtapiał się w leśno-parkowy krajobraz. Drewniane, masywne konstrukcje powinny zapewnić bawiącym się dzieciakom pełne bezpieczeństwo, tradycyjne huśtawki zastąpione zostały fantazyjnymi sznurowymi rozwiązaniami. Nie zapomniano o mamach, które w specjalnej zadaszonej budce będą mogły nakarmić lub przewinąć dziecko.

Parkowa huśtawka

Pomiędzy konstrukcjami służącymi do huśtania, bujania, skakania i wspinania porozstawiane zostały elementy edukacyjne, głównie nawiązujące do zagadek przyrodniczych. Ciekawym elementem sensorycznej strefy parku jest umocowana na drewnianym słupku lupa, która pozwoli małym odkrywcom obejrzeć w powiększeniu parkowe znaleziska. Jedno, co rzuca się w oczy, to brak tradcyjnej piaskownicy.

Lupa

Nawierzchnia placu zabaw wysypana została drewnianymi zrębkami, które z pewnością nie raz zamortyzują upadek biegających dzieciaków. Mankamentem tego rozwiązania będzie jednak konieczność cyklicznej wymiany tego naturalnego podłoża, ze względu na procesy butwienia. 

Nawierzchnię placu zabaw wysypano korą

Zanim zobaczymy park w pełnej krasie, warto przypomnieć, że na jego terenie znajduje się prawie 600 drzew, 6.000 berberysów, forsycji, jaśminowców, śnieguliczek, leszczyn, porzeczek oraz hortensje i aż ponad 35.000 bylin - goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków. Nie zapomniamo o skrzydlatych użytkownikach parku, są całkiem nowe budki dla ptaków i nietoperzy, schronienia dla jeży oraz schronienia dla płazów. Trudno natomiast doszukać się koszy na śmieci. Brakuje ich ewidentnie na placu zabaw, a ich ilość wzdłuż alejek parkowych także wydaje się zbyt mała. Być może braki te zostaną uzupełnione przez miasto, jeszcze przed sezonem spacerowym.

Teren parku objęty jest monitoringiem, porządku strzeże tam aż sześć nowych kamer. 

*********

Rewitalizacja parku była realizowana w ramach projektu Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny oraz park za Ratuszem.

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%