Zamknij

Drugie życie rzeczy – jak PSZOK w Bielsku-Białej pomaga ratować planetę!

12:13, 11.09.2024 Aktualizacja: 12:32, 11.09.2024
Skomentuj PSZOK - drugie życie przedmiotów PSZOK - drugie życie przedmiotów

Czy zdarzyło się Wam kiedyś gromadzić w szafie ubrania, które czekają na lepsze czasy, gdy zrzucicie nieco kilogramów? Albo znaleźć się w sytuacji, gdy dzieci wyrosły z ubranek tak szybko, że jeszcze dobrze ich nie zdążyły ubrudzić? A może trafiliście na górę zabawek, którymi Wasze pociechy nagle przestały się interesować? Nasze domy szybko stają się magazynami rzeczy, które wciąż są w dobrym stanie, ale... po prostu już nam nie służą.

Zanim jednak w przypływie frustracji sięgniecie po czarny worek na śmieci, warto zatrzymać się na moment. W Bielsku-Białej od 2022 roku działają **Punkty Drugie Życie** w PSZOK-ach (Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), gdzie możecie oddać swoje rzeczy, dając im szansę na kolejne życie. Zamiast lądować na wysypisku, meble, zabawki, książki, a nawet sprzęt sportowy mogą trafić do kogoś, kto się z nich jeszcze ucieszy.

Jak to działa?

Idea jest prosta: przynosicie rzeczy, których nie potrzebujecie, ale które są w dobrym stanie – działające, czyste i bezpieczne. To mogą być stare rowery, których koła wciąż się kręcą, ale już dawno przestaliście jeździć, albo garnki, które mimo kilku rys na dnie wciąż dobrze gotują. Najważniejsze, żeby nie było to coś, co nie nadaje się do użytku – nikt nie chce nagle odkryć, że podarowany toster wysadzi mu w domu korki.

Jak mówi Karolina Miech, Naczelniczka Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, rzeczy te zostają przekazane do ponownego użytku osobom odwiedzającym PSZO*. Dobra wiadomość jest taka, że wszystko odbywa się za darmo! Ale jest jeden warunek: każde przekazanie i zabranie przedmiotów trzeba zgłosić pracownikowi PSZOK. To formalność, ale dzięki niej mamy pewność, że nikt nie zabierze rzeczy, zanim będzie gotowa na nowe życie.

Dlaczego warto?

Po pierwsze, to korzyść dla nas – mniej bałaganu w domu i satysfakcja, że nasza stara lampka znajdzie nowe miejsce w czyimś salonie. Po drugie, robimy coś dobrego dla środowiska. Dzięki less waste, czyli zmniejszeniu ilości produkowanych odpadów, stajemy się częścią "Gospodarki Obiegu Zamkniętego". To taki sprytny model, w którym odpady traktowane są nie jako śmieci, ale surowce. A im mniej śmieci wytworzymy, tym mniej szkód dla planety.

Punkty Drugie Życie działają jak społecznościowe serce Bielskich PSZOK-ów. Kiedy oddajemy coś w dobrym stanie, możemy być pewni, że to coś trafi do kogoś, kto tego potrzebuje. A co ważniejsze, unikamy produkowania kolejnych odpadów, które rozkładają się latami, uwalniając do środowiska toksyny. 

Gdzie znajdziecie Punkty Drugie Życie?

Jeśli czujecie, że Wasze stare biurko zasługuje na drugą szansę, warto udać się do jednego z bielskich PSZOK-ów:

  • PSZOK przy ul. Krakowskiej 315 d (teren ZGO S.A.)
  • Filia PSZOK przy ul. Straconki 1 (obok CH Gemini).

Nie zapomnijcie wcześniej upewnić się, że rzeczy są sprawne i odpowiednie do ponownego użytku – nie oddajemy przecież nikomu sterty popsutych urządzeń. Wszystko inne można śmiało przynieść. A kto wie? Może wracając do domu, znajdziecie tam coś, co przyda się Wam!

Na zakończenie...

Przy okazji wizyty w Punkcie Drugie Życie możemy zrobić coś więcej niż tylko pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Możemy poczuć, że nasze rzeczy żyją dłużej, a nasza planeta – choć trochę mniej zaśmiecona – oddycha z ulgą. Dbanie o planetę to nie tylko segregacja śmieci – to również myślenie o tym, co można zrobić z przedmiotami, które mamy, zanim wylądują na śmietniku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%