Zamknij

Kolejna edycja akcji "ODWAŻNIBB". 16 dni przeciw przemocy. Pomarańczowy listopad w Bielsku-Białej

12:10, 04.11.2024 A.R Aktualizacja: 17:43, 04.11.2024
Skomentuj Konferencja prasowa akcji ODWAŻN!BB Konferencja prasowa akcji ODWAŻN!BB

„Odważn! BB” to cykl wydarzeń w Bielsku-Białej, mający na celu promowanie wiedzy i świadomości o przemocy, wsparcie emocjonalne oraz rozwój społecznych relacji. Program obejmuje wykłady, warsztaty i spotkania z ekspertami. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest fundacja STREFA KOBIET i Agnieszka Nowak - prezes organizacji. Z roku na rok do akcję aktywnie wspierają nowe organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia.

4 listopada w bielskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca tegoroczną edycję akcji "ODWAŻN!BB".  Spotkanie prowadziła Agnieszka Nowak, prezeska Fundacji STREFA KOBIET. Wsparcie dla inicjatywy okazał także prezydent miasta Jarosław Klimaszewski. Zaproszeni goście zaprosili na wydarzenia, które potrwają w naszym mieście przez 16 dni i zakończą się Pomarańczowym Marszem.

Agnieszka Nowak - prezeska Fundacji STREFA KOBIET

Podczas konferencji prasowej rozpoczynającej akcję „16 Dni Przeciwko Przemocy” przedstawiono program spotkań i warsztatów, które w nadchodzących dwóch tygodniach mają na celu uwrażliwienie społeczeństwa na temat przemocy i wskazanie skutecznych sposobów reakcji na jej przejawy. Obecni na wydarzeniu specjaliści, przedstawiciele organizacji oraz lokalnych władz podkreślili wspólny cel: walka z przemocą wymaga wsparcia całej społeczności.

W swoim wystąpieniu prezydent miasta przypomniał słowa Mariana Turskiego, więźnia Auschwitz, który mówił o konieczności „jedenastego przykazania” – „Nie bądź obojętny”. Zwrócił również uwagę na potrzebę edukacji i organizowania tego typu inicjatyw, by ułatwić ludziom zdobycie narzędzi do przeciwdziałania przemocy na co dzień.

Prezydent miasta Jarosław Klimaszewski

Agnieszka Herma, naczelnik wydziału edukacji i sportu, przytoczyła alarmujące statystyki: aż 66% dzieci i młodzieży doświadcza przemocy zarówno w realnym świecie, jak i w cyberprzestrzeni. Współczesna młodzież i dzieci, określane często jako „pokolenie płatków śniegu”, są narażeni na wiele niebezpieczeństw, na które szczególną uwagę winni zwracać rodzice i wychowawcy.

 Przemocy doświadczają nie tylko ludzie młodzi. Narażeni na nią są także seniorzy i to podkreśliła w swoim krótkim przemówieniu Elżbieta Rosińska - przewodnicząca Rady Seniorów. Przemoc wobec seniorów to poważny i często ukryty problem społeczny, który dotyka osoby starsze na całym świecie, w tym również w Polsce. Seniorzy, ze względu na wiek i stan zdrowia, są bardziej narażeni na różne formy przemocy, które mogą pochodzić zarówno od bliskich, jak i opiekunów czy osób z najbliższego otoczenia. Tego rodzaju przemoc ma wiele obliczy: może przyjmować formę fizyczną, psychiczną, emocjonalną, finansową, a także zaniedbania.

Elżbieta Rosińska - przewodnicząca Rady Seniorów

W konferencji uczestniczyli także młodzi aktorzy z Bielskiej Szkoły Aktorskiej im. A. Osieckiej, którzy zaprezentowali fragment spektaklu „My, dzieci z…”. Ich występ, przedstawiający codzienność dzieci dotkniętych przemocą, wzbudził emocje wśród gości i podkreślił, jak ważna jest sztuka w uwrażliwianiu na temat przemocy. Cały spektakl będzie można zobaczyć w bielskiej Kubiszówce 26 listopada.

Konferencja to początek serii działań: spotkań, warsztatów i paneli dyskusyjnych. Wydarzenia mają nie tylko uwrażliwić uczestników, lecz także edukować społeczeństwo, jak reagować na przemoc i wspierać osoby jej doświadczające. 

Program listopadowych wydarzeń:

  • 5 listopada 2024 o godz. 18:00 w Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. Cieszyńska 18) odbędzie się prelekcja Iwony Marek pt. „Codzienne trudności oczami dziecka”, ukazująca codzienne wyzwania najmłodszych.
  • 12 listopada 2024 o godz. 11:00 w Centrum Seniora (ul. Dmowskiego 6) Agnieszka Wróbel poprowadzi spotkanie dla seniorów zatytułowane „Artystyczne reagowanie w sytuacji presji i manipulacji”. Wykład ma na celu wspieranie umiejętności obrony przed presją społeczną.
  • 14 listopada 2024 od godz. 10:00 do 15:00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz odbędzie się konferencja „Przeciwko przemocy”, podczas której poruszane będą tematy m.in. ustawy chroniącej dzieci, przemocy domowej i technik terapeutycznych. Wśród prelegentów znajdą się:
    - Adrian Drdzeń: Tematem jego wystąpienia będzie rola milczenia jako „siły napędowej” przemocy wobec dzieci oraz wpływ tzw. ustawy Kamilka na ochronę najmłodszych.
    - Ewa Pająk: Skupi się na rozpoznawaniu przemocy domowej, wskazując, jak reagować i gdzie szukać pomocy.
    - dr Agata Norek: Zajmie się zagadnieniem autoagresji, czyli szkodzenia sobie jako odpowiedzi na trudne emocje.
    - dr n. med. Małgorzata Jachacz-Łopata: Poprowadzi wykład pt. „Blizny, które nie zawsze widać”, poświęcony terapeutycznej pracy z ciałem w leczeniu traum.
    - n. med. Magdalena Kajzer-Będkowska: Jej prelekcja „Nie chcę zostać wariatem” dotyczyć będzie lęków związanych z korzystaniem z pomocy psychiatrycznej.
    - lek. med. Joanna Świtek: Z perspektywy psychoterapeuty poruszy temat ukrytej przemocy – „Przemoc to nie tylko siniak”.
    - Szymon Szałapski: Opowie o edukacji emocjonalnej jako elemencie prewencji kryzysowej.
    - Bernadetta Szaton: Jako sędzia rodzinny podzieli się doświadczeniami z pogranicza psychologii i prawa.
  • 15 listopada 2024 o godz. 17:00 w kinie Kreska odbędzie się projekcja filmu „Jutro będzie nasze” w reżyserii Paoli Cortellesi. Film porusza temat relacji i trudności życiowych.
  • 16 listopada 2024 Vitall Clinic organizuje dwa warsztaty: o godz. 10:00 dr Małgorzata Jachacz-Łopata poprowadzi spotkanie „Psyche i Soma w równowadze” o technikach autoregulacji, a o godz. 12:00 Szymon Szałapski przedstawi „8 królestw – o sile emocji i mocy uczuć”, który poświęcony będzie znaczeniu emocji w życiu codziennym.
  • 18 listopada 2024 o godz. 10:00 na Placu Ratuszowym odbędzie się warsztat dla seniorów „Każdy ma prawo do szacunku i godnego traktowania”, który poprowadzi Ewa Pająk. Celem jest podniesienie świadomości na temat godności i poszanowania.
  • 25 LISTOPADA POMARAŃCZOWY MARSZ „PRZECIWKO PRZEMOCY” | PLAC CHROBREGO GODZ.18:00
  • 26 listopada 2024 o godz. 12:00 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz odbędzie się spektakl „My dzieci z…”, reżyserowany przez Agnieszkę Szulakowską.
  • 27 listopada - CAVATINA HALL - Dominika Skowrońska przeprowadzi warsztaty muzyczno-terapeutyczne "Uwalnianie głosu".
  • 28 listopada 2024 o godz. 17:00 w Atrium Zamku Sułkowskich odbędzie się konferencja „Przeciw Przemocy wobec Kobiet”. Spotkanie będzie poświęcone zagadnieniom wsparcia i ochrony kobiet dotkniętych przemocą.

„Odważni BB” to wyjątkowa okazja, by poprzez prelekcje, warsztaty i wydarzenia artystyczne poszerzać wiedzę i rozwijać umiejętności, które pomagają radzić sobie z presją, przemocą i trudnymi sytuacjami życiowymi.

(A.R)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%