Zamknij

Kolejne stypendia Fundacji "ZBBnaUJ" dla zdolnych uczniów z Bielska-Białej i okolic. W tym roku będzie ich dwa razy więcej

09:42, 18.10.2022 A.R. Aktualizacja: 12:07, 18.10.2022
Skomentuj fot. archiwum Przyznanie stypendiów w roku 2021 fot. archiwum Przyznanie stypendiów w roku 2021

27 października w Willi Sixta kolejni zdolni uczniowie z Bielska-Białej i okolic, otrzymają stypendia ufundowane przez Fundację "ZBBnaUJ" (Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński). Uzyskane fundusze pozwolą im na rozpoczęcie studiów na krakowskiej uczelni.

Uroczyste przekazanie stypendiów odbędzie się 27 października o godzinie 18.00 w Willi Sixta. Patronat nad tym wydarzeniem objął w tym roku prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Podczas drugiej edycji programu stypendialnego, udalo się zwiększyć o 100 procent listę młodych stypendystów. Więcej szczegółów po spotkaniu.

Fundacja "ZBBnaUJ", to ludzie, których łączy miasto Bielsko-Biała i mury krakowskiej uczelni. Jej głównym celem jest zapewnienie dobrego startu najzdolniejszym uczniom bielskich szkół, którzy marzą o podjęciu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wśród członków Fundacji znajdują się Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, Artur Pałłyga, dramaturg, scenarzysta i pisarz, Jerzy Sthur, znany aktor, reżyser i wykładowca oraz Sławomir Kołodziej, profesor zwyczajny Katedry Analizy Matematycznej Instytutu Matematyki Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W roku ubiegłym, podczas pierwszej edycji programu stypendialnego udało się udundować całoroczne stypendia dla trzech uczniów. W początkowym etapie działalności fundacji będziemy wspierali studentów I roku, albowiem ten okres jest najtrudniejszy, wymaga aklimatyzacji, oswojenia, największych wydatków na „urządzenie się” w Krakowie, a nadto nie wszystkie możliwości uzyskania pomocy (stypendiów) są wtedy już otwarte.- zapewniają na swojej stronie fundatorzy.

Marzeniem organizatorów jest co roku zwiększać ilość stypendystów, wiadomo jednak, że zależy to głównie od pozyskanych środków, a te pochodzą głównie z darowizn podmiotów prywatnych. W tym roku pojawiła się dodatkowe rozwiązanie finansowania fundacji w ramach tzw. ulgi sponsoringowej - ulgi CSR. Ulga sponsoringowa pozwala na dodatkowe korzyści fiskalne, albowiem dzięki jej zastosowaniu przedsiębiorca rozlicza w podatku dochodowym 150 procent poniesionego kosztu, dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i prawnych.

Przykładowo, jeśli ktoś chciałby wesprzeć fundację kwotą 10.000 złotych, to fundacja wystawi mu fakturę na tę kwotę, którą od razu można ująć w bieżących kosztach CIT/PIT. Takie działanie, co do zasady, nie jest możliwe przy zwykłej darowiźnie.

To jednak nie koniec, bo przy zeznaniu rocznym można rozliczyć 50 procent wartości dofinansowania, a więc w podanym przykładzie 5.000 złotych. Razem więc można ująć w kosztach 15.000 złotych, choć odbywa się to w pewien sposób dwustopniowo.

Fundacja "Z Bielska-Białej na Uniwersytet Jagielloński" jest jedną z nielicznych fundacji, która legitymuje się zezwoleniem ministra na stosowanie tej ulgi w ramach ulgi sponsoringowej na działalność stypendialną.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AgaAga

0 0

Pan Sthur.... no nie wiem.... 21:08, 24.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%