Zamknij
REKLAMA

Zapłacimy więcej za parkowanie na terenie Bielska-Białej. Zmienią się też godziny

20:49, 13.10.2021 | Bielskirynek.pl - materiały MZD
Skomentuj Zmiany w zakresie strefy płatnego parkowania w Bielsku-Białej
REKLAMA

Zmiana godzina w strefie płatnego parkowania i wyższa opłata za godzinę postoju. Pomysł władza miasta ma zostać poddany konsultacji społecznej. Konsultacje potrwają od 14 października do 4 listopada.

Od 14 października do 4 listopada br. potrwają konsultacje społeczne projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały dotyczącej ustalenia strefy płatnego parkowania dla pojazdów samochodowych na drogach publicznych na obszarze miasta Bielska-Białej.

Okazuje się, że strefy płatnego parkowania na terenie Bielska-Białej, nie spełniają swojej podstawowej funkcji. Cena za postój, która obowiązuje od 2015 roku, jest na tyle niska, że właścicielom pojazdów opłaca się je zostawić nawet na cały dzień i dłużej. Parkingi rozlokowane w strefach miały umożliwić krótkotrwałe zatrzymanie się w centrum miasta w celu załatwienia określonych spraw. Tak się jednak nie dzieje.

Gmina proponuje więc poddać konsultacjom projekt uchwały wprowadzającej szereg zmian. Podstawowe założenia to:

  • zdynamizowanie częstotliwości wymiany pojazdów parkujących w strefie,
  • poprawienie dostępności wolnych miejsc parkingowych oraz
  • korekta godzin funkcjonowania stref

Rozwiązaniem tej sytuacji jest podniesienia wysokości opłat za parkowanie. Opłaty tego typu wzrosły już w Bytomiu, Katowicach, Częstochowie, Gliwicach, Poznaniu, Zielonej Górze, Warszawie, a wcześniej w Krakowie czy Gdańsku.

Proponowane zmiany odnośnie strefa płatnego parkowania w Bielsku-Białej

  • Zmienić godziny funkcjonowania stref z obecnych 8:00 – 16:00 na 8:00-17:00.
    Proponowana zmiana ma zapewnić mieszkańcom, którzy wykupili stosowny abonament, możliwość znalezienia wolnych miejsc postojowych po godzinie 16:00. Miejsca te najczęściej są zajmowane przez innych użytkowników, korzystających z możliwości darmowego postoju w SPP.
  • Powyższa propozycja wiąże się jednak ze zmianą opłaty za abonament mieszkańca ze 100 na 150 zł rocznie. Jednocześnie zmianie uległaby cena abonamentu przedsiębiorcy z kwoty 140 zł na 200 zł miesięcznie. 
  • Najbardziej uciążliwą, ale za to zwiększającą rotację pojazdów w strefie, jest propozycja zmiany obecnej stawki opłat. Nowa taryfikacja prezentuje się następująco: 2 zł za pierwsze 30 minut postoju, 3,50 zł za pierwszą godzinę postoju, 4 zł za drugą godzinę, 4,50 zł za trzecią i 3,50 zł za czwartą i każdą następną godzinę postoju.
  • W ślad za powyższą zmianą, w celu zmotywowania kierowców do wnoszenia opłat za postój w strefie, proponuje się podnieść stawkę opłaty dodatkowej, wymaganej w sytuacji, gdy kierowca z różnych względów nie opłaci parkowania w strefie.  Koszt tej opłaty wyniósłby 150 zł. Jednocześnie proponuje się wprowadzić możliwość zmniejszenia tejże kwoty o 50% tj. do 75 zł. Warunkiem jest uregulowanie jej w terminie 7 dni od daty wystawienia wezwania. Funkcjonujący obecnie w mieście system umożliwia dokonanie opłaty dodatkowej w każdym z parkomatów, tak więc nawet zapominalscy mogą sprawnie uregulować pomniejszoną o połowę opłatę „karną” bez narażania się na ryzyko postępowania windykacyjnego i konieczności odwiedzania siedziby operatora Strefy Płatnego Parkowania.

Opinie i uwagi w i ich ramach można zgłaszać poprzez interaktywny formularz zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w zakładce dedykowanej konsultacjom społecznym, za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: [email protected] lub pisemnie w biurze Działu Parkingów i Strefy Płatnego Parkowania MZD, ul. Mostowa 1, 43-300 Bielsko-Biała w godzinach urzędowania.

Konsultacje swoim zasięgiem obejmują obszar miasta Bielska-Białej. Do udziału w nich uprawnieni są mieszkańcy miasta. Konsultacje polegają na kierowaniu przez uprawnione osoby opinii oraz uwag do projektu uchwały w formie pisemnej lub elektronicznej. Rozpoczną się 14 października i potrwają do 4 listopada.

Jednostką wyznaczoną do udzielania wyjaśnień w związku z przedmiotem konsultacji jest Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej Dział Parkingów i Strefy Płatnego Parkowania.

(Bielskirynek.pl - materiały MZD)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%