Zamknij

Schronów mniej niż w latach ubiegłych, lecz prawie 600 obiektów wytypowanych do ochrony doraźnej

16:24, 10.03.2022 Aktualizacja: 16:16, 13.03.2022
Skomentuj Schron pod bielskim bankiem - kadr z filmu telewizji Regionalna TV Schron pod bielskim bankiem - kadr z filmu telewizji Regionalna TV

Trwająca od ponad dwóch tygodni wojna za wschodnią granicą potęguje w nas uczucie strachu i niepewności. Zaczynamy myśleć o kwestiach bezpieczeństwa swojego i naszych rodzin. Coraz częściej zastanawiamy się także, co zrobimy w sytuacji realnego zagrożenia .... 

70 lat pokoju w Europie uśpiło nieco naszą czujność i kwestie związane z bezpieczeństwem i ochroną mieszkańców zeszły nieco na plan dalszy. Kilka dni temu poruszyliśmy na naszym portalu temat bielskich budowli ochronnych, o które zapytali także w swojej interpelacji radni z klubu Niezależni BB. 

[ZT]2981[/ZT]

Z odpowiedzi, którą otrzymali radni wynika, że obiektów służących ochronie mieszkańców Bielska-Białej w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi, jest w naszym mieście znacznie mniej niż w latach ubiegłych. Liczba schronów w ciągu kilku lat zmniejszyła się ze 124 do 103. Zapewnią one ochronę dla zaledwie 13 tysięcy mieszkańców, co stanowi 7,6 % lokalnej populacji. Okazuje się, że jako miasto i tak jesteśmy znacznie powyżej średniej krajowej, ktora wynosi zaledwie 3,47% (dane na rok 2018).

Nie da się także ukryć, że większość obiektów ochronnych pochodzi z lat 50. i 60. Ze względu na wysokie koszty utrzymania, zarządcy lub właściciele takich obiektów często rezygnują z utrzymywania ich w pełnej "sprawności", co oczywiście wpływa na ich stan techniczny i użytkowy - czytamy w odpowiedzi udzielonej radnym.

Duży wpływ na taki stan rzeczy ma także brak przepisów prawa regulujących te kwestie. Ewdencja budowli ochronnych aktualizowana jest na bieżąco z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obiekty te na mocy upoważnienia prezydenta miata, są także systematycznie kontrolowane przez pracownika Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Optymizmem może jedynie napawać informacja, że w roku 2018 zgodnie z wytycznymi Szefa Obrony Cywilnej Kraju, założono ewidencję budowli ochronnych i ukryć wstępnie wytypowanych do doraźnego przygotowania. Na koniec roku 2021 ewidencja obejmuje 575 takich obiektów, które pomieszczą 130 tysięcy mieszkańców (75% populacji miasta). Tu sytuacja wygląda więc nieco lepiej.

Postanowiliśmy nieco zgłębić ten temat i zapytaliśmy rzecznika UM Tomasza Ficonia o dokładniejsze dane na temat rozmieszczenia bielskich schronów.

Zasady postępowania z zasobami budownictwa ochronnego wynikają z wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 4 grudnia 2018 r. Obecnie obowiązujące także Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin i w przeciwieństwie do rozporządzenia z 1993 roku nie wymienia w zadaniach budownictwa ochronnego.   

- czytamy w odpowiedzi rzecznika prasowego

Na terenie Bielska-Białej wg stanu na 31 grudnia 2021r. znajdują się 103 budowle ochronne dla 13 030 osób co stanowi około 7.6% mieszkańców. Ewidencja budowli ochronnych jest na bieżąco aktualizowana w porozumieniu z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Właściciele, administratorzy oraz zarządcy obiektów znają lokalizację budowli ochronnych oraz posiadają klucze umożliwiające wejście do obiektów. 

- potwierdza posiadane już przez nas informacje Tomasz Ficoń i uzupełnia je o przybliżony wykaz budowli ochronnych.

1. Budowle ochronne pod budynkami mieszkalnymi - 68 obiektów

  • Rejon dzielnicy Leszczyny - 4 budowle ochronne
  • Rejon ul. Komorowickiej - 4 budowle ochronne
  • Rejon Osiedla Złote Łany - 5 budowli ochronnych
  • Rejon Osiedla Śródmieście - 13 budowli ochronnych
  • Rejon Osiedla Grunwaldzkiego - 22 budowle ochronne
  • Rejon Osiedla Piastowskiego - 20 budowli ochronnych

2. Budowle ochronne pod budynkami użyteczności publicznej - 8 obiektów 

3. Budowle ochronne pod budynkami na terenie zakładów pracy - 27 obiektów

W przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa, obiekty zostaną odpowiednio oznakowane, a ich lokalizacja zostanie udostępniona mieszkańcom.

- zapewnia rzecznik.

Ponadto, zgodnie z wytycznymi Szefa Obrony Cywilnej Kraju z 2018 r. - czytamy dalej w odpowiedzi -  oraz na podstawie informacji uzyskanych ze spółdzielni mieszkaniowych i od administratorów oraz właścicieli obiektów, w Bielskuk-Białej założono ewidencje budowli ochronnych i miejsc do ukrycia wstępnie wytypowanych do doraźnego przygotowania. Miejsca te wytypowane została ściśle według kryteriów określonych przez Szefa Obrony Cywilnej Kraju. Chodzi głównie budynki z wielkiej płyty do czterech kondygnacji z częściowo lub całkowicie zagłębioną piwnicą, budynki o konstrukcji z cegły do dwóch kondygnacji nie licząc drewnianych poddaszy. 

Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 r. ewidencja obejmuje 575 takich obiektów i miejsc przewidzianych na ukrycie dla 130 000 mieszkańców, co stanowi około  75 % populacji miasta. Ewidencja nie obejmuje piwnic budynków w zabudowie jednorodzinnej  i szeregowej. 

A oto jak przedstawia się ilość miejsc przewidziana w każdym z tych obiektów:

  1. Budowle ochronne, które utraciły część właściwości ochronnych 22 obiekty dla 1630 osób. (do miejsc tych należy np. szelina przeciwlotnicza w parku obok Ratusza - przyp. redakcji).
  2. Placówki oświatowe 30 obiektów dla 7800 osób.
  3. Budynki użyteczności publicznej 30 obiektów dla 6100 osób.
  4. Budynki mieszkalne  384 obiekty dla 97 870 osób.
  5. Parkingi podziemne 7 obiektów dla 2100 osób.
  6. Przejścia podziemne 10 obiektów dla 2000 osób.
  7. Miejsca pod planowane szczeliny przeciwlotnicze 40 dla 4000 osób.
  8. Schrony przeciwlotnicze z okresu II wojny światowej  pod budynkami 52 obiekty dla 8750 osób. (są to głównie piwnice budynków spełniające normy niemieckiej obrony przeciwlotniczej tzw. LSR - Luftschutzraum - ukrycie przeciwlotnicze - przyp. redakcji)

W przypadku podwyższenia stanu gotowości obronnej państwa, wytypowane obiekty i miejsca będą systematycznie przygotowywane do roli budowli ochronnych, zostaną odpowiednio oznakowane, a ich lokalizacja zostanie udostępniona.

- dodał na koniec Tomasz Ficoń

Szczelina obok Ratusza

W wykazie nie ujęto 19 żelbetonowych schronów polowych wz 38, powstałych przed II wojną światową, które znajdują się na północnym skraju miasta. Schrony te są w różnym stanie technicznym. Ich rozmieszczenie - w większości poza terenem zabudowanym - oraz wymiary (schrony przewidziane dla 1-2 karabinów maszynowych, 3-6 osób obsługi, o powierzchni 9-12 m2) nie kwalifikują tych obiektów jako ukryć dla ludności cywilnej - podaje w swojej informacji bielski dziennikarz i historyk Jacek Kachel.

[ZT]3136[/ZT]

(A.R.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%