Zamknij

W najbliższą sobotę niektórzy dłużej pośpią a inni dłużej popracują

21:55, 24.10.2022 amakuz Aktualizacja: 22:13, 24.10.2022
Skomentuj W najbliższą sobotę niektórzy dłużej pośpią a inni dłużej popracują W najbliższą sobotę niektórzy dłużej pośpią a inni dłużej popracują

Przed nami kolejna zmiana czasu z letniego na czas zimowy. W najbliższą sobotę niektórzy dłużej pośpią a inni dłużej popracują.

Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Czas letni w 2022 roku obowiązuje od niedzieli 27 marca, a zakończy się w ostatni weekend października. Wtedy to rozpocznie się tzw. czas zimowy W nocy z soboty na niedzielę o godzinie 3 cofniemy zegary o godzinę i tym samym pośpimy nieco dłużej.

Czas zimowy i czas letni zostały wymyślone ponad 100 lat temu

Miało to przynieść korzyści ekonomiczne i oszczędności w oświetleniu. Chodziło o jak najlepsze wykorzystanie światła dziennego. Po zmianie czasu na zimowy można było cieszyć się światłem słonecznym od wczesnych godzin porannych. Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu, były Niemcy. Później dołączyły kolejne. Nasuwa się smutna refleksja, że historia i ekonomia zatoczyły koło i trwający obecnie kryzys energetyczny, który znów wymusił w Europie oszczędzanie energii elektrycznej, stanowią po raz kolejny wystarczające uzasadnienie zmiany czasu.

W Polsce zmiana czasu obowiązuje dopiero od 1977 roku. Zegarki musimy przestawiać dwa razy do roku. Czas letni obowiązuje u nas przez większość roku, czyli 7 miesięcy. Pozostałe 5 zajmuje czas zimowy. 

Czy to ostatnia zmiana czasu?

Od kilku lat coraz częściej pojawia się pytania, kiedy zmiana czasu zostanie zlikwidowana. W roku 2018 Unia Europejska przeprowadziła internetową ankietę, w której zdecydowana większość respondentów - w tym Polacy - wyraziła chęć zaprzestania obowiązywania zmian czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu w państwach unijnych od roku 2021, jednak prace nad przepisami zostały przerwane przez pandemię Koronawirusa.

W marcu bieżącego roku weszły w życie nowe przepisy prawne, na podstawie których zmiany czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni obowiązywać będą co najmniej do 2026 roku.

Największe wady zmiany czasu

  • rozregulowanie zegara biologicznego
  • zdenerwowanie, podrażnienie
  • wzmożona szansa popadnięcia w depresję
  • problemy z koncentracją

Zmiana czasu 2022 a nocna zmiana w pracy

Osoby, które podczas zmiany czasu z 29 na 30 października będą pracować na nocną zmianę, powinni być traktowani tak, jakby wypracowali godzinę nadliczbową. Tym samym należy im się dodatkowe wynagrodzenie, które wyliczane jest na zasadach dodatków za pracę w nocy i godzin nadliczbowych. W przypadku, gdy pracownik chciałby odebrać sobie tę dodatkową godzinę, pracodawca powinien pozwolić mu na to podczas innej, wybranej nocnej zmiany.

(amakuz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%