Zamknij

Modernizacja Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej: inwestycja w komfort i zdrowie

08:26, 20.08.2024 Aktualizacja: 08:29, 20.08.2024
Skomentuj fot. modernizacja ogrodu / M.Fritz fot. modernizacja ogrodu / M.Fritz

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej, który od lat pełni kluczową rolę w leczeniu dzieci i młodzieży w regionie, przechodzi znaczące zmiany. Trwa modernizacja pawilonu psychiatrii dziecięcej, która ma na celu podniesienie standardu opieki oraz komfortu pacjentów. Prace są zaawansowane, a ich zakończenie planowane jest na bieżący rok. Wprowadzone zmiany obejmują nie tylko gruntowny remont oddziału, ale również budowę nowego narzędzia terapeutycznego – ogrodu rehabilitacyjnego.

Lepsze warunki dla pacjentów i personelu

Najważniejszym elementem modernizacji jest remont pierwszego piętra budynku, w którym mieści się całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Wioletta Feret-Dędys, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala, podkreśla, że kluczowym aspektem jest montaż klimatyzacji oraz nowoczesnej wentylacji mechanicznej. Ze względu na specyfikę oddziału, gdzie okna nie mogą być otwierane, ma to ogromne znaczenie zarówno dla komfortu pacjentów, jak i personelu medycznego.

Wprowadzono również zmiany poprawiające bezpieczeństwo. Dodatkowe drzwi na klatce schodowej oddzielą oddział od parteru, co wpłynie na wyższy poziom prywatności i izolacji oddziału. Ponadto, zostaną zmodernizowane główne drzwi budynku, a w salach chorych zamontowane zostanie specjalne oświetlenie nocne, ułatwiające opiekę nad pacjentami w godzinach nocnych.

Roboty budowlane prowadzone są tak, by nie zakłócały funkcjonowania całodobowego oddziału psychiatrycznego. Na czas modernizacji został on przeniesiony na drugie piętro budynku, dzięki czemu pacjenci mogą nadal otrzymywać nieprzerwaną opiekę.

Ogród terapeutyczno-rehabilitacyjny: nowe narzędzie w terapii

Za pawilonem psychiatrycznym powstaje zupełnie nowa przestrzeń – ogród terapeutyczno-rehabilitacyjny. To nowość w szpitalu, która ma za zadanie wspierać proces leczenia młodych pacjentów. Ogród zajmie powierzchnię około 11 arów, która do tej pory była nieogrodzona i słabo wykorzystywana.

Projekt ogrodu został opracowany z poszanowaniem istniejącej przyrody – na terenie rosną wiekowe kasztanowce, jesiony i dęby. W otoczeniu drzew powstanie altanka, ławeczki, stół do ping-ponga oraz drewniane skrzynie, w których pacjenci będą mogli uprawiać rośliny. Całość terenu zostanie ogrodzona, zainstalowane zostanie oświetlenie oraz monitoring, aby zapewnić bezpieczne warunki do terapii i rekreacji.

Z ogrodu będą mogli korzystać pacjenci oddziału psychiatrycznego pod okiem terapeutów. Tego typu przestrzeń, łącząca naturę z terapią, jest nowatorskim podejściem, które ma wspierać proces leczenia młodych ludzi, pomagając im w odzyskaniu równowagi psychicznej.

Finansowanie i dalsze plany

Jak podkreśla starosta bielski Andrzej Płonka, modernizacja Szpitala Pediatrycznego to ogromne przedsięwzięcie wymagające znaczących nakładów finansowych. Na realizację tego konkretnego zadania udało się pozyskać 1,3 mln zł z „Programu wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022-2024”, finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Całkowity koszt modernizacji wynosi ponad 1,6 mln zł, a zakończenie prac planowane jest jeszcze na ten rok.

To jednak nie koniec inwestycji w szpitalu. Niedawno rozpoczęła się modernizacja izby przyjęć, a także ogłoszono dwa przetargi: na modernizację infrastruktury szpitalnej oraz utworzenie nowoczesnej pracowni rezonansu magnetycznego.

Kluczowa rola szpitala w regionie

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej jest jedyną tego typu placówką na południu województwa śląskiego, zabezpieczającą potrzeby zdrowotne dzieci i młodzieży z powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, żywieckiego oraz miasta Bielsko-Biała. Placówka obsługuje również dzieci z powiatu pszczyńskiego. Łącznie, populacja do 18. roku życia, która korzysta z usług szpitala, wynosi ponad 145 tys. młodych osób.

W pawilonie nr 5 szpitala znajduje się poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, dzienny oddział psychiatryczny oraz punkt izby przyjęć. Całodobowy oddział psychiatryczny działa tam od 2018 roku, a od jesieni 2022 roku posiada 30 łóżek, w tym 3 w izolatkach.

Dzięki przeprowadzanym modernizacjom, szpital zyskuje nowoczesne narzędzia, które pomogą w leczeniu coraz większej liczby pacjentów. Inwestycje te nie tylko poprawią warunki pobytu pacjentów, ale także zwiększą możliwości terapeutyczne placówki, co w przyszłości może przyczynić się do lepszych wyników leczenia dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi.

 

(Bielskirynek.pl: Starostwo Powiatowe / M.Fritz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%