Zamknij

Apel poległych i salwa honorowa na cmentarzu wojskowym. Obchody święta Niepodległości w Bielsku-Białej

19:14, 11.11.2024 Agata Rucińska Aktualizacja: 19:42, 11.11.2024
Skomentuj Obchody święta Niepodległości Obchody święta Niepodległości

11 listopada w Bielsku-Białej odbyły się uroczyste obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenia te, jak co roku, przyciągnęły liczne grono mieszkańców oraz przedstawicieli różnych środowisk. Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego na placu Ratuszowym rozpoczęło ten szczególny dzień. Druga część uroczystości miała miejsce na cmentarzu wojskowym przy ulicy Saperów.

[ZT]15423[/ZT]

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14:00 w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe. Podczas mszy świętej modlono się za ojczyznę, przypominając o trudnej drodze Polski do odzyskania wolności. W nabożeństwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta, posłowie, a także delegacje służb mundurowych i organizacji kombatanckich. Mszę celebrował biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel.

Po zakończeniu mszy, około godziny 15:00, uczestnicy wyruszyli w uroczystym marszu w kierunku cmentarza wojskowego na osiedlu Wojska Polskiego. W pochodzie wzięła udział kompania honorowa 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej, kadeci z miejscowych szkół o profilu wojskowym, harcerze z ZHP i ZHR, a także kombatanci. Pochodowi towarzyszyła Bielska Orkiestra Dęta - Formacja Wojskowa, która zapewniła oprawę muzyczną wydarzenia. Uczestnicy marszu nieśli kilkunastometrową flagę Polski.

Na cmentarzu wojskowym odbyła się kolejna część obchodów. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie, z pełnym ceremoniałem wojskowym. Poczet sztandarowy 18. Batalionu Powietrznodesantowego uroczyście umieścił na maszcie flagę państwową, która przy dźwiękach „Mazurka Dąbrowskiego” powoli uniosła się w górę. 

Centralnym punktem uroczystości było odczytanie apelu poległych, podczas którego wspomniano bohaterów walczących w obronie ojczyzny. Następnie oddano salwę honorową, co jest nieodłącznym elementem wojskowych ceremonii, symbolizującym szacunek i pamięć o obrońcach polskich granic.

Pod pomnikiem upamiętniającym poległych złożono wieńce i kwiaty. Ten gest, pełen symboliki, został wykonany przez parlamentarzystów, przedstawicieli samorządu lokalnego, służb mundurowych, instytucji oraz organizacji kombatanckich. Każda delegacja oddała hołd, kłaniając się przed pomnikiem i składając wieniec w imieniu reprezentowanej społeczności.

[FOTORELACJANOWA]539[/FOTORELACJANOWA]

(Agata Rucińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%