16 lutego w bielskim Ratuszu podpisano umowę z Trafin Oil PL Sp. z o.o. na obsługę logistyczną zbiórki zużytego oleju jadalnego i tłuszczów. Od 1 marca na terenie Bielska-Białej ustawionych zostanie około 100 odpowiednich pojemników służących gromadzeniu zużytej substancji. Odpad kuchenny dzięki recyklingowi zamieni się w paliwo dla samochodów i samolotów.
Zadaniem firmy Trafin Oil PL Sp. z o.o., będzie dostarczenie pojemników na zużyty olej jadalny oraz obsługa pojemników służących do gromadzenia zużytych substancji. W imieniu miasta umowę podpisał zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia, a firmę Trafin Oil PL Sp. z o.o., reprezentował wiceprezes zarządu Josef Cieslar.
[ZT]2877[/ZT]
Umowa podpisana została na okres 4 lat. Dzięki niej zwiększy się w naszym mieście ilość punktów, gdzie mieszkańcy będą mogli przekazywać zużyty olej jadalny. Dotychczas było to możliwe w dwóch miejscach na bielskich PSZOK-ach.
Od marca zużyty olej będzie można oddawać w 100 punktach - zazwyczaj będą to altany śmieciowe umiejscowione na osiedlach. Wszystkie lokalizacje pojemników pokazane zostaną nie tylko na stronie internetowej www.czystemiasto.bielsko-biala.pl, ale również na specjalnej mapie Bielska-Białej, udostępnionej przez Trafin Oil PL Sp. z o.o. Lista miejsc pojawienia się pojemników nie będzie oczywiście zamknięta i wciąż będzie poszerzana.
Dzięki temu mieszkańcy pozbędą się uciążliwego odpadu, a środowisko będzie mniej zanieczyszczone
- podkreślił zastępca prezydenta miasta Piotr Kucia.
Akcja ma charakter pilotażowy, lecz przedstawiciel firmy Trafin Oil PL Sp. z o.o. zapowiedział, że uczynią wszystko, aby Bielsko-Biała stała się wzorem do naśladowania w tej materii. Aby akcja odniosła sukces konieczna jest nie tylko powszechna dostępność, ale także działania edukacyjne i promocyjne.
Będziemy jednocześnie prowadzić dużą akcję informacyjną i uświadamiającą - poczynając od najmłodszych w przedszkolach, a równocześnie uczynimy wszystko, aby odległość do miejsc składowania była jak naj krótsza. Ideałem, do którego będziemy dążyć, jest stworzenie sieci, w której odległość mieszkańca do kontenera na olej nie będzie dłuższa nić 500 metrów
– mówił wiceprezes zarządu Trafin Oil PL Sp. z o.o. Josef Cieslar.
Z naszego doświadczenia wynika, że rozstawione kontenery zapełniać się będą po dwóch lub trzech miesiącach. To wszystko zależy również od sezonu. W święta zużywamy dużo więcej oleju niż w pozostałe dni. Zamierzamy zastosować sensory, które będą nas informowały o zapełnieniu kontenera. Staramy się je opróżniać, gdy mają zajęte 60 proc. powierzchni. Zebrany olej przetransportujemy do fabryki w Czechach. Tam najpierw zostanie on oczyszczony, a później posłuży jako komponent do produkcji paliwa dla samochodów i samolotów
– dodał przedstawiciel czeskiej firmy.
W jaki sposób będzie można przekazywać zużyty olej jadalny
Selektywnie zbieranie będą wszystkie oleje jadalne i tłuszcze, których używamy w domu podczas przygotowywania żywności. Wystarczy, że wlejemy zużyte oleje do dowolnej butelki PET i zaniesiemy ją do jednego z pojemników przeznaczonych do segregacji oleju. Pamiętajmy, aby butelka była odpowiednio zabezpieczona.
Dlaczego nie powinniśmy wylewać zużytego oleju do kanalizacji?
Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten oszczędza CO2
wyjaśnia naczelnik Wydziału Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Joanna Bojczuk.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz