Informację o aktulanym stanie pustostanów i planowanych remontach przekazał zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński, odpowiadając na interpelację radnego Konrada Łosia w tej sprawie.
W roku 2021 bielski Zakład Gospodarki Komunalnej wyremontował 224 lokale na łączną kwotę 5 milionów złotych. Wydane środki stanowiły po części wkład własny ZGM-u, po części zaś były to dotacje udzielone przez Urząd Miasta. W roku bieżącym w planach jest remont minimum 200 pustostanów, lecz nie wiadomo czy uda się go do końca zrealizować ze względu na ciągły wzrost cen usług i materiałów budowlanych oraz trudności w znalezieniu wykonawców. Na tegoroczną inwestycje ZGM przeznaczył prawie 3,5 miliona złotych.
Na chwilę obecną podpisano już umowy z wykonawcami na remont 68 lokali mieszkalnych i toczą się rozmowy na temat wyłonienia wykonawców na prace przy kolejnych 32 obiektach. Odrębną kwestię finansową stanowią pustostany oddane do użytku w ramach kompleksowych remontów budynków. W bieżącym roku było ich osiem, zaś do grudnia planuje się jeszcze oddanie 46 tego typu mieszkań.
Wyremontowane lokale, po pozytywnym odbiorze technicznym, oddawane są do "zasiedlenia". ZGM przedstawia propozycję zawarcia umowy najmu osobie uprawnionej, znajdującej się na jednej z list wynajmu lokali). Często zdarza się, że wyremontowane pustostany służą jako lokal zamienny.
******
Wiceminister rozwoju Piotr Uściński ogłosił, że rząd szykuje zmiany w prawie budowlanym, które ułatwią gminom remontowanie pustostanów. Przypomniał też, że planowane jest dofinansowanie Funduszu Dopłat, z którego mogą czerpać samorządy.
Co więcej, znaczną część z nich stanowią lokale w budynkach należących do samorządów – w 2019 r. Najwyższa Izba Kontroli doliczyła się aż 50 tys. gminnych pustostanów. Tymczasem na mieszkania komunalne i socjalne czeka się latami, a nowe praktycznie nie powstają.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz