Zamknij

Już niebawem pospacerujemy alejkami odnowionego parku Włókniarzy. Co odważniejsi będą mogli zamoczyć nogi w rzece Białej

22:16, 04.11.2022 Aktualizacja: 22:40, 04.11.2022 ok. 3 min. czytania
Skomentuj Już niebawem pospacerujemy alejkami odnowionego parku. Co odważniejsi będą mogli zamoczyć nogi w rzece Białej Już niebawem pospacerujemy alejkami odnowionego parku. Co odważniejsi będą mogli zamoczyć nogi w rzece Białej

Plac Adama Mickiewicza i park Włókniarzy już, jak zapewnia wykonawca, za kilkanaście dni oddane zostaną na powrót mieszkańcom Bielska-Białej.

Z pewnością atrakcją odnowionego parku będzie taras i schody z siedziskami prowadzące do rzeki. Montażem tych elementów zajęła się firma AKG Architektura Krajobrazu Sp. z o.o . Z nabrzeża rzeki usunięto chaszcze i inwazyjny rdestowiec, który zastąpiły śliwa tarnina, dzika róża i śnieguliczka biała. Teraz będzie można nawet zamoczyć nogi w rzece Białej. 

taras i schody prowadzące do rzeki
taras i schody prowadzące do rzeki

Gruntownej zmianie uległ także plac Mickiewicza w bliskim otoczeniu pomnika pisarza. Miejsce to odtworzono zgodnie z historycznym układem. Powstały tu ogromne rabaty kwiatowe z przewagą róż i różnorodnych traw, a całość od strony północnej i południowej domykają pergole obsadzone wisterią – urokliwą, pnącą rośliną o przepięknych, intensywnych, wrzosowych kwiatach. Schody prowadzące do pomnika wieszcza doczekały się remontu, pojawiły się na nich również obecne na historycznych fotografiach potężne donice z piaskowca.

Otoczenie pomnika Adama Mickiewicza
Otoczenie pomnika Adama Mickiewicza

Zmienił się także plac zabaw dla najmłodszych - zyskał nie tylko ekologiczny wygląd, ale i nowe wyposażenie. Podłoże placu wysypane zostanie drewnianymi zrębkami, zaś większość urządzeń posiadać będzie konstrukcję drewnianą, pojawią się także urządzenia edukacyjne – szkło powiększające do obserwacji liści, ale też w skaczące dyski – platformy na sprężynach, tor przeszkód, huśtawkę dla dwojga czy strukturę wspinaczkową i inne. W sumie 11 urządzeń.

Nowy plac zabaw dla najmłodszych
Nowy plac zabaw dla najmłodszych

Na terenie Parku Włókniarzy do istniejących już 474 drzew dosadzono 118 nowych. Są wśród nich lipy, platany klony, kasztanowce i graby. Parkową zieleń uzupełni także 6.000 sztuk krzewów, w tym berberysy, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, leszczyny, porzeczki i hortensje. Nie zabraknie także kwiatów i roślin ozdobnych, jest ich aż ponad 35.000 - goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków.

Nowa parkowa roślinność
Nowa parkowa roślinność

Nie zapomniano także o "atrakcjach" dla parkowej zwierzyny i ptaków. Na drzewach zawiśnie ponad 20 elementów ochrony fauny – budki dla ptaków i nietoperzy, schronienia dla jeży, schronienia dla płazów oraz krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi.

Budki dla ptaków
Budki dla ptaków

Parkowe alejki to już nie kostka i płyty betonowe, a ponad 5.500 metrów kwadratowych nowych nawierzchni przepuszczalnych, przy nich trzy zdroje do poboru wody, stylowe ławki, kosze na śmieci oraz oświetlenie. Nowe są też drewniane bramy przy wejściach do parku.

Rewitalizacja Parku Włókniarzy to inwestycja długo oczekiwana i można wręcz napisać - wychuchana. Częścią dokumentacji jest projekt ochrony drzew, który określa sposób przeprowadzenia prac jak najmniej ingerujący w drzewostan parku. Nad inwestycją, oprócz nadzoru z Urzędu Miejskiego, prowadzony jest zewnętrzny nadzór dendrologiczny. Warto dodać, że wśród parkowych drzew jest siedem pomników przyrody. Mowa o skupieniu sześciu platanów klonolistnych i jednego rosnącego pojedynczo.

Nad inwestycją prowadzony był zewnętrzny nadzór dendrologiczny
Nad inwestycją prowadzony był zewnętrzny nadzór dendrologiczny

Przy okazji rewitalizacji postawiono także na recykling. Z inicjatywy ogrodnika miejskiego róże z rabaty przed pomnikiem Adama Mickiewicza można było adoptować. Miasto nie miało ich gdzie przesadzić, a dzięki akcji recyklingu kwiaty nadal cieszą oczy tych, którzy zdecydowali się je zaadoptować. Do ponownego użycia trafiły także kosze z tego terenu i ławki. Odzyskana została również kostka brukowa, z której ułożona była jedna z alejek - materiał został oczyszczony i będzie użyty ponownie w innych miejscach, w zależności od potrzeb.

Rewitalizacja parku jest realizowana w ramach projektu Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej. Miasto pozyskało na ten cel 6.200.000 złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Park Włókniarzy jest ostatnim z listy do wykonania. Wcześniej zmodernizowane zostały parki przy ul. Zielonej i pomiędzy ulicami Zdrojową i św. Anny oraz park za Ratuszem.

(Bielski Rynek -żródło Wydz, prasowy UM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%