Zamknij

Polska i Niemcy: Wspólny dialog, wspólna przyszłość – Kongres w Bielsku-Białej 2024

15:49, 11.10.2024 Aktualizacja: 16:04, 11.10.2024
Skomentuj  Kongres Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich pod hasłem „Polska i Niemcy w dialogu: łączymy idee, budujemy przyszłość”. Kongres Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich pod hasłem „Polska i Niemcy w dialogu: łączymy idee, budujemy przyszłość”.

W dniach 11-13 października 2024 roku w Hotelu Szyndzielnia w Bielsku-Białej odbędzie się Kongres Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich pod hasłem „Polska i Niemcy w dialogu: łączymy idee, budujemy przyszłość”. Wstępem do wydarzeń kongresowych była konferencja prasowa zorganizowana w bielskim Ratuszu.

W dniach 11-13 października 2024 roku w hotelu Szyndzielnia, Bielsko-Biała gościć będzie Kongres Towarzystw Polsko-Niemieckich i Niemiecko-Polskich, zatytułowany „Polska i Niemcy w dialogu: łączymy idee, budujemy przyszłość”. To wyjątkowe wydarzenie jest największym forum polsko-niemieckiego dialogu na poziomie społeczeństwa obywatelskiego, które skupia polityków, ekspertów, działaczy społecznych oraz przedstawicieli świata nauki i kultury. Ogółem weźmie w nim udział ponad 200 osób. Celem kongresu jest zacieśnienie współpracy między oboma krajami oraz wspólna refleksja nad wyzwaniami stojącymi przed Unią Europejską, kwestiami bezpieczeństwa oraz przyszłością młodzieży we wzajemnych relacjach.

Konferencja prasowa w bielskim Ratuszu

Oficjalnym wstępem do kongresu była konferencja prasowa, która odbyła się 11 października w sali sesyjnej bielskiego Ratusza. W wydarzeniu wzięli udział kluczowi organizatorzy i partnerzy wydarzenia, w tym prezydent miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, dr Aleksandra Burdziej, prezes Zarządu Krajowego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich, dr Adam Jarosz, wiceprezes tejże organizacji, a także Zbigniew Leraczyk, prezes Zarządu Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Bielsku-Białej.

Prezydent Jarosław Klimaszewski, Zbigniew Lerarczyk, prezes Zarządu Towarzystwa Polsko-Niemieckiego,  dr Adam Jarosz

Stronę niemiecką reprezentowali Peter A. Kokocinski oraz Johannes von Thadden, wiceprezesi Zarządu Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Od lewej: Johannes von Thadden i  Peter A. Kokocinski -  Wiceprezesi Zarządu Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich.

Podczas konferencji prasowej uczestnicy podkreślili wagę budowania partnerstwa między Polską a Niemcami, zaznaczając, że kongres stanowi kluczowy krok w umacnianiu dialogu między społeczeństwami obu krajów. Prezydent Klimaszewski zwrócił uwagę na znaczenie współpracy regionalnej oraz lokalnej, która często staje się fundamentem dobrych relacji międzynarodowych.

Tematyka kongresu

Tegoroczny kongres, który wrócił do Bielska-Białej po prawie 30 latach (pierwszy odbył się w 1995r.) oferuje szeroką gamę paneli tematycznych i wydarzeń kulturalnych, skupiających się na kluczowych aspektach współpracy polsko-niemieckiej. Wśród najważniejszych tematów znajduje się panel dyskusyjny „Polska i Niemcy w Unii Europejskiej: Partnerstwo czy konkurencja?”, który ma na celu omówienie, jak oba kraje mogą wspólnie budować przyszłość Europy.

W kontekście bieżących wyzwań bezpieczeństwa, panel „Bezpieczeństwo militarne i energetyczne: Wyzwania i odpowiedzi Polski, Niemiec i Europy” zgromadzi ekspertów z dziedziny polityki międzynarodowej, którzy podejmą próbę znalezienia odpowiedzi na pytania dotyczące stabilności regionu w obliczu zmian geopolitycznych i energetycznych.

Spotkania dla młodzieży

Szczególną uwagę poświęcono młodzieży, która odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłych relacji między Polską a Niemcami. Panel „Młodzież o przyszłości stosunków polsko-niemieckich” skupi młodych ludzi z obu krajów, którzy będą dyskutować o tym, jak wspierać współpracę na poziomie edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. Organizatorzy podkreślają, że dialog młodzieży ma ogromne znaczenie dla budowania przyszłości opartej na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Młodzi aktywiści będą mieli również okazję do wzięcia udziału w panelu „Polska i Niemcy wobec wyzwań klimatycznych”, gdzie omówione zostaną wspólne inicjatywy na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Kultura i integracja

Kongres to nie tylko panele dyskusyjne, ale także okazja do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, które sprzyjają zacieśnianiu relacji między uczestnikami. Ważnym punktem programu będzie wystawa „Niemieckie akcenty w polskim plakacie współczesnym”, której kuratorami są dr Ewa Fiuk oraz Cezary Kozak. W sobotni wieczór, 12 października, odbędzie się również uroczysty Polsko-Niemiecki Bal, który stworzy nieformalną przestrzeń do integracji i wymiany doświadczeń.

Kongres odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi oraz Konsula Generalnego Niemiec we Wrocławiu Martina Kremera. 

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%