Na przedwojennych bielskich kamienicach zobaczyć można tajemnicze napisy LSR i towarzyszące im białe strzałki, umiejscowione zazwyczaj przy drzwiach wejściowych. Podobne strzałki namalowane białą farbą widnieją także na fasach tychże kamienic i skierowane są grotem w dół. Czas i ludzka ręka sprawiły, że często trudno je dostrzec. Czy wiecie, o czym informowały dawnych mieszkańców naszego miasta i jaką spełniały funkcję?
Odpowiedź na to pytanie związana jest ściśle z tematem, który nie tak dawno poruszaliśmy na naszym portalu. Pisaliśmy o aktualnym stanie liczebnym budowli ochronnych w naszym mieście.
Z odpowiedzi uzyskanej od rzecznika Urzędu Miasta, dowiedzieliśmy się między innymi, iż w Bielsku-Białej znajdują się obiekty umiejscowione w piwnicach kamienic wybudowanych w okresie międzywojennym. Zgodnie z przeprowadzoną przez miasto ewidencją zaliczone zostały do obiektów służących doraźnej ochronie w razie zagrożenia. Miejsc takich jest w naszym mieści 52 z przeznaczeniem dla 8750 osób.
Piwniczne schrony przeciwlotniecze, o których mowa, pochodzą sprzez II wojny światowej i w momencie powstawania musiały spełnić normy niemieckiej obrony przeciwlotniczej tzw. LSR - Luftschutz Räume, co w tłumaczeniu oznacza schron przeciwlotniczy.
Każdy z budynków posiadających schron był specjalnie oznakowany literami LRS i strzałkami. Oznaczenia te wskazywały ludności cywilnej drogę do schronów przeciwlotniczych, a służbom ratowniczym pomagały w lokalizacji wyjść ewakuacyjnych w razie zburzenia budynku. Znaki te musiały być dobrze widoczne, dlatego były duże i malowane białą farbą.
Dzisiaj, po upływie ponad 80 lat, nie tak łatwo jest je odszukać. Często znikały pod nową elewacją budynku lub były świadomie zamazywane przez samych mieszkańców lub zarządców budynków.
Dzięki uprzejmości pani Karoliny Kot z portalu www.strażnicyczasu.pl przedstawiamy zbiór fotografii wykonanych w roku 2015 . Przedstawiają one kilka bielskich kamienic, na których zachowały się resztki niemieckich oznakowań. Jeżeli znaczie inne takie miejsca - czekamy na informacje i zdjęcia- możesz przesłać je tutaj
[FOTORELACJA]107[/FOTORELACJA]
1 0
Wszystko jest opisane w książce Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej, Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka.